Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” vadītāja Gunita Berķe
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” vadītāja Gunita Berķe
Foto – LETA

Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29

Zemais finansējums onkoloģijā ir attiecināms arī uz medikamentu iegādi un tas rezultējas, kā saka eksperti, augstos mirstības rādītājos. Tiek lēsts, ka Latvija medikamentu kvalitātē un inovitātē par desmit gadiem atpaliek no Eiropas Savienības – vai tā ir taisnība?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Nav jau tā, ka visas vecās zāles ir nederīgas un nelīdz, ir arī labas vecas zāles, bet, ja runājam par inovatīviem medikamentiem, te gan es gribētu minēt, ka mums Latvijā bieži par inovatīviem medikamentiem sauc tos, kuri Eiropā jau gandrīz ir sasnieguši dženēriķa līmeni,” TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs” atbild Gunita Berķe, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja.

Kā piemērs – ir pieejams gaidīšanas sarakstā iekļauto medikamentu klāsts Nacionālā veselības dienesta mājaslapā. Tur uzskaitīti medikamenti, visi pieņemti iesniegšanai kompensācijā. “Tur medikamenti stāv no 2013. gada. Es neticēju. Tur vēl latos norādītas cenas! Iedomājaties, cik daudz medikamentu stāv,” Berķe atklāj.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Sanāk, ka tās zāles no 2013. gada ir tādas neefektīvas bijušas un vēl joprojām nav ticis augstāk savā rangā. Tas mani pašu šokēja!” viņa saka.

Berķe kopā ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību “Dzīvības koks” iesniedza iniciatīvu par 28 miljonu eiro kompensējamiem medikamentiem, lai novāktu šo gaidīšanas sarakstu, lai iekļautu tos medikamentu, kas jau ir sagatavoti un tad varētu sākt no tīras lapas, kur skatīties talāk, kā attīstīt un kādas zāles izvērtēt.

“Man jāpiekrīt kolēģei, jo, aizbraucot uz konferenci, tur runā par ārstēšanu, ko mēs saucam par invoatīvu, bet citur tā ir ikdiena! Viņi jau ir daudz soļus uz priekšu!

Nevar teikt, ka vecās zāles ir sliktas, tādēļ pastāv dažādi protokoli un skatās, kas katram audzējam ir piemērotāks ārstēšanai, bet skaidrs, ka noteiktai grupai ir noteikta jaunās paaudzes ārstēšana – tas ir tas, kam Latvijā būtu jābūt kompensējamam bez jebkādām ierunām, lai cilvēki nebrauktu uz Lietuvu vai Igauniju tur saņemt ārstēšanu!” papildina Artūrs Kaļva, RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras docētājs, dermatologs, venerologs, RSU Absolventu asociācijas izpilddirektors.

Latvija būtiski atpaliek Baltijas līmenī, nemaz nedomājot par plašo Eiropu.

Visu raidījumu skaties sestdien, 16. oktobrī, kanālā TV24 pulksten 17.00.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.