Bērni, kas palīdz gatavot, ēd vairāk dārzeņu 0
Ko darīt, ja bērni saviebjas, tiklīdz ierauga dārzeņus, un negrib ēst veselīgi? Atbilde vecākiem, kas saskārušies ar šādu problēmu, ir uzņēmuma “Nestlé” zinātniekiem. Nesen veiktā pētījuma dati atklāja, ka ģimenes atvašu iesaistīšana ēdiena gatavošanas procesā pozitīvi ietekmē bērnu izvēli.
“Nestlé” Lozannas pētījumu centra (Šveice) veiktā pētījuma laikā tika salīdzināts, ko izvēlas ēst bērni, kuri paši vecākiem palīdzēja gatavot ēdienu, un tie, kuri to nedarīja. Pētījumā atklājās, ka tie bērni, kas kopā ar vecākiem gatavo ēdienu, ēd ievērojami vairāk dārzeņu nekā tie, kuri virtuvē kopā ar saviem vecākiem maltītes gatavošanas laikā neuzturas.
“Mēs konstatējām, ka bērni, kuri uzturējās virtuvē un ēdienu gatavoja kopā ar vecākiem, ēda vairāk, turklāt ēda ievērojami vairāk dārzeņu. Rezultāti rāda, ka, iesaistot bērnus ēdiena gatavošanā, var veidot veselīga uztura ieradumus un palielināt dārzeņu lietošanu,” teica pētījuma zinātnieku komandas vadītāja ārste dietoloģe Klazīne van der Horsta.
“Nestlé” pētījumā piedalījās 47 vecāki ar savām atvasēm no sešu līdz desmit gadu vecumam. Vecākiem tika lūgts pagatavot ēdienus no dažādiem pārtikas produktiem, ieskaitot vistas gaļu, salātus, puķu kāpostus un makaronus.
Puse eksperimentā piedalījušos bērnu iesaistījās ēdiena gatavošanā, otra puse varēja vienkārši rotaļāties, kamēr viņu mamma vai tētis gatavoja pusdienas. Šī eksperimenta rezultāti parādīja, ka bērni, kas gatavoja ēdienu kopā ar vecākiem, ēda gandrīz par 76 procentiem vairāk salātu un 27 procentiem vairāk vistas gaļas, kā arī patērēja līdz 25 procentiem vairāk kaloriju.
Pētījums parādīja arī to, ka bērni, kas palīdzēja gatavot ēdienu, piedzīvoja vairāk pozitīvu emociju un lepnuma sajūtu par savu darbu. Tātad gatavot kopā ar bērniem ir lietderīgi ne tikai tādēļ, ka šādi tiek veidoti uzskati par veselīgu uzturu, bet arī tāpēc, ka vecāki kopā ar bērniem pavada laiku. Zinātnieki atklāja arī tiešu saistību starp pārtikas gatavošanu kopā ar vecākiem un laiku, ko bērns velta paēšanai. Bērni, kas kopā gatavo ēst, pie pusdienu galda sēž ilgāk, ēd vairāk un gūst lielāku baudu no ēšanas.
Nākotnē “Nestlé” zinātniekiem ir nodoms izpētīt vecāku un bērnu kopīgas darbošanās virtuvē ilgtermiņa ietekmi un noteikt, kā tā veido ēdienu izvēli un ēšanas ieradumus nākotnē. “Nestlé” pētījumu centrs, kurā darbojas 250 zinātnieku, katru gadu publicē apmēram 200 pētījumus par uztura, veselīga dzīvesveida un sabiedrības veselības tēmām.