Bērnu pasargāšanā no seksuālas vardarbības uzsver trīs galvenos rīcības virzienus 0
Ikviena ministrija tiek aicināta trīs mēnešu laikā sagatavot konkrētu pasākumu plānu cīņai pret seksuālu vardarbību pret bērniem, pirmdien pēc Noziedzības novēršanas padomes sēdes sacīja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība).
“Tiesībsargājošās iestādes – tiesas, prokuratūra un citas – cīnās ar sekām. Ar to ir stipri par maz. Aicinām ikvienu ministru pielikt roku šajā lielajā un ļoti nopietnajā darbā, lai mēs varētu novērst cēloņus, kas noved pie šādām sekām [seksuālā vardarbība pret bērniem],” uzsvēra Rasnačs.
Premjerministre Laimdota Straujuma (“Vienotība”) žurnālistiem norādīja, ka ir iecerēti vairāki rīcības virzieni cīņai pret seksuālo vardarbību pret bērniem – sodu pastiprināšana, izglītošanas process visās izglītības iestādēs, iekšlietu sistēmā un sociālajos dienestos, kā arī vairāku esošo reģistru savienošana.
“Ja cilvēks ir izcietis sodu [lietās par seksuālo vardarbību], vai pret viņu ir sākts kriminālprocess, tad izglītības iestādēm, kas darbojas ar bērniem, iepriekš tas ir jāzina,” sacīja Straujuma.
Plānots, ka sadarbībā ar Sodu reģistru, izglītības iestādēm, bāriņtiesām un citām iestādēm tiks izstrādāts tāds pasākumu kopums, kas uzlabotu informācijas pieejamību par seksuālo vardarbību saistītām lietām, tāpat arī paredzēts uzaicināt pārstāvjus no Igaunijas, kuri informētu Latvijas sabiedrību par pieredzi ar tur īstenoto ķīmiskās kastrācijas soda mēru.
Ķīmisko kastrāciju gan skeptiski vērtē ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, norādot, ka tā iespējama tikai tad, ja persona pati tai piekrīt, turklāt neesot pietiekami izpētīts, vai medikamenti neatstāt bīstamu iedarbību uz cilvēka psihi. “Mēs nevaram prognozēt, ka šis cilvēks nepaliek par kaut kādu agresīvu maniaku,” teica Kalnmeiers.
Viņš uzsvēra – daudz nozīmīgāk būtu bērniem skolā iemācīt pateikt “nē” svešiniekiem, lai viņi tiem neuzticētos un neietu līdzi. Tāpat Kalnmeiers pauda, ka nepieciešams piešķirt vairāk naudas bērnu tiesības aizsardzības institūcijām, lai tās varētu organizēt attiecīgas mācības.
Savukārt Rasnačs norādīja, ka būtu nepieciešams uzaicināt uz Latviju Lielbritānijas ekspertus, kas varētu dalīties pieredzē saistībā ar pedofilu publiskā reģistra jautājumiem.
“Latvijā par pedofilu publisko reģistru tiek izplatīti ļoti daudz mīti. Tas nav nekāds publiskais ziņojumu dēlis, bet tās ir tiesības, kas tiktu dotas ikvienam – iespēja iegūt informāciju gadījumā, ja cilvēka bērni, mazbērni, vai tuvinieki ir apdraudēti,” viņš teica.
Padome tika sasaukta, lai veicinātu starpinstitūciju sadarbību, kā arī pārrunātu iespējamos risinājumus un turpmākos valdības rīcības virzienus nepilngadīgo aizsardzībai no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību.
Noziedzības novēršanas padomes priekšsēdētājs ir Ministru prezidents, tās sastāvā ir tieslietu ministrs, iekšlietu ministrs, finanšu ministrs, labklājības ministrs, izglītības un zinātnes ministrs, ģenerālprokurors, Augstākās tiesas priekšsēdētājs, valsts kontrolieris, Latvijas Bankas prezidents, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs.
Jau ziņots, ka pēdējā laikā lielu sabiedrības sašutumu izsaukuši vairāki pedofilijas gadījumi, kā arī tiesas spriedumi šādās lietās.