Publicitātes foto

Bērnu ārsti satraukti: ASV izplatās bīstama poliomielītam līdzīga slimība 0

Daudzi vīrusi var izraisīt neiroloģiskus bojājumus, un bieži vien tie neatstāj nekādas pēdas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

ASV mediķi ir noraizējušies par poliomielītam līdzīgas, paralizējošas slimības gadījumu palielināšanos. Tā skar bērnus visā valsts teritorijā, ziņo portāls nbcnews.com. Slimība, ko dēvē arī par akūtu ļengano mielītu (ALM), 2018.gadā konstatēta biežāk nekā pērn. Slimību kontroles un profilakses centri (SKPC) šogad izmeklējuši 127 aizdomīgus gadījumus, no kuriem ALM apstiprinājies 62 gadījumos 22 ASV štatos.

“Mēs nespējam atrast iemeslus šiem ALM gadījumiem. Neskatoties uz to, ka tika veikti plaši laboratoriskie izmeklējumi, mums nav izdevies noskaidrot patogēnu vai imūnsistēmas reakcijas izraisītāju, kas lielākajai daļai pacientu izraisīja roku vai kāju vājumu un paralīzi. Mēs nezinām, kas rada lielāku ALM risku vai iemeslus, kādēļ tie rada lielākus riskus,” žurnālistiem atklāja SKPC pārstāve, ārste Nensija Mesnē.

Nav daudz saslimšanas gadījumu

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš pirmā ALM saasinājuma 2014.gadā SKPC ir apstiprinājusi 386 ALM gadījumus jeb mazāk nekā vienu gadījumu uz miljonu cilvēku. Proti, to var uzskatīt par ļoti retu un tādēļ grūti izpētāmu.

Sindroms ir līdzīgs poliomielītam, kas reiz plosījās valstī kā ikgadēja vasaras beigu epidēmija, paralizējot tūkstošiem bērnu.

Bet tas, kas izraisa ALM, šķiet, neizraisa paralīzi vai muskuļu vājumu tik lielā mērā kā poliomielīts, atzīst retu neiroloģisko autoimūno traucējumu eksperts no Teksasas Universitātes Dienvidrietumu medicīnas centra, ārsts Bendžamins Grīnbergs, kas ārstējis dažus ALM pacientus.

Ja pie poliomielīta infekcijas pīķa mēs redzējām, ka no 100 līdz 1000 cilvēkiem vismaz kāds tiek paralizēts, tad, domājot par šiem vīrusiem, tie ir daļa no visa.

Kopumā netiek pārbaudīta vīrusu klātbūtne cilvēkos

2014.gadā tika uzskatīts, ka ALM izraisa vīruss EV-D68. Tas cirkulēja laikā, kad sākās ALM uzliesmojums, un daži no saslimušajiem bērniem bija inficējušies ar EV-D68. Taču citi – nebija.

EV-D68 ir enterovīruss, kas ir attāls poliovīrusa “radinieks”. Bet ir zināmi daudzi enterovīrusi, lielākoties tie izraisa simptomus, kas ir līdzīgi parastam saaukstēšanās gadījumam, līdzīgi kā tas notiek rinovīrusu, adenovīrusu un daudzu citu vīrusu gadījumos. Ir neskaitāmi vīrusu paveidi, kas inficē cilvēkus, un daudzi no tiem izraisa saaukstēšanās simptomiem līdzīgus simptomus.

Reklāma
Reklāma

Daudzi cilvēki šādos gadījumos neapmeklē ārstus, tādēļ mediķiem reti ir iespēja noteikt, kāds vīruss ir izraisījis konkrēto saslimšanu. Tātad – ja vīrusi neizraisa plašu epidēmiju, kuras rezultātā daudzi cilvēki nonāk slimnīcā ar nopietnām problēmām, ārstiem un veselības speciālistiem nav lielu iespēju gūt pilnu informāciju par vīrusiem, kas “staigā apkārt”.

SKPC apgalvo, ka kopš 2014.gada nav bijis īpaši konstatējams EV-D68 gadījumu pieaugums, savukārt ALM intensitāte ir gan pieaugusi, gan mazinājusies. Tomēr ārsti regulāri to nepārbauda, tādēļ ir iespējams, ka kādi gadījumi ir palaisti garām neievēroti.

Tā kā ārsti nezina, kurš vīruss par to ir atbildīgs (ja tas patiešām ir vīruss), tad nav iespēju arī vakcinēt cilvēkus pret šo saslimšanu.

Turklāt tiek pieļauts, ka slimības iemesls varētu arī nebūt vīruss, taču nav atrasts neviens cits vērā ņemams iemesls.

Ar laiku pacienti var atbrīvoties no vīrusa

Dažu dienu laikā pēc inficēšanās pacientam var attīstīties t.s. neiroinvazīvā saslimšana, proti, vīruss uzbrūk nerviem, muguras smadzenēm vai smadzenēm. Bērniem var būt iesnas vai neliels drudzis, un lielākajā daļā gadījumu vecākiem nav iemesla uztraukties – līdz brīdim, kamēr parādās tādi simptomi kā roku vājums, plakstiņu raustīšanās, grūtības nostāvēt. Taču, iespējams, organisms pats jau būs ticis galā ar infekciju un analīzes neuzrādīs kādu specifisku vīrusu kā saslimšanas cēloni.

Lielākā daļa gadījumu, ko pētīja SKPC pētīja, nebija norāžu uz kādu konkrētu infekciju. Tas nenozīmē, ka infekcijas nebija, bet, iespējams, imūnsistēma jau to bija likvidējusi vai arī saslimšanu izraisīja kas tāds, ko ārstiem nebija ienācis prātā pārbaudīt.

Menjē atzina, ka pacientiem ar ALM tika atrasti citi vīrusi, ne tikai EV-D68. “Bet ja katru gadu vasaras beigās un rudens sākumā ir slimības uzliesmojumi, jums šķiet, ka mums būtu jāzina viens izraisītājs. Bet tieši to mēs neatradām,” viņa teica.

SKPC ir skaidra tikai viena lieta: nevienam no pacientiem nebija pozitīvu poliomielīta analīžu. Pagātnē orālās vakcīnas pret poliomielītu reizēm dažiem cilvēkiem izraisīja poliomielītam līdzīgus simptomus, taču šī vakcīna ASV nav pieejama kopš 2000.gada un pēdējais zināmais gadījums, kad tā izraisīja problēmas, bija zīdainis ar citām veselības problēmām, tika vakcinēts Indijā, pēc tam nogādāts ASV un nomira 2013.gadā.

Neskaitāmi vīrusi var izraisīt dažādus neiroloģiskos simptomus

Šo sindromu var izraisīt neskaitāmi vīrusi, uzsver Grīnbergs.

Teju ikviens vīruss var izraisīt neiroinvazīvu saslimšanu, taču tas notiek tikai retos gadījumos. Viens no zināmākajiem nesenajiem gadījumiem ir Zikas vīruss. Ja ar Zikas vīrusu inficējās grūtnieces, tas varēja nonākt augļa smadzenēs un radīt paliekošus bojājumus.

Pavisam nesen SKPC ziņoja par vīrusu izplatīšanos odu un moskītu populācijā, kas var radīt neiroloģiskus bojājumus. Tajos ietilpa Rietumnīlas vīruss, Džeimstona Kanjona vīruss, Lakrosa vīruss, Povasana vīruss, Sentluisa encefalīts un Austrumu zirgu encefalīts. Šie vīrusi izraisīja dažādus simptomus, tostarp encefalītu, dzīvību apdraudošu smadzeņu iekaisumu, akūtu vājumu un paralīzi, kas ietver ALM un līdzīgus stāvokļus, kā arī meningītu.

Tādēļ SKPC padoms, kā izsargāties no infekcijām, kas var izraisīt ALM, ir ļoti vispārīgs: mazgājiet rokas un izmantojiet aizsarglīdzekļus pret odiem un citiem insektiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.