Evija Veide: „Arī bērni redz kara patieso seju” 0
Evija Veide, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”
Ik pa laikam ir kāda fantāzija, kāda būtu pasaule, ja tās dienaskārtību noteiktu bērni. Kuram stāstam, kurai pasakai tā sekotu? Varbūt nevienai, taču diez vai tā būtu tik absurda kā pašlaik. Kādu pasauli novēlam saviem bērniem, par to laikam domā ikviens saprātīgs cilvēks. Un katrs cenšas to darīt arī savā profesijā. Par bērniem domājoši pieaugušie – bērnu grāmatu autori, ilustratori, izdevēji no visas pasaules – ik pavasari tiekas Boloņā. Kurš ar lidmašīnu, kurš vilcienu, kurš auto. Šogad visi mazliet satraukti par tikšanos klātienē pēc divu gadu pauzes.
Pēdējos pāris gadus bērnu grāmatām ir klājies labi. Vismaz tā saka kolēģi no citām Eiropas valstīm. Daži pat atzīst, ka negaidīti labi, jo pandēmijas ieslodzītās ģimenes vairāk nekā parasti mēģināja atrast kaut ko, kas nav ekrāns, lai jēgpilni nodarbinātu bērnus. Un grāmatas te nāca pašā reizē. Neapgalvošu, ka tās bijušas brīnumlīdzeklis un tagad lasīšana kļuvusi par populārāko nodarbi bērniem un pusaudžiem – diez vai. Bet viens gan ir skaidrs – pārdošanas rādītāji, ar kādiem lielās, piemēram, itāļi un vācieši, mūsu tā sauktajā normālajā pasaulē diez vai būtu iespējami. Tagad jāmēģina šo handikapu saglabāt. Un izstādē tas bija spilgti redzams – visi stāstīja par jaunajām grāmatām, kas tapušas pēdējos gados, un atgriezās pie agrāk izdotajām, kas reizēm ieguvušas pavisam citu nozīmi.
Boloņas bērnu grāmatu izstādi noteikti var saukt par izdevušos, par to liecināja ne vien Latvijas stends, bet arī sasniegums – izdevniecības “Liels un Mazs” uzvara, kļūstot par šogad labāko bērnu grāmatu izdevēju Eiropā.
Kas tas ir, un ko ar to darīt? Par to izdevniecības vadītāja Alīse Nīgale: “Gada labākā bērnu grāmatu izdevēja titulu Eiropā esam nopelnījuši, mērķtiecīgi strādājot un veidojot savu tēlu gan Latvijā, gan starptautiskajā vidē. Šī balva galvenokārt ir atzinība mūsu neizsīkstošajai vēlmei bagātināt Latvijas un līdz ar to Eiropas grāmatniecības vidi ar augstvērtīgām grāmatām gan satura un noformējuma, gan poligrāfisko risinājumu ziņā, godīgi sarunāties ar bērniem caur grāmatām.
Apbalvota ir mūsu drosme riskēt izdot grāmatas, kas skar smagas un neērtas tēmas, mākslinieciski eksperimenti gan ilustrāciju, gan dizaina ziņā, kā arī nebaidīšanās no komerciālām neveiksmēm ideju vārdā.
Balva sniedz daudzkārt lielāku atpazīstamību izdevniecībai, kas palīdz ne tikai darīt savu tiešo darbu, bet iestāties par būtisko izdevēju vidē, piemēram, Boloņas bērnu grāmatu tirgū bijām viena no skaļākajām balsīm, kas neļāva kolēģiem un apmeklētājiem aizmirst par to, ka šis pasaules bērnu grāmatu izdevēju saiets notiek kara laikā.”
Protams, ka visas starptautiskās grāmatu izstādes ir daļa no pasaules notikumiem. Tādēļ arī Boloņā bija organizatoru veidota ekspresekspozīcija ukraiņu bērnu grāmatām, kuras izdotas citās valodās. Starp daudzām citām bija arī latviešu izdevēju atvestās. Ukrainas nacionālais stends tukšs, taču ar apņemšanos – mēs atgriezīsimies! Un emocionālas sarunas gan starp izstādes dalībniekiem, gan pasākumos.
Kā ir iespējams atbalstīt Ukrainu? Ko spēj tieši izdevēji? Visu cieņu Ukrainas izdevniecībai “Old Lion”, kura jau paguvusi sagatavot grāmatu bērniem par karu. Ar norādi, ka šis karš skar IKVIENU. Kā teica izdevniecības pārstāve – jāstāsta kaila un skarba patiesība. Nevis saudzīgas puspatiesības.
Jo arī bērni redz kara patieso seju. Tikpat skaudra ir otra grāmata, kurai vispār nevajadzētu būt. Tā ir grāmata par ukraiņu bērniem, kuri nekad nepiepildīs savus sapņus un nelasīs grāmatas. Grāmata balstīta patiesos stāstos. Par īstiem bērniem, kuri nekad nedarīs daudzas tik pašsaprotamas lietas, ko mēs visi kopā saucam par dzīvi. Un grāmatas ievadā ir nepārprotami pateikts, kādēļ šo bērnu vairs nav. Un tā ir patiesība.
Vārdu sakot, arī Latvijas lasītājiem pēc šīs izstādes noteikti būs kādas jaunas satikšanās. Jaunās grāmatas no dažādām valstīm un valodām ir jau ceļā. Arī pie mūsu lasītājiem.