“Ja aptiekās pēkšņi nebūtu antibiotiku, tas būtu kritisks stāvoklis” 0

TV24 raidījumā “Ziņu TOP” Guntis Belēvičs, bijušais veselības ministrs un SIA “Latvijas aptiekas” pārvaldnieks, vērtēja Latvijas gatavību krīzes situācijām un pauda kritiku par medikamentu pieejamības nodrošināšanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Tu atbildēsi par visu…” Jāņa Timmas draugs no mirušā basketbolista māsas saņēmis ziņu, kas šokējusi viņu pašu
TV24
Putins šokējis Latvijas militāro analītiķi Rajevu: “Mani pārsteidza viena lieta, ko es redzēju fonā…”
Kokteilis
VIDEO. “Tas ir drausmīgi pretīgs spēriens pa…” Mūziķis Reinis Sējāns skaidro, kādu jautājumu nevajag uzdot nevienam 47
Lasīt citas ziņas

Belēvičs norāda, ka Latvijā jau gadiem tiek runāts par nepieciešamību sagatavoties krīzes situācijām, taču konkrēti risinājumi joprojām nav ieviesti. Viņš uzsver, ka Veselības ministrija ir izstrādājusi kritisko medikamentu sarakstu ar 166 zālēm, taču faktiska rīcības plāna trūkst.

“Krīzes situācija ir katram cilvēkam, kura bērnam nav pieejamas nepieciešamās zāles. Tas ir akūts problēmu punkts, un mēs neesam tam gatavi,”

uzsvēra Belēvičs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bijušais ministrs arī izcēla, ka farmaceitiem trūkst juridisko iespēju reaģēt uz negaidītām situācijām. “Ja aptiekās pēkšņi nebūtu antibiotiku, tas būtu kritisks stāvoklis. Taču normatīvi neļauj mums pašiem rīkoties, piemēram, ievest lētākas zāles no citām valstīm, pat ja tās būtu pieejamas,” skaidroja Belēvičs.

Viņš sniedza piemēru par zīdaiņiem un grūtniecēm paredzētām zālēm, kuras iespējams pagatavot tikai aptiekā. “Likums paredz, ka šīs zāles apmaksā valsts, bet Zāļu valsts aģentūra nespēj piešķirt vajadzīgos kodus. Es viņiem pat piedāvāju kladi un pildspalvu – rakstiet ar roku,  kamēr programma vēl nav gatava,” viņš norādīja.

Belēvičs atgādināja, ka Latvijā ir divi lieli medikamentu ražotāji – “Olainfarm” un “Grindeks” –, kas varētu būtiski veicināt zāļu piegādes krīzes laikā. Turklāt daudzas aptiekas Latvijā spēj pašas pagatavot nepieciešamās zāles. “Mums ir visas iespējas būt neatkarīgiem, bet valsts nav izstrādājusi mehānismus, kā šādos gadījumos zāles apmaksāt,” viņš sacīja.

Lai uzlabotu sistēmu, Belēvičs piedāvā vairākus risinājumus:

  1. Zāļu valsts aģentūras reorganizācija: “Tā jāpārveido par budžeta iestādi un jāatbrīvojas no liekiem ierēdņiem.”
  2.  Skaidra normatīvo aktu izstrāde un ieviešana: “Ir pēdējais laiks izpildīt jau esošos likumus.”
  3.  Atbildības stiprināšana: “Kad deputāti uzliek par pienākumu, atbildīgajām iestādēm jāreaģē, nevis jāmeklē atrunas.”

Noslēgumā Belēvičs pauda cerību, ka nākamā gada sākumā kļūdas tiks novērstas: “Visas ‘naglas’, kas šobrīd ir maisā, līdīs ārā, un ceru, ka atbildīgās iestādes beidzot rīkosies.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.