Bermudu salas – Velna ieleja jeb nolādētais trijstūris. Zinātnieki joprojām meklē skaidrojumu 2
Bermudu salas ar savām skaistajām pludmalēm ir iecienīts tūristu galamērķis, taču teju tikpat slavens ir arī mītiskais “Bermudu trijstūris”, kurā bez pēdām esot pazuduši neskaitāmi kuģi, lidmašīnas un arī cilvēki. Vai patiešām tam nav dabisku izskaidrojumu, pēta kanāla “National Geographic” raidījumi.
Senās vulkāniskās salas atrodas Atlantijas okeāna ziemeļu daļā, apmēram 1000 kilometru uz austrumiem no ASV. Tiek uzskatīts, ka salu tuvumā ir cietuši apmēram 300 kuģi, tādēļ jūrnieki šo reģionu iesaukuši par Velna salām.
Vulkāns, kura izvirdumu rezultātā izveidojās Bermudas, aprimis pirms apmēram 30 miljoniem gadu. Pēc ledus laikmeta ceļoties okeāna līmenim, virs ūdens palika vien nelielas salas, kuras ieskauj asi koraļļu rifi. Neticami cietie, vietām ļoti augstie rifi veidojas no miljoniem sīku molusku čaulām, mirušām aļģēm un citiem dzīviem organismiem. Ap tiem var veidoties bīstami viļņi, kuri mijas ar lielajiem okeāna viļņiem, kas veidojas dzelmē.
“Koraļļu rifi ir dabiska barjera, kas aizsargā salas no okeāna dusmām, taču sagādā bēdīgu likteni daudziem jūrniekiem,” TV kanāla “National Geographic” dokumentālajā raidījumā “Kas slēpjas dzīlēs: Bermudu trīsstūris” skaidro Bermudu dabas vēstures muzeja pārstāvis Struans Smits.
Ironiski, ka asie rifi labāk redzami vētrainā un nemierīgā laikā, saulainā dienā tie var būt pat pilnībā nemanāmi, raidījumā atklāj doktors Filips Rahojs. Šie apslēptie draudi ieskauj visu arhipelāgu kā drūms sveiciens no aktīvās vulkānu pagātnes.
Mierīgā dienā, nepilnu kilometru no Dienvidu krasa nogrima tvaikonis “Mary Celeste”, kas pārvadāja kravas Amerikas pilsoņu kara laikā. Katastrofas cēloņi nav īsti saprotami vēl šodien.
Bermudu salas ir ļoti pievilcīgas, taču tās nav pieejamas jūrniekiem, kuriem nav specifisku zināšanu par šo apvidu, secina Rahojs, kura darbs ir pētīt un uzraudzīt zem ūdens esošos vrakus. Viņš ir atklājis, ka salas patiešām ieskauj īsta kuģu kapsēta.
Starp citu, sarežģīti apstākļi kuģošanai vienmēr ir bijuši vērojami visā Bermudu trijstūrī, proti, Atlantijas okeāna rajonā starp Bermudu salām, Puertoriko un Floridas pussalu. Te ir gan sekli šelfi, gan kontinentālās nogāzes, gan plato, dziļūdens gravas un koraļļu rifi. Okeāna gultnē slēpjas arī unikāls ģeoloģiskais veidojums – sešu kilometru biezs kaļķakmens slānis, bet Puertoriko dziļvaga ir dziļākā vieta Atlantijas okeānā.
Tomēr modernās tehnoloģijas, piemēram, sarežģīti sonāri (hidrolokatori) un trīs dimensiju datormodelēšana ļauj “nosusināt” jūras un okeānus, rūpīgi izpētīt visu, ko slēpj dzelme, un labāk izprast ne vienu vien dabas mīklu.
TV kanāls “National Geographic” maijā divos īpašos raidījumos piedāvā virtuālu okeāna dzelmju nosusināšanu, tā ļaujot ieskatīties leģendāru notikumu aizkulisēs.
Skatītājiem būs iespēja ne tikai apceļot mītisko Bermudu trīsstūri, bet arī noskaidrot, ko atklāja pētnieki pēc 2010.gada ekspedīcijas, kad ar īpašu aparatūru gabaliņu pa gabaliņam metodiski tika nofotografēts leģendārā “Titānika” vraks. Tā tika iegūts līdz šim vispilnīgākais un visaptverošākais kuģa atlieku trīsdimensiju attēls. Savukārt savāktā informācija ļāva rekonstruēt sadursmes brīdi ar aisbergu, kuģa nogrimšanu un izprast, kādu iemeslu dēļ atlūzas ir izkliedētas tik plašā teritorijā.