Publicitātes foto

Bēniņu lūka prasa pārdomātu risinājumu un racionālas kāpnes 0

Ja ceļš uz bēniņiem būs labi iestaigāta taciņa un tur glabāsies saimniecībai nepieciešamas lietas, jātaisa pamatīgas un izturīgas kāpnes. Ja bēniņos jāuzkāpj vien pāris reižu gadā (parasti, lai uzlīstu uz jumta), izmanto bēniņu lūkas. Racionāli ir izmantot speciālās kompaktās bēniņu kāpnes, kuras pēc lietošanas saloka uz lūkas vāka.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Aizverot lūkas vāku, kāpnes salokās un paslēpjas bēniņu telpā. Arī izmantošanas laikā kāpnes aizņem nelielu platību.

Kāpnes var būt koka vai metāla, atlokāmas vai izvelkamas. Kāpņu pakāpienu platums tradicionāli ir 60 vai 70 cm. Parasti tās iztur 150 kg svaru, lai arī atsevišķiem modeļiem ir lielākas izturības rezerves. Lūkas vāka atvēršanai un aizvēršanai noder speciāls apkalpes stienis, kurš ietilpst kāpņu komplektā. Īpašs atsperu mehānisms samazina spēku, kas jāpieliek lūkas vāka atvēršanai. Atsevišķiem modeļiem šāds mehānisms atvieglo arī kāpņu lietošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpņu montāžu un garuma pielāgošanu telpas augstumam ieteicams veikt divatā. Nozīme ir arī lūkas siltumizolācijas slāņa biezumam, jo tas pasargās telpas no siltuma zudumiem. Ja ir speciālā ugunsdrošā lūka, tā aizturēs liesmas ugunsgrēka laikā.

Dodoties iegādāties lūku ar salokāmām kāpnēm, jāņem līdzi telpas plānojums, kurā minēts lūkas garums, platums, stāva augstums no grīdas līdz grīdai un no grīdas līdz griestiem, tāpat attālums no sienas līdz kāpņu apakšai. Kāpņu komplektācijā būs arī koka vai metāla lenteris un plastmasas kājiņas. Parasti var pasūtīt arī kāpņu lūkas nožogojumu bēniņos, kas sastāv no vienkāršām, ar metāla atdurēm pastiprinātām priedes konstrukcijām. Populārākās un uzticamākās šobrīd ir “Fakro”, “Rotto”, “Dolle” un “Optistep” bēniņu kāpnes.

“Ugunsdrošajām bēniņu kāpnēm “Roto EL 30″ lūka veidota no sendviča tipa paneļa, kurš abās pusēs noklāts ar ugunsdrošām plāksnēm. Lūka nodrošināta arī ar blīvgumijām,” stāsta SIA “Agande būve” pārdošanas speciālists Dinars Lasmanis.

“Energoefektīvas ir bēniņu kāpnes “LTK Thermo”. Lūkai ir 60 mm bieza siltumizolācijas kārta (atšķirībā no biežāk izplatītās 30 mm izolācijas), kas būtiski uzlabo energoefektivitāti. Tomēr arī tas ir nepietiekami, salīdzinot ar Latvijas būvnormatīvos prasītajiem 200 mm. Tādēļ iespējams izmantot papildlūku “LXW”, ko uzstāda uz bēniņu kāpņu lūkas un savieno ar to.

 

Nosiltinot abas lūku kārbas, siltumenerģijas zudumi samazinās. Būtiski tas ir ēkās ar ievērojamu temperatūras starpību starp dzīvojamajām telpām un aukstajiem bēniņiem. Šādā veidā bēniņu kāpnes  tiek pasargātas arī no putekļiem,” stāsta SIA “Kronmat Baltic” pārdošanas vadītājs Guntars Viba.

 

“”Dolle” ražo dizainiski ļoti interesantas metāla “Harmo Lux” kāpnes, kas sastāv no S veida salokāmiem sāniem un metāla pakāpieniem. Lai arī cena būtiski neatšķiras no citu ražotāju piedāvājuma, šīs kāpnes var izvilkt 320 cm garumā, turklāt metāla kvalitāte nodrošina tām garu mūžu,” uzsver SIA “Dolle Baltija” valdes priekšsēdētājs Maksims Kompanejecs.

Reklāma
Reklāma

Iegādājoties jauno lūku, jālūko, lai tās izmēri nav lielāki par attālumu starp spārēm. Spāres ir konstruktīvi nozīmīgs elements, kuru nedrīkstētu aiztikt. Ja jaunā bēniņu lūka ar kāpnēm ir lielāka par veco, jāveido jauna konstrukcija starp griestu sijām. To veido 10 mm lielāku par jaunās lūkas rāmi, lai uzstādot būtu iespējams pieregulēt. Pirms karkasā galīgi ievieto lūkas rāmi, to pārbauda, pievienojot vāku un pavirinot. Vākam pievieno kāpnes un precīzi piegriež apakšējos galus.

 

Padoms

Praktiskas, līdz 7 metru garas pieslienamās koka kāpnes mājai katrs var izgatavot pats. Kokmateriālam (noder arī skujkoks) jābūt kvalitatīvam, sausam, bez trupes un lielām zaru vietām, kā arī ēvelētam (tad pārnēsājot nedursies rokās skabargas). Vēlams, lai šķiedra būtu taisna. Ja kāpņu garums ir līdz 5 metriem, balstiem (sānu malām) jābūt apmēram 40 mm x 90 mm, bet garākām kāpnēm (līdz 7 metriem) vajadzīgi ap 40 mm x 140 mm resni balsti. Attālumam starp kāpņu balstiem apakšā jābūt 380 mm – 500 mm robežās. Līdz 5 m garām kāpnēm liek vismaz 20 mm x 65 mm kāpšļus, septiņmetrīgām kāpnēm – vismaz 20 mm x 90 mm. Ieteicamais attālums starp kāpšļiem – 300 mm. Šaurākus 65 mm kāpšļus stiprina ar divām, 90 mm platos – ar trim 60 mm naglām. Atstarpēs starp kāpšļiem var ievietot kāpņu balstus (klucīšus), kurus izgatavo no tā paša materiāla kā kāpšļus.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.