Belēvičs: Kurš nesīs atbildību, ja zāļu nepieejamības dēļ nomirs bērns?! 0

Zāļu pieejamība un farmācijas sistēmas darbība Latvijā ir kļuvusi par aktuālu jautājumu, kas apspriests TV24 raidījumā “Kārtības rullis”. Diskusijā piedalījās Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis un bijušais veselības ministrs, Latvijas Aptiekāru asociācijas biedrs Guntis Belēvičs.

Reklāma
Reklāma
Receptes
Tu tos ēdi zaļus/svaigus? Tā vairāk nedari! 5 dārzeņi, kuri pirms ēšanas jānovāra
TESTS. Šis tiek dēvēts par pasaulē vieglāko testu, bet tikai retais var atbildēt ar 100% precizitāti
“Uz interviju pat neuzaicināja…” Pieredzējis, 45 gadus vecs vīrietis netiek pieņemts darbā, jo ir par vecu
Lasīt citas ziņas

Lai gan Uršuļskis uzsver, ka valstī zāļu pieejamības krīze nav konstatēta, aptiekās un sabiedrībā novērojami trūkumi, kas rada jautājumus gan veselības nozares profesionāļiem, gan pacientiem.

Artjoms Uršuļskis raidījumā pauda:

“Mēs tādu milzīgu krīzi neredzam, bet skaidrs, ka gadās situācijas, kurās veidojas iztrūkumi. Lielākā daļa šo iztrūkumu veidojas globālā un Eiropas līmenī.”
CITI ŠOBRĪD LASA

Kā piemēru viņš minēja iepriekšējo situāciju ar penicilīna pieejamību, kad Latvija, izmantojot diplomātiskos kontaktus, risināja problēmu starptautiskā līmenī. Tomēr arī vietējās aptiekās ir novērotas problēmas, ko dažkārt izraisa e-veselības sistēmas darbības traucējumi.

Savukārt, Guntis Belēvičs uzsvēra farmaceitu bažas par iespējamu juridisko atbildību, ja zāles tiek pagatavotas, bet to izsniegšana ir aizliegta no Nacionālā Veselības dienesta (NVD) puses. Viņš skaidroja:

“Farmaceiti jautā: ja mums aptiekā ir antibiotika sagatavota, bet tās izsniegšana ir aizliegta, kurš nesīs atbildību, ja pacientam tas beigsies traģiski? Vai farmaceits, vai kāds no Veselības ministrijas padotības iestādēm?”

Šāda situācija rada juridiskas neskaidrības, kuras, pēc Belēviča domām, būtu steidzami jāatrisina.

Artjoms Uršuļskis pauda apņemšanos turpināt sistēmas uzlabošanu soli pa solim: “Mēs esam gatavi šīs detaļas mainīt. Ja nepieciešamas izmaiņas, tās tiks veiktas. Kopā ar iestāžu ekspertiem diskutēsim un operatīvi izlabosim, kas jāuzlabo.”

Viņš arī piebilda, ka Veselības ministrija regulāri komunicē ar aptiekām, lai risinātu problēmas, un pats esot apmeklējis vairākas aptiekas dažādos reģionos, tostarp Latgalē, Aizkrauklē un Rīgā, lai izprastu situāciju uz vietas.

Lai gan Veselības ministrija apgalvo, ka krīzes ar zāļu apgādi nav, tomēr problēmas ar medikamentu pieejamību un e-veselības darbības traucējumi turpina radīt jautājumus gan farmaceitiem, gan sabiedrībai. Kā norādīja raidījuma dalībnieki, būtiska ir ātra un efektīva rīcība, lai novērstu neskaidrības un mazinātu riskus pacientiem.

Vairāk skaties video!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.