Bērzs, ozols, osis? Visi der cirvja kātam, katram savas priekšrocības 0
Kura koksne būtu piemērotāka cirvja kātam? Pēteris Jaunjelgavā
Amatnieki atklāj, ka visizplatītākais cirvja kātu materiāls ir bērza koksne. Bērzs ir izturīgs un ciets, tam piemīt laba triecienizturība un sitiena elastība.
Tomēr, lai no šīs koksnes izgatavotu ilgi kalpojošu cirvja kātu, sagatavei jābūt no koka stumbra apakšējās daļas, kur šķiedras visvairāk savijušās. Kokam jābūt cirstam pareizā laikā un kvalitatīvi izžāvētam.
Jau atrast vien šādu materiālu ir liela problēma. Jāņem arī vērā, ka bērzs viegli uzsūc un atdod mitrumu. Tātad cirvis ar bērza kātu jāglabā sausā vietā, pretējā gadījumā mainīga mitruma apstākļos kāts cirvī izkustēsies.
Bērza koksnes trūkums ir arī zemā izturība pret trupēšanu. Šādu kātu parasti izvēlas namdara cirvim.
Skaldīšanai domātā cirvja kātam piemērotāka būs oša koksne. Osis ir ļoti izturīgs, tas minimāli saraujas un izplešas, īpaši labi iztur triecienus, tāpēc ideāli piemērots darbarīku kātiem.
Izvēloties materiālu sagatavei, svarīgs ir šķiedras virziens – tai jābūt kāta garenvizienā.
Cirvja kātam var izmantot arī ozolu. Ozola koksne gan ir ļoti cieta un grūti apstrādājama. Tāpat, ilgāku laiku strādājot, darbarīka kāts sausina rokas.
Tomēr cirvis garā ozolkoka kātā lieliski amortizē trieciena radītās vibrācijas. Šā iemesla dēļ ozola kāts būs piemērots koku gāšanai paredzētam cirvim vai lielam, smagam cirvim bluķu plēšanai.
Mazākiem, piemēram, tūristu cirvīšiem, piemērota būs kļavas koksne. Kļavai ir vājāka sitiena elastība, savukārt tā mazāk pakļauta trupēšanai, kā arī mazāk saraujas izkalstot un izplešas mitruma ietekmē.
Kātus darbarīkos iestiprina ar ķīli. Labākais ķīļu materiāls ir ozols. Protams, var izmantot arī citu cietāku koksni.