Mans bērns negrib ēst gaļu 0
Lasītājs jautā: “Kādā interneta forumā lasīju māmiņu diskusiju par viņu bērniem veģetāriešiem, kurus nekādi nevarot piedabūt ēst gaļu. Sarakstē iesaistījās ļoti daudz mammu. Arī mans astoņus gadus vecais dēls atsakās ēst kotletes vai ko citu, kas pagatavots no gaļas. Mēs, vecāki, ēdam visu, bet jautājums par veģetārismu un par to, kas ir veģetārieši, ar bērnu ir apspriests. Vai tā ir kāda mūsdienu tendence, vai arī šādi bērni, kuriem netīk gaļa, bijuši visos laikos?”
“Veģetārisms ir izvēle, nevis tendence vai iedzimta īpašība,” teic uztura speciāliste Alise Kindzule. “Cilvēks piedzimst, lai būtu visēdājs, tā tas paredzēts fizioloģiski. Ja bērns neēd gaļu, tad tādā vai citādā veidā vecāki ir izdarījuši šo izvēli bērna vietā.”
Speciāliste pastāsta, ka reiz veikalā novērojusi: kāds bērns ļoti gribējis pagaršot degustācijā piedāvātos gaļas produktus, ar lielu interesi tuvojies stendam, bet mamma viņu aiz rokas pavilkusi malā un pārdevējai teikusi – mans bērns ir veģetārietis! Arī konsultācijās mātes nereti apgalvojot, ka bērns izvēlas neēst gaļu, bet, ja ar mazo aprunājas individuāli, noskaidrojas, ka viņam tomēr gribas to ēst. Tātad daļai bērnu veģetāriešu viens vai abi vecāki ir veģetārieši, kuri šo savu izvēli uzspiež arī bērnam, nespējot pieņemt un atzīt, ka atvasei gaļa tomēr varētu garšot.
Citos gadījumos (kad vecāki ir gaļēdāji) bērna nepatikai pret gaļu cēloņi jāmeklē dziļāk. Vai mamma ēda gaļu grūtniecības laikā? Varbūt mazotnē nesāka pakāpeniski iepazīstināt bērnu ar gaļas ēdieniem, bet tad kādā vēlākā vecuma posmā tomēr sāka dot, un bērns to neēd, jo gluži vienkārši nepazīst.
“Bērns pats nepieņem apzinātu lēmumu neēst gaļu. Varbūt piecas reizes ir piedāvāts un viņš ir atteicies, un pietrūcis enerģijas piedāvāt vēl sesto, septīto un astoto reizi?” Alise Kindzule min vēl kādu varbūtēju iemeslu nepatikai pret gaļu: iespējams, bērns redzējis kādu filmu par cietsirdību pret gaļai audzētajiem lopiem vai putniem, un tā viņu dziļi psiholoģiski ietekmējusi. Bērniem trūkst dzīves pieredzes un kritiskas attieksmes pret redzēto, tāpēc tas būtu jāpārrunā.