Bērns automašīnā vienmēr drošībā – autosēdeklītī 0

Kad ģimenē ienāk mazulis, vecāku pienākums ir radīt tam drošus apstākļus gan mājās, gan kopā braucot automašīnā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Konsultēja Ceļu satiksmes drošības direkcijas eksperte Valda Kjaspere.

Sēdeklīša izvēle

Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka automašīnā visiem ir jāpiesprādzējas. Taču drošības jostu standarta augstums neatbilst bērnu, īpaši zīdaiņu augumam, tādēļ, pārvadājot atvases, kuru augums nepārsniedz 150 cm, jāizmanto auto krēsliņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sēdeklīša pareiza izvēle ir ļoti būtiska, jo tikai tad tas nodrošina maksimālu drošību satiksmes negadījuma laikā.

Jaundzimušajiem vispiemērotākais ir zīdaiņu auto sēdeklis, kas atbilst 0 (0 – 10 kg) un 0+ (0 – 13 kg) grupai. Tas paredzēts lietošanai ar skatu uz aizmuguri, jo tā iespējams garantēt vislielāko drošību mazuļa galvai, kaklam un mugurai. Tāpat novietojams arī 1. grupas (9 – 18 kg) sēdeklis; to atļauts vērst ar skatu uz priekšu, ja bērnam ir vairāk nekā viens gads un svars ir 9 – 18 kg.

Līdzko bērns pārsniedz 18 kg svaru vai viņa galva sniedzas pāri sēdekļa atzveltnei, sāk izmantot būsteri jeb auto sēdekli bez muguras daļas, kas atbilst to 2. un 3. grupai (15 – 36 kg). Šāda tipa modeļiem ir noņemama muguras daļa, un drošībai jau izmanto automašīnas jostu.

Pērkot lietotu auto krēsliņu, ir jāņem vērā, ka ikviens defekts var būt bērnam bīstams. Tādēļ nevajadzētu iegādāties tādu, kam trūkst uzlīmes ar ražošanas gadu, proti, ja tas ir vecāks par 10 gadiem vai varbūt pat cietis avārijā. Jāpapēta arī, vai uz sēdekļa ir norādīts Eiropas Komisijas drošības standarts ECE R44, kas apliecina atbilstību tehniskajām normām. Krēslu bez šīs uzlīmes noteikti nevajadzētu pirkt!

Piesprādzējam jostas!

Mazuli pirmajos trīs dzīves mēnešos viena brauciena laikā nav vēlams krēsliņā turēt ilgāk par 30 minūtēm. Viņa muskulatūra vēl nav nostiprinājusies, rodas saspringums plecu joslā, kas kaitē attīstībai. Ja ir jābrauc ilgāk, ieteicamas atpūtas pauzes.

Arī 3 – 12 mēnešu vecumā jāievēro braukšanas un atpūtas režīms – maksimālajam krēsliņā pavadītajam laikam nevajadzētu pārsniegt divas stundas.

Reklāma
Reklāma

Standarta drošības josta pieaugušam cilvēkam nodrošina aizsardzību trīs punktos – plecu, krūšu un vidukļa apvidū. Bērniem un grūtniecēm jāievēro papildu drošības nosacījumi. Proti, ir ļoti būtiski, lai josta balstītos uz kauliem. Nereti bērniem to liek pāri vēderam, josta to saspiež, bet drošības patiesībā nav nekādas. Jāuzmanās arī, lai josta nesaspiež arī kaklu vai nav pārlieku vaļīga.

Drošības jostai ir jāsargā plecs, un, ja tas iespējams, grūtniecēm josta jāpalaiž zem vēdera, lai aptvertu gurnu kaulus.

Standarta jostai ir alternatīva – grūtnieču drošības josta, kas īpaši noder pēdējos trīs mēnešos, lai pasargātu vēderu un gaidāmo mazuli no iespējamām traumām. Šīs jostas piesprādzēšana prasa nedaudz vairāk laika, taču nodrošina lielāku drošību, komfortu un stabilitāti.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.