Bēniņu apkure. Ir varianti! 0
“Gribētu uz bēniņiem iztaisīt istabu, lai varētu dzīvot arī ziemā. Kā labāk izveidot apkuri? Māja ir no koka, skurstenis ir vidū bēniņos. ” Mārīte B.
Bēniņu apkurināšanā ir daudz dažādu iespēju, tomēr vispirms tie kārtīgi jānosiltina. Slīpo un taisno plakņu siltināšanai ierasti izmanto “Parock” vai “Rockwoll” minerālvati, vai pēdējā laikā populāro firmas RB&B koka šķiedru plātni, ko izgatavo no dabīgas, samaltas koka masas. Uz minerālvates vēl nepieciešams rīģipsis vai vismaz apmetums, turpretim uz kokšķiedru siltināšanas plāksnēm var uzreiz līmēt pat tapetes.
– Ja vēlas saglabāt guļbaļķu sienas, to spraugas aizdara ar speciālu materiālu – Termachink, kuru tirgo vairākās krāsās, piemērojot baļķu tonim, – iesaka “RB&B” projektu vadītājs Harijs Tučs.
Ja vēlas saglabāt griestu koka apdari, tos nošuj ar apdares dēlīšiem. Logiem nepieciešamas stikla paketes, ziemas laikā tiem, kurus nevirina, vēlams ievietot rāmi ar trešo stiklu. Labi nosiltinātu bēniņu apkurināšanai būs nepieciešams mazāk siltumenerģijas, tie taupīs mājai siltumu ziemā un samazinās sakaršanu vasarā. Parasti siltais gaiss no pirmā stāva paceļas uz bēniņiem. Ja gaisa eja (visbiežāk durvis) ir atvērta, ar to var arī pietikt, lai labi nosiltinātos bēniņos uzturētos ziemā. Tiesa, nedaudz vairāk būs jākurina apakšējā stāvā.
Ja siltums mājā plūst uz bēniņiem, kā papildus apkure noderīga ir elektriskā, kuru viegli ieslēgt, izslēgt un automātiski pieregulēt temperatūru.
Ar pašiem mazākajiem naudas ieguldījumiem šādas telpas apsildi nodrošina eļļas vai konvektoru tipa elektriskie radiatori, kuru cena ir no 6 līdz 60 latiem.
Plānojot šādu apkuri, ir jāatceras, ka 1kW radiators (vai divi 500W), strādājot pilnā jaudā, diennaktī patērē līdz 24 kW, kas atkarībā no tarifa izmaksā Ls 2 – 2,50. Jaunie radiatori bieži ir modernas formas un skaistās krāsās, uz tiem var pasildīt drēbes un pat žāvēt sēnes vai ogas.
– Akciju laikā eļļas radiatoriem stipri krīt cenas. Pašlaik Ls 19,99 vērts izskatīgs, melns 500 W sešu sekciju radiators Comfort maksā tikai Ls 9,99, – iesaka “Cenu kluba” konsultants Arvis Bērziņš. – Ja cena ir vienāda, izdevīgāk ir iegādāties vairākus mazākus radiatorus, kurus vienkāršāk izvietot nepieciešamās vietās.
Elektriskos radiatorus var izvietot arī pie sienas un žāvēšanai pievienot speciālas restītes.
Sākot no 50 m2 platības, bēniņu telpās var ierīkot kompakto jonu apkures sistēmu, kas ir viegli programmējama un regulējama, toties padārga ekspluatācijā. Veidojot siltās grīdas, var izmantot plānos elektriskos kabeļus, kurus vienkārši montē zem tepiķa vai lamināta ar pašlīpošo plēvi. Īpaši elegants variants – aiz iecienītās sēdvietas māla apmetumā iestrādāt elektriskos apsildes kabeļus: omulīgais starojums neatšķiras no krāsniņas siltuma. Pie sienas vai uz statīva viegli uzkarināt infrasarkano sildītāju UFO. Tomēr speciālistu attieksme pret šo apsildes veidu ir dažāda.
– Eleganti un ekskluzīvi bēniņos izskatās ClasicTherm dizaina sērijas akmens plāksnēs vai pat skulptūrās iestrādāti sildelementi, vai Redwell infrasarkanie sildītāji, no kuriem oriģinālākie modeļi veidoti kā pie griestiem piekaramas siltumu izstarojošas krāsainas keramikas bumbas, – iesaka “MGR-1” valdes loceklis Pēteris Vilcāns.
Lauku mājā grēks būtu neizmantot malku, tomēr apkures katlus bēniņos parasti neuzstāda, tiem piemērotāki pagrabi. Kamīns ir skaistākais apsildes līdzeklis, taču vaļējai liesmai ir tieksme mētāt dzirkstis, kas īpaši bīstami koka mājā. Tīrai acu priecēšanai ar mazu siltuma atdevi var izmantot jaunā tipa biodegvielas kamīnus. Bēniņos pie skursteņa noder maza un viegla čuguna taupības krāsniņa, kuru vienkārši var uzstādīt un pievienot skurstenim, ja tā jauda atļauj. Ekonomiska vietējā ražotāja no tērauda plāksnēm izgatavota robusta krāsniņa ar ēdiena uzsildīšanai izmantojamu virsmu izmaksā ap Ls 60, klasiskā “Jotula” – vairākas reizes dārgāk. Dobeles SIA “Termomax” par piemērotu cenu ražo mazas tērauda krāsniņas ar stikla durtiņām un siltumu akumulējošu korpusu. Dārgākas ir ar īpašu dizainu vai stikla durtiņām, kas ļauj priecāties par liesmu rotaļām.
– Bēniņu papildu piekurināšanai īpaši piemērota ir krāsniņa Baltika (svars 285 kg, cena Ls 249). Ja vēlas ievietot smagāku, piemēram, krāsniņu Tērvete (svars 600 kg, Ls 599, ap 60 m2 apkurināšanai dienā tērē vienu klēpi malkas), jānoskaidro siju izturība, – iesaka uzņēmuma speciālists Aivars Karulss.
Ja bēniņu tilpums ir liels un tur nav plānots izveidot mazas izolētas istabiņas, lieliski var noderēt gaiss–gaiss tipa siltumsūkņi. Piemēram, Panasonic ierīces ne tikai nodrošina siltā gaisa plūsmu ziemā, bet arī kalpo kā gaisa kondicionieri vasarā, kas bēniņos ir sevišķi patīkami. Par izvietošanas sīkumiem visu smalki var uzzināt pie pārdevēja.
– Iespējams, multifunkcionālais gaiss–gaiss tipa siltumsūknis ir modernākais un noderīgākais bēniņu apsildes risinājums, kurš arī neprasa lielus kapitālieguldījums, – apgalvo “Rikon AC” valdes priekšsēdētājs Andris Dancigs.