Foto – AFP

Bēringa-Breivīka e-pasta vēstules izdotas grāmatā 0

Norvēģijā vakar nāca klajā grāmata ar dažām labējā ekstrēmista Andersa Bēringa-Breivīka elektroniskā pasta vēstulēm, kas parāda, kā viņš gatavojies uzbrukumiem, kuros viņš pērn 22. jūlijā nogalināja 77 cilvēkus.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Lai tiktu ārā no “Rimi”, tagad vajag kuponu”- pircēji samulsuši, kā tikt ārā no veikala, ja nekas netiek nopirkts
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

Šī elektroniskā korespondence apliecina Oslo tiesas sprieduma pamatotību, ar kuru Bērings-Breivīks tika atzīts par pieskaitāmu un viņam 24. augustā tika piespriests 21 gada cietumsods, sacīja grāmatas autors Kjetils Stormarks. Žurnālists Stormarks, kuram jau bija iznākusi grāmata par Bēringa-Breivīka sarīkotajiem uzbrukumiem, jaunajai grāmatai “Masu slepkavas privātās e-pasta vēstules” izraudzījās daļu no vairāk nekā 7000 e-pasta vēstulēm četros kontos, kurus 33 gadus vecais ekstrēmists lietoja pirms slaktiņa.

“Šīs vēstules nesniedz pilnīgu ainu par Bēringu-Breivīku, bet parāda, cik pacietīgs un empātisks viņš šķiet zināmās situācijās,” Stormarks sacīja reportieriem. Šīs iezīmes ļauj pieņemt, ka Bērings-Breivīks ir pieskaitāms un Oslo tiesa “pieņēma pareizo lēmumu”, atzīstot viņu par pieskaitāmu un piespriežot 21 gadu cietumā, nevis obligātu ārstēšanos psihiatriskā klīnikā, teica Stormarks.

CITI ŠOBRĪD LASA

21 gads ir maksimālais ieslodzījuma termiņš, kādu var piespriest Norvēģijā, taču, tuvoties termiņa beigām, tiesa ieslodzījumu var pagarināt, ja atzīs, ka Bērings- Breivīks joprojām apdraud sabiedrību. Tiesa arī nolēma, ka pēc desmit ieslodzījumā pavadītiem gadiem Bēringam-Breivīkam būs tiesības lūgt pirmstermiņa atbrīvošanu.

Grāmatas pamatā ir korespondence, kuru ieguva hakeri, ielaužoties Bēringa-Breivīka kontos pēc viņa sarīkotajiem slaktiņiem. Hakeri šīs e-vēstules vēlāk nodeva Stormarkam, lai viņš tās nodotu policijai, un viņš to arī izdarīja pirms šīs grāmatas sarakstīšanas. No publicētajām e-vēstulēm var uzzināt, kā Bērings-Breivīks ieguvis uzbrukumiem nepieciešamo naudu un ierīces. Stormarks uzskata, ka ekstrēmista nodomus varēja konstatēt jau pirms slaktiņiem, ja Norvēģijas izlūkdienestam PST būtu datorsistēma, kas spētu korelēt aizdomīgus pirkumus internetā. Bērings-Breivīks cita starpā internetā iegādājās policijas bākuguni un viltotas policista uniformas daļas. Grāmatā ietvertas arī atbalsta un nosodījuma vēstules, kas Bēringam-Breivīkam nosūtītas uzreiz pēc viņa uzbrukumiem. Bēringa-Breivīka advokāti ir protestējuši pret šīs grāmatas izdošanu kā viņa privātuma tiesību pārkāpšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.