Bērns aug, istaba mainās līdzi viņa vecumam 0
Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Bērnistaba ir viena no mājokļa mainīgākajām telpām – bērnam augot, tā jāpielāgo dažādu vecumposmu atšķirīgajām vajadzībām. Kā sabalansēt funkcionalitāti, drošību un rotaļīgumu, lieki netērējoties?
Pirmo dzīves gadu prioritāte – drošība
IKEA interjera dizaina nodaļas vadītājs Darjus Rimkus iesaka izmantot īpaši bērniem paredzētas mēbeles, paklājus un tekstilizstrādājumus, jo to testēšana balstīta tieši uz drošu un piemērotu lietošanu. Produktu sertifikāts apliecina, ka tie atbilst visām specifiskajām prasībām.
Noteikti nevajadzētu iegādāties gultu bez drošības apmalēm vai mēbeles ar asiem, nenoapaļotiem stūriem. Tāpat jāpievērš uzmanība, lai rotaļu stūrītī nebūtu pārāk smagas mēbeles (galdi un krēsli), ko bērns pats nevar pastumt vai pārnest uz citu vietu. Savukārt, izvēloties mēbeles un tekstilizstrādājumus, kam nav bērnu precēm atbilstoši sertifikāti, pastāv risks, ka to izgatavošanā izmantotas ķimikālijas un sīkas detaļas, ko bērns var nejauši norīt.
Pirmsskolas vecumā – atbilstošas mēbeles
Kad mazais paaugas, vecāki nonāk sarežģītas izvēles priekšā – kādas mēbeles vislabāk un ilgāk kalpos. Svarīgi ņemt vērā, ka, bērnam augot, nepieciešams nodrošināt tik svarīgo iespēju attīstīt prasmes aizsniegt un sakārtot personiskās mantas, pašam izraudzīties apģērbu u. tml.
Diemžēl bieži var novērot, ka vecāki, kuri vēlas ietaupīt un domā ilgtermiņā, iekārto bērnistabu ar pieaugušo mēbelēm. Tādējādi gadās, ka mazulis no zīdaiņu gultiņas taisnā ceļā pārceļas uz pieaugušajiem domātu gultu un citām mēbelēm un izpaliek tik svarīgais izziņas un pieaugšanas process savā personiskajā telpā.
Skolas gados – ergonomika un plašums
Pieaugušie bieži domā par bērnistabu no savas perspektīvas, izlemjot to iekārtot ar pārāk nopietnu dizainu. Tomēr šī telpa ir paredzēta bērnam, tāpēc arī skolēna istabā noteikti jāpadomā par košiem, dzīvespriecīgiem akcentiem un spēles elementiem. Tie padarīs iekārtojumu rotaļīgāku un rosinās radošumu.
Skolēna istabā pats svarīgākais ir iekārtot visām ergonomikas prasībām atbilstošu mācību vietu ar rakstāmgaldu un krēslu, kā arī ērtu gultu pilnvērtīgam miegam. Istabu var izplānot un iekārtot tā, lai tā derētu visus skolas gadus. Šim nolūkam noderēs funkcionālas, izturīgas mēbeles, kas kalpos ilgi un neizskatīsies pārāk bērnišķīgi.
“Skolēniem nepieciešams vairāk vietas kancelejas piederumu, dažādu burtnīcu, klažu un grāmatu uzglabāšanai,” atgādina D. Rimkus. “Tāpēc istabā īpaši rūpīgi jāpārdomā mantu glabāšanas risinājumi, lai uz rakstāmgalda nevaldītu haoss.
Papildu skapji pie galda, sienas plaukti un perforētie dēļi var daudz ko atrisināt, un dažādi rakstāmgalda organizatori dod iespēju visu sakārtot, lai nekas netraucētu mācīties.”
Kā ietaupīt
Tiem, kuri, iekārtojot bērnistabu, vēlas ietaupīt, interjera dizainers iesaka sākt ar vietas atbrīvošanu. Vispirms jāatbrīvojas no vecām, neizmantotām mēbelēm un nevajadzīgām lietām. Istaba, kurā ir tikai gulta, dažas mēbeles spēļu un sporta inventāra glabāšanai un rakstāmgalds, būs plašāka un bērnam daudz piemērotāka nekā telpa, kas pieblīvēta ar vecāku vai vecvecāku mēbelēm.
Nākamais solis – atsvaidzināt interjeru, piemēram, pārkrāsojot sienas un nomainot tekstila izstrādājumus.
Praktisks veids, kā ietaupīt ilgtermiņā, ir īpaši bērniem radītu, viegli pārveidojamu mēbeļu izvēle, jo tās “aug” kopā ar bērnu un ļauj iekārtot telpu droši un ērti. “Turklāt šādas mēbeles padara vecumposmu pāreju līdzsvarotāku,” uzsver D. Rimkus.
Piemēram, neatņemama taupīgi iekārtotas bērnistabas sastāvdaļa ir transformējama gulta, ko var pagarināt vairākas reizes līdz pat divu metru garumam. Ļoti noderīgs risinājums, kas atmaksājas ilgtermiņā, ir rakstāmgalds ar regulējamu augstumu un ergonomiski regulējams krēsls. Tas kalpos līdz pat vidusskolas pēdējai klasei.
Lielisks pārveidojamo mēbeļu piemērs ir moduļu skapis. Bērnam pieaugot, to iespējams viegli variēt, paplašinot ar jauniem elementiem vai mainot tā iekārtojumu, drēbju stangu vietā ieliekot atvilktnes.
“Vēlāk, ja vēlas atsvaidzināt interjeru vai mainīt telpas noskaņu, var lieki netērēties, iegādājot pavisam jaunu skapi, bet tikai nomainīt skapja durtiņas un atvilktņu priekšpuses,” padomā dalās dizainers.
Trīs bērni vienā istabā
Kundziņu ģimene: “Mēs dzīvojam trīsistabu dzīvoklī, un visi trīs bērni izvēlējās dzīvot vienā istabā, kas mums, vecākiem, lika krietni nopūlēties, lai iekārtotu praktisku un ērtu bērnistabu, kur katram bērnam ir sava zona.
Istabā ievietojām divstāvu un vienu atsevišķu vienvietīgu gultu – dēliņš iekārtojās divstāvu gultas apakšējā stāvā, zem gultas ierīkojām viņa mantu kasti, jo istabā lietderīgi jāizmanto katra vietiņa.
Vidējā meita iekārtojās gultas otrajā stāvā. Viņa kolekcionē zirgu figūriņas, tāpēc pie sienas pielikām plauktus, kur tās varētu izkārtot, tur arī tiek glabātas citas meitai svarīgas lietas, kas šo zonu padara sirdij tuvu.
Vecākā meita istabā uzturas visvairāk, tāpēc viņai istabā ir mācību galds un drēbju skapis. Savukārt ietilpīgais IKEA “šūnu” plaukts ir sadalīts katram bērnam pēc vajadzības – tur tiek glabāta arī ģimenes spēļu kolekcija.
Diezgan mazajā istabiņā (10 m2) esam ietilpinājuši arī grāmatu plauktu, kas ir “paslēpies” nišā aiz balkona durvīm.
Mazākie bērni ikdienā pārsvarā uzturas viesistabā, un arī tur ir iekārtota viņu zona ar mācību galdu, apģērbu kumodēm un ietilpīgu Lego plauktu.”