
Barošana jāuzsāk prātīgi 0
“Ar speciālistu jāizrunā, kad sākt piebarošanu. Ja bijusi viegla alerģiskā reakcija un pēdējie testi bijuši negatīvi, produktus pa vienam var atsākt lietot mājās. Smagu alerģisku reakciju gadījumā alerģisko produktu lietošanu parasti uzsāk stacionārā.”
Elīna Aleksejeva atklāj, ka arī patlaban vienam pacientam tiek veikts pārtikas provokācijas tests, lai novērotu, vai, saņemot nelielu produkta devu, rodas alerģiska reakcija vai ne. Ja tests bijis negatīvs, produktus var atsākt lietot mājās. Nekad nevajadzētu dot visus produktus uzreiz, bet pievienot pakāpeniski pa vienam 3–6 mēnešu periodā, rekomendē speciāliste.
Mācēt paļauties
Ārste vecākiem iesaka saglabāt mieru. “Bērna slimība saistāma arī ar emocionālo faktoru. Jo lielāks mammai uz-traukums, jo sliktāk tas ietekmē mazuļa veselību. Parasti ar vecākiem pārrunājam problēmu, un iesaku viņiem nestresot. Ja izdodas, slimība drīz vien atkāpjas.
Konkrētajiem vecākiem vēlams vēlreiz pārrunāt ar ārstu, vai tā tiešām ir alerģija. Ja nav, nevajadzētu sevi dzīt stresā, panikā un vēl vairāk pasliktināt situāciju,” mudina Elīna Aleksejeva.
Fakti par alerģijām
■ Alerģijas, kas rodas vēlīni (pret riekstiem, jūras veltēm un citiem produktiem), parasti ir paliekošas un smagas. Nav atklāts iemesls, kāpēc tieši pret šiem alergēniem tās veidojas vēlāk un saglabājas visu mūžu.
■ Dažkārt imūnsistēma, cilvēkam novecojot, vairs tik aktīvi nereaģē, un alerģijas var pāriet vai mazināties.
■ Vecāki dažkārt uztraucas par krāna ūdenī esošajām vielām un to ietekmi uz organismu. Dermatīta gadījumā ūdens un bērna pārāk bieža mazgāšana, ādu nemitrinot, var pasliktināt stāvokli. Iekaisums, nieze sāk darboties kā apburtais loks, tāpēc āda iekaist aizvien vairāk
■ Ūdens nesatur olbaltumvielas, tāpēc pārtikas alerģija pret krāna ūdeni nevar rasties.
■ Praksē redzams, ka vide ir mainījusies. Vairs nevar iet to ceļu, ko varēja atļauties mūsu vecvecāki, proti, novārīt govs pienu un barot bērnu ar tumēm. Mūsdienās no tīra govs piena zīdaiņiem var būt alerģiskas reakcijas. Tomēr, ja vecāki zīdaiņa vecumā baroti ar govs pienu, viņu bērnam tas nekādas sekas nevar atstāt.
Konsultante ELĪNA ALEKSEJEVA, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas alergoloģe, pneimonoloģe
