Foto: Pexels.com

Pārnākot no treniņa, bērns bezspēkā sabrūk gultā. Kā lai noskaidro, vai treniņu slodze nav par lielu? 5

Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Mans divpadsmitgadīgais mazdēls trenējas airēšanā, un viņam tā patīk. Taču, pānākot no treniņa, viņš bezspēkā sabrūk gultā un negrib ne dzert, ne ēst.

Toties otrs mazdēls, kuram ir desmit gadu, no saviem treniņiem pārnāk priecīgs un apmierināts. Kā lai noskaidro, vai vecākajam mazdēlam treniņu slodze nav par lielu? ANNA M.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Uz to ir diezgan grūti atbildēt, jo neesmu bērna treneris. Tieši trenerim būtu jāzina visas šīs lietas,” atbild sporta ārsts Āris Aivars.

“Jebkurā gadījumā ikvienam bērnam, kam treniņos ir paaugstināta fiziskā slodze, divas reizes gadā jābūt medicīniskajai apskatei. Tā pieejama Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Sporta medicīnas centrā.

Šajās pārbaudēs arī varēs skaidri redzēt, vai bērns nav pārslogots un vai viņam nav radušās kādas izmaiņas sirdī.

Noteikti jāpārliecinās, kādu iedarbību uz bērna organismu atstāj konkrētais sporta veids.”

Nereti ļoti perspektīviem bērniem treneri dod lielāku slodzi, taču, iespējams, organisms vēl nav gatavs tādai slodzei. “Bērna vecumā slodze jāceļ pakāpeniski, lai sasniedzot 18–19 gadu vecumu, tiktu sasniegta arī fiziski labākā forma.

Vienlaikus jābūt veselības kontrolei, tas nozīmē, ka ne tikai trenerim jābūt zinošam, bet arī medicīnas darbiniekam, kas seko līdzi bērna veselībai.

Piemēram, jāzina, kāds ir pulss airēšanas laikā, – vai tas nav 240 sitienu minūtē, un vai viņam ir normālas atjaunošanās procedūras, tam der masāžas, zemūdens masāžas, siltas vannas.

Parasti, lai pieaugušā organisms pēc slodzes atjaunotos, nepieciešamas 24–48 stundas, un arī bērnam vajag atjaunoties pēc iespējas ātrāk.

Ja viņa organisms nespēj atjaunoties 48 stundu laikā, tas nozīmē, ka ir traucēti visi fizioloģiskie procesi, organismā ir daudz pienskābes, un vajadzīgs laiks, lai tā izdalītos.

Ja mazdēls regulāri apmeklē treniņus, vecākiem noteikti jāsadarbojas ar treneri un sporta ārstu, lai būtu pārliecība, ka ar bērna fizisko veselību viss ir kārtībā.”

Uzziņa

• Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Sporta medicīnas centrā bērniem no 10 līdz 17 gadu vecumam ar paaugstinātu fizisko slodzi jeb sportistiem veic valsts apmaksātas padziļinātās profilaktiskās medicīniskās pārbaudes. Uz tām var individuāli pierakstīties pats sportists vai viņa vecāki, zvanot uz tālruni: 67226002 vai 27839556 vai rakstot uz e-pastu: [email protected].

Reklāma
Reklāma

• Pārbaudes ietver pilnu asinsainu, urīna analīzi, fizisko un funkcionālo spēju noteikšanu, redzes pārbaudi, fiziskās slodzes testu ar elektrokardiogrāfijas 12 novadījumu pierakstu pirms un pēc nedozētas slodzes. Pēc rezultātu saņemšanas seko sporta ārsta konsultācija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.