Bērnam drudzis? Laikus papildiniet mājās aptieciņas! Svētkos palīdzību meklējiet pa konsultatīvo tālruni un palīdzības punktos 0
Arī Bērnu slimnīcā pieaudzis ar gripu saslimušo pacientu skaits. Lai neveicinātu šīs vīrusu izraisītās un citu infekciju slimību izplatīšanos, garajās svētku brīvdienās nevajadzētu doties uz Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīnas centru un reģionālo slimnīcu uzņemšanas nodaļām tikai tāpēc vien, ka bērns akūti saslimis, bet mājas aptieciņa tukša.
No bērniem, kuri ierodas Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā, vairāk nekā 75% pacientu varētu ārstēties mājās, pirms tam attālināti vai klātienē konsultējoties ar ģimenes ārstu vai pediatru. Visā valstī, tajā skaitā Bērnu slimnīcā, arī svētku brīvdienās ir iespēja saņemt pilnvērtīgu ārsta konsultāciju situācijās, kad bērns pēkšņi saslimis. Sākotnēji palīdzēt bērnam var arī mājās, tāpēc mājas aptieciņā vienmēr jābūt:
• termometram;
• temperatūru pazeminošiem līdzekļiem;
• deguna pilieniem vai aerosolam;
• pretalerģijas līdzekļiem;
• dezinfekcijas līdzekļiem;
• pārsienamiem materiāliem.
“Augsta temperatūra dažādu vīrusu izraisītu saslimšanu dēļ ir adekvāta organisma reakcija. Drudzis ir ķermeņa temperatūra, kas augstāka par 38 grādiem. Ja ir tikai drudzis, bet nav patiešām satraucošu simptomu* un bērns ir vecāks par trim mēnešiem, iesaku konsultēties ar ārstu attālināti, raudzīties, lai bērns pietiekami daudz uzņem šķidrumu, mazināt temperatūru, ja nepieciešams, kā arī nodrošināt bērnam miera režīmu.
Pēc temperatūru mazinošu mediakamentu došanas bērnam (jāievēro vecumam un svaram atbilstoša deva), jānogaida vismaz 30–40 minūtes, lai izvērtētu tā efektu. Nav nepieciešams pazemināt temperatūru līdz normālai – temperatūras pazemināšanās par vienu grādu ir vērtējama pozitīvi. Ja slimības simptomi nemazinās dažu dienu laikā vai medikamenti nepalīdz, noteikti ir jāsazinās ar ārstu,” stāsta Alla Silova, Bērnu slimnīcas Akūtā ambulatorā centra virsārste.
• Brīvdienās un svētku dienās visu diennakti var zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni: 66016001.
• Palīdzību var meklēt vairākās veselības aprūpes iestādēs visā Latvijā
• Attālināti konsultācijas sniedz Bērnu slimnīcas pediatri, tās pieejamas 24/7.
Pieteikties Bērnu slimnīcas pediatra attālinātai konsultācijai akūtā situācijā var Bērnu slimnīcas PACIENTA PORTĀLĀ (ieeja caur mājaslapu bkus.lv). Pēc pieteikuma aizpildīšanas pediatrs uz norādīto tālruņa numuru atzvana iespējami drīz, bet noteikti tuvāko 8 stundu laikā. Lūgums pēc pieteikuma telefonu turēt pa rokai, lai nepalaistu garām zvanu. Lai pieteiktos konsultācijai, ir jāzina bērna personas kodu. Visbiežāk konsultācijas attālināti tiek sniegtas, ja bērnam ir paaugstināta temperatūra, sāp auss vai satraukumu rada citas sūdzības, kad nav nepieciešama neatliekamā medicīnskā palīdzība.
• Klātienē pēc pieraksta tajā pašā vai tuvāko divu dienu laikā var tikt pie Bērnu slimnīcas pediatra akūtos gadījumos, autorizējoties Bērnu slimnīcas PACIENTA PORTĀLĀ un veicot pierakstu elektroniski (jāizvēlas “Pieteikties vizītei, Epieraksts” un pakalpojums: “Pediatrs akūtos gadījumos”).
Pie Bērnu slimnīcas pediatra bez nosūtījuma novietnē “Torņakalns” vai filiālē ”Gaiļaezers”, kā arī attālināti var vērsties pēc palīdzības, ja bērnam ir:
• akūta elpceļu saslimšana;
• paaugstināta temperatūra;
• sāpes ausī vai kakla sāpes;
• caureja, vemšana.
*Ja drudzis ir bērnam līdz trīs mēnešu vecumam, ar ārstu jākonsultējas tuvākajās stundās. Tāpat obligāti iespējami drīz jānokonsultējas ar ārstu, ja zīdainim ir drudzis un viņš ēd mazāk nekā parasti, zīž vāji un negribīgi. Arī tad, ja ir drudzis un bērns smagi elpo, dara to ātrāk nekā parasti, pukst, sten, vai arī – ir izmainīta bērna aktivitāte – viņš ir miegains, ilgstoši guļ, grūti pamodināms, nepaliek nomodā pēc pamodināšanas, ir uzbudināts, spalgi vai neparasti klusi raud, staidzami jāmeklē mediķu palīdzība.
Par citiem bīstamiem simptomiem, kad nekavējoties jākonsultējas ar ārstu, uzticama informācija.
Vairāk informācijas: https://www.veselapasaule.lv/lv/lasitava/ko-darit-ja-berns-saslimis#informativie-materiali
Svētku laikā medicīnisko palīdzību aicina meklēt pa tālruni, pie dežūrārstiem un steidzamās palīdzības punktos
Ziemassvētku brīvdienu laikā medicīnisko palīdzību iedzīvotāji aicināti saņemt, zvanot uz valsts Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni, kā arī vēršoties pie dežūrārstiem un steidzamos gadījumos medicīniskās palīdzības punktos, aģentūru LETA informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).
Medicīniska rakstura padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos visu diennakti varēs saņemt, zvanot uz valsts Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Pa šo tālruni pieredzējuši mediķi sniedz medicīniskus ieteikumus iedzīvotājiem, kuriem ir nepieciešams ģimenes ārsta padoms, bet sūdzības par veselības stāvokli parādījušās ārpus ģimenes ārsta darba laika. Ar tālruņa speciālistiem iedzīvotāji aicināti sazināties arī gadījumos, kad ir šaubas, vai palīdzība nepieciešama steidzamā kārtā vai arī to var saņemt pēc svētkiem, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē.
Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību varēs saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences robežās.
Tikmēr traumu, piemēram, apdegumu, lūzumu, mežģījumu, vai pēkšņu saslimšanu gadījumos medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem sniedz steidzamās medicīniskās palīdzības punktos.
Savukārt neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta cilvēka veselība vai dzīvība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas. Ja tiek plānots patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, pirms došanās ieteicams ar slimnīcu sazināties par palīdzības saņemšanas iespējām atbilstoši pacienta veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu, savukārt citās var vērsties, ja gūti ķermeņa apdegumi. Jāņem vērā, ka slimnīcu uzņemšanas nodaļās netiek sniegta valsts apmaksāta medicīniskā palīdzība gadījumos, kas nav neatliekami un kuros bijusi nepieciešama plānveida pakalpojuma saņemšana.
Dežūrārstu darba grafiks svētku brīvdienās un informācija par citām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ir pieejama NVD mājaslapas sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”.
Situācijās, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta un neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes, proti, ir gūta ļoti smaga trauma vai ir pēkšņa saslimšana, jāzvana uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārkārtas tālruni 113.
Vienlaikus NMPD jāsauc tikai gadījumos, kad ir bezsamaņa, apstājas elpošana vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir smagas traumas vai spēcīga asiņošana, kas apdraud dzīvību, rodas pēkšņas sāpes aiz krūšu kaula, kas var liecināt par sirds infarktu, ir vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu, kā arī citas dzīvību apdraudošas situācijas.
NVD iesaka pirms lēmuma patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu piezvanīt un pārrunāt situāciju, lai pārliecinātos, ka vajadzīgā palīdzība tur tiek sniegta. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu vai vajadzīga brūces šūšana, savukārt citās var saņemt arī specifiskāku palīdzību, piemēram, ja gūti ķermeņa apdegumi.
Jāņem vērā, ka došanās uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu nav alternatīva plānveida pakalpojumu saņemšanai. Tas ir risinājums neatliekamos gadījumos, kad nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība, atgādina NMPD.