Foto: Petrovitch Nataliya/SHUTTERSTOCK

Bērnam paaugstināta temperatūra. Pazemināt vai tomēr ne? 0

Pirms dažiem gadiem Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās palīdzības un observācijas nodaļas pacientu analīze parādīja, ka no visiem mazajiem pacientiem ar drudzi (38 °C un vairāk) 43% saņēma ambulatori veicamus pakalpojumus un tika palaisti mājās, 30% pirms tam tika diennakti novēroti observācijas nodaļā un tikai 27% bērnu, kurus vecāki bija šurp atveduši, patiešām bija jāārstē slimnīcā. Visbiežākais drudža iemesls bijis augšējo elpceļu infekcijas, turklāt daudziem paaugstināta temperatūra bija mazāk par diennakti.

Reklāma
Reklāma

Visbiežāk vainīgi vīrusi

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece asociētā profesore Jana Pavāre norāda, ka drudzis bērnam saslimšanas laikā ir diezgan bieža parādība – tas bijis divām trešdaļām bērnu līdz piecu gadu vecumam. Arī piecas sešas febrilas – virs 38 °C. Temperatūras epizodes šajā vecumā nav nekas neparasts. Pats par sevi drudzis nav slimība, bet gan normāla imūnās sistēmas reakcija, lai cīnītos ar infekcijas izraisītājiem vīrusiem un baktērijām. “Lielākajā daļā gadījumu drudža iemesls ir vīrusu infekcijas, piemēram, saaukstēšanās, no kurām bērni parasti atveseļojas mājās dažu dienu laikā. Nelietojot temperatūru samazinošus līdzekļus, ķermeņa temperatūra infekciju slimību laikā visbiežāk nepalielinās vairāk par 40 °C un parasti neizraisa lielu diskomfortu, pat palīdz ātrāk izveseļoties,” viņa saka. Turklāt der atcerēties, ka bērniem mēdz būt augstāki temperatūras kāpumi nekā pieaugušajiem. Bērniem temperatūra var pakāpties ne tikai slimojot, bet arī pēc vakcinācijas, liela satraukuma vai fizisku aktivitāšu laikā. Kad ķermeņa temperatūra sāk paaugstināties, mazie asinsvadi saraujas, plaukstas un pēdas kļūst vēsas, tādēļ bērns sajūt aukstumu, drebuļus. Pēc tam asinsvadi atkal paplašinās, āda kļūst sārta, karsta un, lai atdzesētos, paātrinās elpošana.

Bīstama zīdaiņiem

Ja liekas, ka bērnam ir drudzis, vajag izmērīt temperatūru. Dažādās ķermeņa vietās un ar dažādām mērierīcēm mērīta temperatūra var atšķirties, piemēram, bezkontakta termometra rādījumus ietekmē svīšana. Maziem bērniem ķermeņa temperatūra visprecīzāk uzrādās, ja to mēra rektāli – taisnajā zarnā, lielākiem to tradicionāli mēra padusē. Liekot termometru mutē, rādījums būs vidēji par pusgrādu augstāks nekā padusē. Temperatūru nebūtu ieteicams mērīt pēc vannas vai dušas, ļoti siltā telpā vai sēžot pie sakurinātas krāsns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Der atcerēties, ka zīdaiņi līdz trīs mēnešu vecumam vēl nav vakcinēti, tādēļ var slimot ļoti smagi, turklāt bieži vien nopietnas slimības, piemēram, bakteriālas infekcijas, vienīgā izpausme var būt miegainums, izmaiņas raudāšanā, piemēram, tā kļūst neparasti spalga vai monotona, apetītes zudums, tādēļ ikvienu bērnu vecumā līdz trim mēnešiem, kuram temperatūra paaugstinājusies virs 38 °C, nekavējoties jāapskata ģimenes ārstam vai pediatram. Ja tas nav iespējams, jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde. Visi zīdaiņi šajā vecumā, kuriem ir drudzis, uz diennakti tiek ievietoti observācijas nodaļā novērošanai.

Ik pa brīdim jāpadzeras

Ja ir paaugstināta temperatūra, šķidrums nepieciešams vairāk nekā ikdienā, jo bērns to zaudē gan svīstot, gan paātrināti elpojot, bet it īpaši vemšanas un caurejas laikā. Par to, ka bērna organisms zaudē pārāk daudz šķidruma un organisms atūdeņojas, liecina samazināta urinācija (retāka, mazākām porcijām, tumšs urīns), sausas lūpas un mutes gļotāda, aplikta mēle, acetona smaka no mutes, aukstas rokas un kājas, bet zīdaiņiem – iekritis avotiņš. Lai tā nenotiktu, vecākiem vai citiem slimā bērna aprūpētājiem nepārtraukti, ik pēc piecām minūtēm, jāpiedāvā slimajam iedzert malciņu remdena ūdens, kumelīšu vai kādas citas tējas, bet zīdaiņi, kuri tiek baroti tikai ar mātes pienu, jāliek pie krūts biežāk.

Minimālais šķidruma daudzums – vismaz 100 ml uz katru bērna svara kilogramu. Speciālisti aprēķinājuši, ka trīsgadīgam bērnam ar drudzi diennaktī ar ēdienu un dzērienu jāuzņem ap 1000–1300, līdz sešu gadu vecumam – 1300–1500, bet no septiņiem līdz desmit gadiem – 1500–1750 ml. Ja bērns atsakās no ēdiena, dzert jādod vairāk.

Pazemināt vai tomēr ne

Paaugstināta temperatūra pati par sevi neapdraud bērna veselību, tādēļ nav jāsteidzas to samazināt ar medikamentu palīdzību. Svarīgākais kritērijs ir bērna pašsajūta – ja viņš ir labā omā, rotaļājas, jūtas un izskatās labi, viņš var ārstēties mājās. Paaugstināta ķermeņa temperatūra divas trīs dienas, slimojot ar vīrusu infekcijām, ir normāla imūnsistēmas reakcija.

Ja tomēr temperatūra ir virs 38–38,5 °C, bet bērnam ir izteikti slikta pašsajūta, diskomforts, piemēram, galvassāpes, spēcīgs sagurums, jāsazinās ar ģimenes ārstu un ar noteiktu intervālu jālieto temperatūru pazeminoši līdzekļi – vai nu paracetamols, vai ibuprofēns devās, kas atbilst bērna vecumam un svaram. Nereti tieši neatbilstoša iedotā medikamenta deva ir iemesls, kāpēc temperatūra nemazinās. Tāpat arī jāpārliecinās, vai citi bezrecepšu pretsaaukstēšanās līdzekļi, piemēram, karstie dzērieni, jau nesatur kādu no šīm aktīvajām vielām. Citus medikamentus temperatūras mazināšanai bērniem bez ārsta ziņas dot nedrīkst, it īpaši aspirīnu, kurš var radīt ļoti smagas blaknes.

Reklāma
Reklāma

Pēc zāļu iedzeršanas jānogaida vismaz 30–40 minūtes, lai tās paspētu iedarboties un varētu novērtēt radīto efektu. Turklāt vajag atcerēties, ka šo medikamentu lietošanas mērķis nav temperatūras pazemināšana līdz 36,6 °C.

Kad jārīkojas nekavējoties

Ar ģimenes ārstu, dežūrārstu vai ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni bez kavēšanās jāsazinās, ja bērns ar drudzi ir saguris, atsakās no mīļākajām aktivitātēm, rotaļlietām, guļ vairāk nekā parasti, manāmas atūdeņošanās pazīmes vai vecāki ir noraizējušies par bērna veselības stāvokli, jo tas šķiet smagāks nekā citkārt.

Neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz 113 vai pašiem steidzoties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, nepieciešama tad, ja drudzis ir zīdainim līdz trīs mēnešu vecumam, ja bērna stāvoklis pasliktinās, viņš nedzer, ir miegains, grūti pamodināms, neskaidri runā, atbild īsiem teikumiem, parādījušies apziņas traucējumi, viņš smagi elpo, parādās krampji, ja noturīga paaugstināta temperatūra – virs 38,5 °C, ir vienlaikus ar stiprām sāpēm, vemšanu, krampjiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.