Foto – Shutterstock

Bērns negrib iet uz skolu? Pieci psiholoģes Ivetas Aunītes padomi, kas var motivēt mācīties 0

Piedzīvojums un šaubas

Bērniem un jauniešiem augusta nogale atnāk ar atklāsmi, ka negribas iet uz skolu. Žēl, ka jauki pavadītais brīvlaiks tuvojas noslēgumam, ir slinkums mācīties, varbūt arī māc bažas par attiecībām ar vienaudžiem un skolotājiem. Kā palīdzēt savai atvasei jauno mācību gadu sagaidīt ar prieku?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

– Arī vecākiem jaunajam mācību gadam vajadzētu gatavoties ar pozitīvām emocijām, nevis gaužoties par lielajiem izdevumiem apģērbam un skolas piederumiem. Daudzās ģimenēs iepirkšanās, gatavojoties 1. septembrim, notiek ar smagām nopūtām un gandrīz vai pārmetumiem, ka skolēna dēļ tik daudz jātērējas. To nevajadzētu padarīt par bērna atbildību – viņš taču nav vainīgs, ka jāpošas skolai. Šādas runas var mazināt arī viņa prieku par mācību gada sākumu, – uzsver psiholoģe Iveta Aunīte.

Varbūt izklausās paradoksāli, bet emocionāli jūtīgam bērnam atbalstoša varētu būt vecāku atzīšanās, ka arī viņi savulaik nav gribējuši iet uz skolu. Speciāliste iesaka neprasīt no savas atvases to, ko kādreiz neesam gribējuši un varējuši paši.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gatavojoties 1. septembrim, tos, kuri brīvlaikā pieraduši no rītiem ilgi gulēt, jau augusta vidū vajadzētu laikus modināt, lai būtu vieglāk pierast pie jaunā režīma.

Iveta Aunīte domā, ka vienīgi pirmklasnieki jauno mācību gadu gaida ar pozitīvu noskaņojumu, ja vien brāļi un māsas vai vecāki nav iedvesuši nedrošību un bailes. Mazajiem skolas apģērba pielaikošana un somas izvēle ir liels piedzīvojums, taču vienlaikus stress, it īpaši, ja māc šaubas, vai tiks pieņemts, spēs sadraudzēties ar vien­audžiem un tikt galā ar uzdevumiem. Tāpēc par skolu un mācībām ģimenē vajadzētu runāt tikai pozitīvi.

Psiholoģe uzsver: atšķirībā no vecākiem, kuri vislielāko uzmanību pievērš skolas izvēlei, pašiem mazākajiem daudz būtiskāka ir pirmā skolotāja. Svarīgi, lai viņa būtu draudzīga un prasīga vienlaikus.

Pārejas posmā no bērnudārza uz skolu grūtākais ir mainīt principu es gribu pret man jādara, kas ir viens no iemesliem, kāpēc Iveta Aunīte iesaka vecākiem nesteigties bērnus sūtīt skolā pirms septiņu gadu vecuma.

Noteikti ieteicams izmantot augustā rīkoto iepazīšanās nedēļu, kad mazajiem ir iespēja ne tikai apskatīt mācību telpas, bet arī iepazīties ar nākamajiem klasesbiedriem, lai 1. septembrī justos drošāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.