Foto – Fotolia © grafikplusfoto

Ārstēšanas iespējas 0


“Ja kāds jums piedāvā brīnumtabletes, pulverīti vai diētu, ar ko pilnībā izārstēt autismu, – neticiet! Nav iespējams mainīt to, ko daba sastrādājusi. Bērniem ar autiskā spektra traucējumiem smadzeņu uzbūve nedaudz atšķiras, un tā tas būs līdz mūža galam. Tomēr ir daudz efektīvu nemedikamentozu terapiju, lai veicinātu fizisko un garīgo spēju attīstību un palīdzētu veiksmīgi iekļauties sabiedrībā. Ja bērniņš ir mazliet atšķirīgs, tas ne vienmēr jāuztver kā traucējums,” skaidro daktere Bauze.
“Ja traucējumi ir smagi, ļoti nepieciešams logopēds, kurš nereti spēj palīdzēt mazajam sākt runāt. Savukārt ergoterapeits var iemācīt pašam aiziet uz podiņa, nomazgāt rociņas, apģērbties, noturēt pirkstos zīmuli un citas dzīvē svarīgas iemaņas. Nodarbības notiek kopā ar vecākiem, un viņiem māca, kā strādāt ar bērnu mājās. Šie speciālisti nevar padarīt autismu nebijušu, tomēr var palīdzēt bērniņam attīstībā spert vienu mazu solīti uz priekšu, pēc tam vēl vienu… Katrs no tiem būtiski atvieglo ģimenes ikdienu, ļauj mazajam kļūt neatkarīgākam un pastāvīgākam. Piemēram, bērns ar smagiem traucējumiem, kuru astoņus gadus katrā ēdienreizē mamma baroja ar karotīti, ar ergoterapeita starpniecību iemācījās paēst pats – ģimenei tas nozīmē ļoti daudz,” stāsta psiholoģe Zane Kronberga.
Attīstības veicināšanai veiksmīgi izmanto mākslas, mūzikas, kā arī deju un kustības terapiju. Jau kādu laiku Latvijā ir pieejamas īpašas mācību un uzvedības korekcijas metodes, ko pasaulē sekmīgi īsteno jau daudzus gadus, piemēram, komunikācija ar attēliem (PECS) un funkcionālā uzvedības analīzes terapija (ABS). Izmantojot pēdējo paņēmienu, māca dzīvē svarīgas prasmes, sadalot tās sīkos soļos un veicinot to apguvi ar apbalvojumiem un uzslavām. Prasmju nostiprināšanai izmanto vizuālus atgādinājumus, piemēram, virs izlietnes piestiprina shēmu, kur soli pa solim attēlota roku mazgāšanas secība.
Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.