Beļģija dara visu demogrāfijas veicināšanai 0
“Mēs dzīvojam vienā mājā, mums ir kopīgi bērni, taču sadzīves jautājumus bieži vien kārtojam kā biznesa partneri – esam ieviesuši “google online” kalendāru, lai zinātu, kurā brīdī jāsagaida bērni no skolas, kuram pienākusi kārta gatavot vakariņas vai palīdzēt mazajiem ķipariem mājas darbu izpildē.
Bez šī tiešsaistes plānotāja mūsu dzīve apgrieztos kājām gaisā. Izveidotās struktūras palīdz turēties pie zemes un veiksmīgi tikt galā ar daudzajiem pienākumiem,” stāsta Vouters Kornēlijs un Grēta van den Berge, jauns Beļģijas pilsētā Gentē dzīvojošs pāris, kas audzina divus mazus ziķerus – astoņgadīgo Klāru un piecgadīgo Hendriku.
Ja nebūtu bērnu, strādātu 24 stundas diennaktī
“Apgalvojums, ka Rietumeiropas valstīs cilvēki maz strādā un saņem lielus pabalstus, ir aplams,” strikti nosaka abi vecāki. Ik rītu jaunās ģimenes gaitas sākas piecpadsmit minūtes pāri sešiem. Vispirms bērni tiek aizvesti uz skolu, tad pieaugušie dodas katrs savās darba gaitās. Reizēm kopā tiek ieturētas pusdienas. Vakaros viens no vecākiem sagaida bērnus – Klāra apmeklē privātas katoļu skolas 3. klasi, bet Hendriks – sagatavošanās grupu jeb tā saucamo skoliņu. Tad visi trīs dodas uz mājām, lai ieturētu vakariņas un lietderīgi pavadītu dažas stundas brīvā laika. “Mēs pārbaudām mājas darbus, palasām grāmatu vai noskatāmies filmu. Septiņos vakarā bērni liekas uz auss, un astoņos ar sievu dodamies katrs pie sava datora, lai atsāktu strādāt,” tā ģimenes ikdienu ieskicē Vouters Kornēlijs.
Ģimenes galva uzsver – neskatoties uz abu aizņemtību, viņi ar sievu vienmēr atrod laiku bērniem. Kopā tiek lasīts, zīmēts, spēlēts, ceļots, tiek rīkotas kopīgas pastaigas, apmeklēti peldbaseini, dejošanas un sporta nodarbības.
Atšķirībā no citiem beļģu bērniem Klārai un Hendrikam ir strikti noteikts laiks, ko viņi drīkst pavadīt pie televizora vai datora ekrāna. Viņi vecāku izvirzītos noteikumus ievēro bez sūkstīšanās un labprātāk iesaistās āra aktivitātēs nekā izmanto jaunākās tehnoloģijas.
“Bērni ir mūsu enerģijas avots un atgādinājums, ka reizēm jāpiebremzē. Ja mums nebūtu bērnu, abi ar sievu droši vien strādātu 24 stundas diennaktī,” atzīstas Vouters un Grēta.
Mājas soli dala vienlīdzīgi
Vouteram pieder arhitektu birojs, papildus viņš vēl vada nodarbības Sv. Lūkasa institūtā. Grēta ir pētniece Sv. Līvena koledžā industriālo inženierzinātņu jomā, kur viņa arī pasniedz lekcijas studentiem par algoritmu optimizāciju. Bieži vien profesore apmeklē dažādas starptautiskas konferences Lielbritānijā, Grieķijā un citās valstīs.
Tā kā abi pieaugušie ir vienlīdz noslogoti, mājas solis tiek rūpīgi plānots un dalīts. “Mūsu vecāku laikos sadzīves rūpes lielākoties gūlās uz sieviešu pleciem. Šobrīd situācija Beļģijā, gluži kā lielākajā daļā Eiropas, strauji mainās – vīriešiem vairs nesagādā problēmas ēdiena gatavošana vai autiņu nomainīšana,” bilst Vouters. Taču Grēta pasmaida: “Vīrs palīdz visos darbos, taču galvenā teikšana mājas solī joprojām pieder man.”
Valsts atbalsta jaunās ģimenes
Klāras un Hendrika vecāki uzsver, ka pēdējos gados valsts arvien vairāk atbalsta ģimenes ar bērniem. “Protams, pirmie kopdzīves gadi jaunajiem pāriem nav vienkārši. Taču valdība sapratusi, ka bez bērniem šīs valsts attīstības karuselis var apstāties, un dara visu, lai veicinātu demogrāfisko izaugsmi.” Tiek piešķirti dāsni ģimenes, maternitātes un paternitātes pabalsti. Jaunajiem vecākiem par katru nākamo bērnu ir iespēja saņemt arvien lielāku finansiālo palīdzību. Tāpat tiek domāts par tiem vecākiem, kuri vēl studē, vientuļajām mātēm, bērniem invalīdiem.
Līdzīgi ģimenes ar bērniem ir izvirzītas reģionālās varas politiskās dienaskārtības priekšplānā. “Gente ir bērniem un jauniešiem īpaši draudzīga pilsēta. Pilsētas vadība atver jaunus bērnudārzus, ierīko spēļlaukumus, organizē dažādus pasākumus un ģimenes dienas, kā arī cenšas sakārtot apkārtni, lai bērniem būtu atbilstošas vietas, kur pavadīt brīvo laiku. Kā interesantu aspektu V. Kornēlijs min brīvprātīgo vecāku rīkotās akcijas, kas tiek organizētas sadarbībā ar pilsētas vadību. “Grupa vecāku izdomā dažādas rotaļas, aktivitātes, kurās iesaista visus tuvākajā apkārtnē dzīvojošos bērnus un vecākus. Tad konkrētajā ielā pilnībā tiek apturēta satiksmes plūsma, apkārtni uz noteiktu laiku nododot ģimeņu pārziņā.”
Tiesa, situācija ar bērnudārziem, kuri arī ir reģionālās varas pārziņā, nav vienkārša. Lai bērnam būtu iespēja apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi, vecākiem vēl grūtniecības laikā ir jāiestājas rindā. Samaksa par bērnudārzu ir gana augsta – 10 līdz 20 eiro dienā. Taču summa tiek noteikta proporcionāli vecāku ienākumiem, proti, nabadzīgāko ģimeņu atvasēm bērnudārza apmeklēšana izmaksā lētāk.
Fakti * Grūtniecēm Beļģijā ir tiesības uz 15 nedēļu ilgu grūtniecības atvaļinājumu. Atvaļinājuma periods var tikt pagarināts līdz 17 nedēļām vairāku bērnu dzimšanas gadījumā. * Pēcdzemdību atvaļinājums ir deviņas nedēļas pēc dzemdībām. * Tēviem ir tiesības uz desmit dienu paternitātes atvaļinājumu. * Bērnam piedzimstot, piešķir bērna dzimšanas pabalstu – par pirmo bērnu tiek izmaksāti 1223,11 eiro, par katru nākamo vecāki saņem 920,25 eiro. * Visām algota darba ņēmējām Beļģijā ir tiesības saņemt maternitātes pabalstu; šos pabalstus ir tiesības saņemt arī sievietēm, kas ir bez darba vai invalīdēm. * Algotām darba ņēmējām pirmās 30 dienas maksā 82% no darba algas, sākot ar trīsdesmit pirmo dienu vai pagarināšanas gadījumā – 75% no darba algas. * Vecāku pabalsts – pilnas slodzes darba gadījumā 741,40 eiro par pilnīgu darba pārtraukšanu vai 370,69 eiro (personām līdz 50 gadu vecumam) par daļēju darba pārtraukšanu. * Ģimenes pabalstu izmaksā: līdz 25 gadu vecumam, ja ir noslēgts arodapmācības līgums; ja bērns studē vai ir reģistrējies kā darba meklētājs; līdz 21 gada vecumam, ja bērnam ir traucējumi ar no tiem izrietošām sekām fiziskas vai garīgas invaliditātes ziņā vai nodarbinātības ziņā. * Ģimenes pabalsts ir 90,28 eiro par pirmo bērnu (+167,05 eiro par otro bērnu; +249,41 par trešo un katru nākamo bērnu). * Vecākiem ir tiesības uz papildu piemaksām, kad bērns sasniedz 6, 12 un 18 gadu vecumu. * Bērni līdz 12 gadu vecumam var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu, apmeklēt pasākumus, muzejus. Arī bērni, kas vecāki par 12 gadiem, un jaunieši var izmantot dažādas priekšrocības, ko nodrošina gan federālā, gan reģionālā valdība. Avots: Eiropas Savienības rokasgrāmata, 2012, Jūsu sociālā nodrošinājuma tiesības Beļģijā |