Bērzos ir spēks: kur jāurbj, lai sula būtu garda un salda 0
Nav jau tā, ka citiem kokiem sulas nebūtu, tomēr visbiežāk tiek daudzināts bērzs un kļava.
Visvērtīgākais dzīvais koku ūdens ir pirmajās 3–4 stundās pēc tecināšanas, kad tas ir bioloģiski aktīvs. Koki sulu sāk ražot jau rudenī, kad, nometot lapas, tie saknēs uzkrāj cukuru, lai ziemā nevajadzētu mirt badu. Pavasarī šis cukurs tiek sūtīts uz zariem, lai plauktu lapas. Brīdi, kamēr cukurs nav sasniedzis zarus, liekot tiem plaukt, notiek sulu tecināšana. Sulu laiks atkarībā no laika apstākļiem ir 3–4 nedēļas.
Jo mazāks urbums, jo saudzīgāk tas kokam. Ja agrāk no koka gatavoja tapas vai rene 20–25 mm diametrā, tagad celtniecības veikalos pieejami dažādi plastmasas materiāli, proti, dažādu izmēru atšķirīga biezuma caurulītes. No tām var pagatavot savu tecināšanas komplektu. Ņem atbilstīga diametra urbi, vadoties pēc izvēlētās caurulītes, ieurbj 3–6 cm dziļi, līdz kokam parādās sula. Iestiprina caurulīti bērzā, otru galu ievieto spainī, to pārsedz ar marlīti un uzliek vāku, lai lietusūdens netek iekšā.
Lai pavasara sulu laikā bērzam nenodarītu pāri, jāraugās, lai tiktu pareizi izurbts un nebūtu ieurbts pārāk dziļi kokā. Patiesībā no urbšanas dziļuma nav atkarīgs iegūstamais sulas daudzums, jo sula veidojas starp mizu un koksni. Vismaz divas reizes dienā ieteicams apsekot bērzu, lai sula nelīst pāri trauka malām. Turklāt pēc sulu tecināšanas izurbtais caurums kokā blīvi jāaizdara ciet ar koka tapu. Katrs urbums bērzā rada risku inficēt koku ar trupi. Urbums jāveic ar urbi, kas nav resnāks par 20 mm. Pirms sulas tecināšanas urbi dezinficē, lai pasargātu koku no slimībām. Svarīgi atcerēties, ka urbumu veic ne augstāk par 50 cm no zemes un ne dziļāk par 10 cm. Pārāk liela diametra un pārāk dziļš urbums bērzam var izrādīties beidzamais.
• Saldākas sulas būs bērzam, kas aug kalna galā.
• Sulu daudzums un garša atkarīga no grunstūdeņiem un augsnes. Sulas garša katru gadu var mainīties.
• Lai iegūtu sulu, var arī nogriezt kādu zaru un ļaut, lai sula iepil pie zara piestiprinātā plastmasas pudelē.
• Kad iegūts vēlamais sulas daudzums, urbumu aiztaisa: aizdrīvē ar koka balzamu (vasku) un urbumu aiztaisa ar koka tapu vai korķi.
UZZIŅA
Bērzu sulu sāk tecināt, kad zeme atkususi un temperatūras stabiņš vairs nenoslīd zem nulles. Tecināšanas sākumā sula ir dzidrāka, tajā ir mazāk olbaltumvielu, tāpēc labāk uzglabāsies. Tas īpaši svarīgi, ja gatavo krājumus, piemēram, bērzu sulas šampanieti, vasarai un ziemai.
Autores: Aija Geida, Aiva Kalve