Foto – Shutterstock

Bērni norij priekšmetus. Kā pasargāt? 0

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā mēnesī nonāk 80–100 bērnu, kuriem jāveic papildu izmeklējums, lai no barības vada, kuņģa vai elpceļiem izvilktu kādu svešķermeni.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Šā gada astoņos mēnešos pēc palīdzības bērnu slimnīcā saistībā ar norītu vai ieelpotu svešķermeni nonākuši 915 bērni. Bērnu slimnīcas Endoskopijas dienesta vadītāja, gastroeneteroloģe Ilze Briuka atgādina, ka bērni izzina pasauli ar pirkstiem un nereti arī ar muti, tāpēc visbiežāk apēd priekšmetus, kurus, diemžēl vai par laimi, var atrast istabā un rotaļu kastē: sprādzes, naglas, asas, cietas uzlīmes, dažādus knaģu sastiprinājumus, mazu rotaļlietu detaļas vai detaļas, kuras bērns spējis nolauzt no rotaļlietām.

Bieži tiek norītas dažādas monētas, kā arī baterijas no rotaļlietām vai televīzijas pultīm.
CITI ŠOBRĪD LASA

Vecākiem ļoti svarīgi izskatīt vidi, kurā atrodas bērns, izpētīt rotaļlietas un to, vai nav iespējams no tām izvilkt baterijas vai nolauzt kādas detaļas. Ja bērns tomēr ieelpojis vai norijis svešķermeni, svarīgākais – pēc iespējas saglabāt mieru. Ja pieaugušais redz, ka bērns kaut ko iebāzis mutē, nevajadzētu sākt bļaut vai izrādīt satraukumu, bet mierīgi pieiet pie bērna un pārbaudīt viņa muti, iespējams, svešķermeni var izņemt no mutes vēl pirms tā norīšanas, norāda ārste.

Tomēr, ja ir aizdomas, ka bērns kaut ko apēdis, piemēram, televīzijas pultij nav vienas baterijas, vecākiem nevajadzētu daudz šaubīties, bet nekavējoties braukt uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu – jebkurā nodaļā ir iespēja veikt rentgena izmeklēšanu.

Ārste neiesaka izraisīt bērnam vemšanu vai dot kādas zāles.

Ja sākas izteiktāki klīniskie simptomi, piemēram, bērns pēkšņi nozilē, nespēj ievilkt elpu, sākas izteikta siekalošanās vai, ja bērns ir lielāks un parāda, ka viņam kaut kur sāp, proti, redzot, ka bērnam ir apgrūtinātas kādas funkcijas, vajadzētu saukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, nevis pašiem vest bērnu uz slimnīcu.

(Avots: LETA)

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.