Foto: Africa Studio/Shutterstock

Bērns cieš no vardarbības skolā. Kāds atbalsts pienākas no valsts 0

Mans bērns skolā cietis no pusaudžu vardarbības, skolu esam nomainījuši, bet vardarbības sekas joprojām jūtamas. Skolas psiholoģe ieminējās, ka esot valsts apmaksāta programma no vardarbības cietušajiem bērniem. Vai vajadzīgi speciālistu atzinumi, lai bērns varētu saņemt bezmaksas terapiju pie psihoterapeita, ja parunāšanās ar skolas psihologu nelīdz? Ieva Ogrē

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Lai gan skolai vajadzētu būt drošai videi, kur bērns var netraucēti mācīties, mūsdienās realitāte nereti ir tāda, ka dažiem bērniem skola ir kā elle, kur viņus pazemo, izsmej, izmēda un pat iekausta. Tas uz nenobrieduša cilvēka psihi iedarbojas traumējoši, kavē bērna attīstību, ietekmē spēju mācīties un iekļauties sabiedrībā. Pārciestā vardarbība atstāj dziļas psiholoģiskas, emocionālas un sociālas sekas uz visu turpmāko bērna dzīvi.

Viņam pieaugot tas var izpausties kā zems pašnovērtējums, grūtības izveidot attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem, kas savukārt izraisa agresiju un destruktīvu uzvedību.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tāds cilvēks nevar izveidot harmonisku ģimeni un būt pilnvērtīgs sabiedrības loceklis. Tāpēc ļoti būtiski novērst agresiju pret pusaudzi, un atrunas, ka bērnam jāizcīna sava vieta zem saules, ir nevietā.

Vecākiem ir jāiejaucas, jāiesaista skolas psihologs un sociālais pedagogs, nepieciešamības gadījumā  – policija. Ja bērns cietis vardarbību, svarīgi sniegt viņam rehabilitāciju, lai tas neiekapsulējas bērnā kā bumba ar laika degli, kas vienā brīdī var eksplodēt.

Rehabilitācija dzīvesvietā

Latvijas Bērnu fonda viceprezidente Vaira Vucāne skaidro, ka pusaudzi, kas skolā cietis no vardarbības, var pieteikt valsts apmaksātai programmai vardarbībā cietušajiem bērniem. Vecākam jālūdz psihologa vai sociālā darbinieka atzinums, kurā atklātas bērna psiholoģiskās traumas pazīmes, nepieciešamie sociālās rehabilitācijas pasākumi, norādīts, ka rehabilitāciju vēlams saņemt bērna dzīvesvietā vai sociālās rehabilitācijas institūcijā.

“Valsts pakalpojumu saņemšanai ir divi varianti. Pirmais – pusaudzi var pieteikt uz valsts apmaksātām psihologa konsultācijām dzīvesvietā, tad vecākiem jāiet uz sociālo dienestu, jāraksta iesniegums. Tālāk jau dienests noformē dokumentus, vienojas ar psihologu, un var sākt rehabilitāciju,” informē Vaira Vucāne.

Sākumā piešķir desmit valsts apmaksātas psihologa konsultācijas. Ja nepieciešams, pēc tam iespējams saņemt papildu vizītes, maksimāli 20 (katra 45 minūtes ilga).

Šo rehabilitāciju var saņemt tikai pie tiem psihologiem un psihoterapeitiem, kuri izgājuši atbilstīgu apmācību un ieguvuši sertifikātu.

Intensīva atveseļošanās krīzes centrā

“Otrs variants – vardarbībā cietušajiem bērniem tiek piedāvāta rehabilitācija institūcijās. Arī tad jādodas uz sociālo dienestu, kas noformē nosūtījumu uz krīzes centru, kas ir valsts apmaksāts pakalpojums. Bērns pavada 30 dienas un saņem rehabilitāciju ar pagarinājumu uz vēl 30 dienām, ja nepieciešams. Īpaši smagos gadījumos tie ir 60 dienu rehabilitācijas kursi, ko apmaksā valsts,” skaidro Vaira Vucāne.

Ja saskaņā ar psihologa vai sociālā darbinieka atzinumu nepieciešams, lai kopā ar bērnu sociālās rehabilitācijas insti­tūcijā uzturētos kāds viņa ģimenes loceklis vai cilvēks, kas bērnu aprūpē, arī pieaugušā uzturēšanos attiecīgajā institūcijā finansē no valsts budžeta līdzekļiem.

Reklāma
Reklāma

Lai saņemtu rehabilitāciju, bērnam jābūt izrakstam par veselības stāvokli, kurā iekļauts atzinums par pedikulozes pārbaudi, hroniskām slimībām, speciālo medikamentu lietošanu, alerģijām, ģimenes ārsta kontaktinformāciju un vai pēdējās divās nedēļās nav bijis kontakts ar infekcijas slimībām.

Vardarbībā cietušā rehabilitācijas mērķis ir ne tikai nodrošināt psihosociālu palīdzību, bet kopā ar bērnu izvērtēt apdraudējumu, izstrādāt drošas rīcības plānu bīstamās situācijās, lai cietušais spētu pilnvērtīgi iekļauties skolā un atgriezties normālā ikdienas ritmā. Rehabilitācija bērnam ir ļoti nepieciešama, lai viņš iemācītos no jauna uzticēties, atpazīt un izteikt emocijas, iemācīties veidot adekvātu saskarsmi, atpazīt un risināt problēmas un turpinātu attīstīties veselīgā veidā.

UZZIŅA

Valsts apmaksātu rehabilitāciju var saņemt visi, kas cietuši no fiziskas, seksuālas, ekonomiskas vai emocionālas vardarbības, kā arī no fiziskas un seksuālas vardarbības draudiem un vardarbīgas kontroles.

UZZIŅA

Kur var saņemt rehabilitāciju vardarbībā cietušie bērni

• Dardedze Rīgā

• Valdardedze Valmierā

• Rasas pērles Latgalē, Rugāju novadā

• Allažu bērnu un ģimenes atbalsta centrs Allažos

• Zantes ģimenes krīzes centrs Kandavas novadā

• Talsu novada krīzes centrs Talsos

• krīzes centrs Paspārne Ventspilī

• Atbalsta centrs ģimenēm Dobelē

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.