Belēviča uzmanības centrā nonākušajai Zāļu valsts aģentūrai atņems funkcijas 7
“Lai optimizētu valsts pārvaldes resursus un mazinātu administratīvo slogu uzņēmējiem”, Veselības ministrija (VM) izstrādājusi Ministru kabineta rīkojuma projektu, kurā rosina pārdalīt atsevišķas ministrijas pārraudzībā esošās Zāļu valsts aģentūras (ZVA) funkcijas Veselības inspekcijai un VM, aģentūru LETA informēja VM komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders.
Veselības ministram Guntim Belēvičam (ZZS) jau labu laiku ir izveidojies konflikts ar ZVA direktori Ingunu Adoviču. ZVA direktorei Belēvičs pārmet rīcību, kas novedusi pie tā, ka Latvijā ir ļoti dārgas zāles. Viņai ticis piemērots arī disciplinārsods, kuru gan amatpersona ir pārsūdzējusi. Savukārt pats Belēvičs, kurš savulaik strādājis farmācijas biznesā, šajā procesā tika nonācis interešu konfliktā, uz ko norādīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.
Adovičai novembrī beidzas darba līgums par ZVA direktores pienākumu pildīšanu, un veselības ministrs ir paziņojis, ka tas netiks pagarināts.
Tagad VM paziņojumā norāda – ņemot vērā, ka ZVA darbības kompetencē ir vairāki uzdevumi, kurus farmācijas jomas uzraudzības ietvaros veic arī Veselības inspekcija, tika nolemts novērst funkciju dublēšanos starp ZVA un inspekciju. Tā kā aģentūrām konstatētu pārkāpumu gadījumos nav tiesību uzlikt administratīvos sodus, funkcijas, kas saistītas ar farmaceitiskās darbības atbilstības novērtēšanu, būtu jāpārņem Veselības inspekcijai, uzskata VM.
Rīkojuma projekts arī paredz, ka turpmāk zāļu klīnisko pētījumu izvērtēšanu un atļauju izsniegšanu veiks Veselības ministrija. Šogad spēkā ir stājusies Eiropas Parlamenta un Padomes regula, kas paredz zāļu klīnisko pētījumu izvērtēšanas kārtības izmaiņas, īpaši saistībā ar ētikas komisijas vērtējumu. Pamatojoties uz regulā noteikto, ir nepieciešams stiprināt to ētikas komiteju darbību, kas izsniegs zāļu klīniskās izpētes atļaujas. Ņemot vēra iepriekšminētajā regulā noteikto, turpmāk zāļu klīnisko pētījumu izvērtēšanu un atļauju izsniegšanu būtu lietderīgi nodot Veselības ministrijai, uzskata VM.
Tāpat rīkojumu projekts paredz, ka farmaceitiskās darbības subjektu, aptieku, zāļu lieltirgotavu un citu, licencēšanas optimizācijas nolūkā iepriekšminētās funkcijas būtu jānodod Veselības ministrijai. Farmaceitiskās darbības subjektu licencēšanas nodrošināšanā darbosies īpaši izveidota licencēšanas komisija.
Ierosinātā ZVA funkciju pārdale paredz iespēju koncentrēt visas farmācijas jomas uzraudzības funkcijas vienuviet un iespēju lietderīgāk izmantot cilvēkresursus un ekspertu intelektuālo kapacitāti. Plānots, ka iepriekšminētās ZVA funkcijas tiks nodotas Veselības ministrijai un Veselības inspekcijai, sākot ar 2016.gada 1.janvāri, informēja Šneiders.