“Bērnu oāzes” kriminālais uzlidojums: pusaudži iesaistīti 15 kriminālprocesos 0
Pagājušā gada vasarā Ludza un apdzīvotās vietas ap to piedzīvoja 14 – 17 gadu vecu pusaudžu kriminālu interesi. Policijai tie nebija sarežģītākie noziegumi. Cita lieta – nodarījumu apjoms, tas, ka bērni, turklāt no vienas iestādes. Astoņi cilvēki, 15 kriminālprocesi un ap 30 epizodēm. Daļa lietu vēl atrodas policijā, daļa nosūtīta prokuratūrai. Tiesa gaidāma šogad.
Gribēja sevi pierādīt
Visi bērni ir no sociālās aprūpes nama “Bērnu oāze” Istalsnā. Kaut arī jaunie cilvēki no šī nama bija klaiņojuši un pārkāpumus izdarījuši arī iepriekš, īsts uzlidojums sācies no jūnija, kad aprūpes nams pārņēma bērnunamu Ludzas novada Isnaudas pagasta Istalsnas ciemā, kas ir desmit kilometrus no Ludzas. Pirms tam bērni dzīvoja divās vietās: Rēzeknes novada Mākoņkalna pagastā un Zilupes novada Lauderu pagastā.
“Bērnu oāzes” vadītāja Inga Štokmane šādu aktivitāti saista ar vēlmi sevi pierādīt jaunā vietā, pilsētas tuvumu, turklāt bērniem izveidojušies kontakti ar ne to labāko vietējo publiku. Bija arī vasara, kad vieglāk klaiņot un izdzīvot.
Vairākas epizodes vēl tiek izmeklētas, bet šāda izdzīvošana saistījās ar vardarbību (gan savā starpā, gan ar pieaugušajiem), vasaras māju, veikalu, automašīnu, privātpersonu apzagšanu, kaitējuma izdarīšanu īpašumam. Magnetola un mūzikas centrs “Philips”, pārtikas produkti, divi portatīvie datori, 255 eiro skaidras naudas, bankas karte, no kuras noņemti 780 eiro, trīs paciņas cigarešu, atkal skaidra nauda 100 eiro – tādas un tamlīdzīgas lietas figurē kriminālprocesā. To vidū ir arī paša aprūpes nama apzagšana.
Policija daudz nevēlas komentēt šīs lietas gan izmeklēšanas procesa dēļ, gan tāpēc, ka iesaistīti nepilngadīgie, kurus policija visu vasaru ķerstījusi, gādājusi atpakaļ uz aprūpes namu, tad atkal kādi pazuduši. Pusaudži klaiņojuši dažādās pēc skaita grupās: pa trīs, pa četri, pa pieci. No visiem astoņiem aizdomās turamajiem jaunajiem cilvēkiem septiņi pašlaik atrodas aprūpes namā, bet viens ir sasniedzis pilngadību un dzīvo pie radiniekiem.
Sarežģīti likteņi
Pētot apsūdzēto biogrāfijas, policija secinājusi, ka pret vairākiem jau ir sākti kriminālprocesi citos valsts policijas iecirkņos, tostarp par uzbrukumu policistam.
“Šiem bērniem ir ļoti sarežģīti likteņi. Daudzi no viņiem paši cietuši. Nav attiecību ar vecākiem vai tās ir saspīlētas. Neuzticas, ir agresīvi pret pieaugušajiem. Dzīvo savā pasaulē. Par visu ir savs viedoklis. Dzīvojot aprūpes namā, viņi nevar izbaudīt brīvību – turklāt tur viņi apmainās arī ar kriminālo pieredzi. Kad aizmūk un to brīvību dabū, tad nezina, ko ar to darīt, kā dzīvot,” skaidro Valsts policijas Ludzas iecirkņa inspektore darbam ar nepilngadīgajiem Vita Onufrijeva.
Aprūpes nams nav cietums
“Bērnu oāzes” darbinieki mēģina socializēt, daudzos gadījumos – rehabilitēt pēc smagiem pārdzīvojumiem un vardarbības bērnus, ar kuriem nav tikusi galā ģimene, skolas, parastie bērnunami un pašvaldības. Pēc būtības šis aprūpes nams ir kaut kas pa vidu starp brīvību un Cēsu audzināšanas iestādi nepilngadīgajiem, ko tautā sauc par koloniju un kas faktiski ir cietums.
“Bērnu oāzē” 24 darbinieki rūpējas par 42 cilvēkiem. Pirmajā stāvā dzīvo 30 bērni, un tas ir parasts bērnunams, otrajā stāvā – 12 bērni ar uzvedības problēmām no visas Latvijas, pat tālās Liepājas. Otrais stāvs ir aiz slēgtām durvīm, nepārtraukta audzinātāju klātbūtne. Taču, kā man skaidro I. Štokmane, tas nav cietums. Bērni labprātīgi var pieteikties sistēmai, kas par labu uzvedību ļauj uzkrāt punktus un tad iespējams arī otro stāvu pamest un atrasties citās telpās un teritorijā ap namu ne tik rūpīgā uzraudzībā. Tāpat bērni mācās tuvējā skolā (daļai tomēr ir mājapmācība, jo ir robi izglītībā, ne tā labākā galva), piedalās pasākumos ārpus aprūpes nama teritorijas, bet visu laiku audzinātāju pavadībā.
“Šie 12 bērni ir nelaimīgi cilvēki, kuriem katram ir savs dzīves gājums, bet visi ir no problēmģimenēm, daudziem jau ir liela kriminālā pagātne, atkarība no alkohola un narkotikām, daļa ir bijuši zagļi pēc pasūtījuma. Pateikšu godīgi: salīdzinot ar to, kas viņi bijuši, šeit viņi ir eņģelīši, un tas, ko viņi pagājušajā gadā nodarīja Ludzā un apkārtnē, protams, ir ļoti slikti, bet nav salīdzināms ar to, ko viņi darījuši iepriekš,” atklāj I. Štokmane.