Beidzot ir laiks iekārtot bēniņus: ar ko sākt? 0
Latviskie bēniņi ir tas pats franču mēlē smalki dēvētais mansards. Tikai pēdējam vēsturiski plānoti plašāki logi, kas bēniņu telpu padara mājīgāku, gaišāku un ērtāku.
Mūsdienās bēniņus aizvien retāk izmanto tikai lietu glabāšanai. Daudzi ir novērtējuši šīs platības pievienoto vērtību un steidz bēniņus izmantot radoši un funkcionāli. Bēniņu apgūšanai nenoliedzami ir daudz priekšrocību salīdzinājumā, piemēram, ar piebūves vai jauna stāva izbūvi. Nav nepieciešamas īpašas atļaujas, kas saistītas ar mājas pamatu svarnesību, nav tik liela finansiālā un laika ieguldījuma, turklāt darbus var veikt pamazām, jo tos iespējams savienot ar ierasto dzīvi mājoklī.
Bēniņu iekārtošanas īpatnības
Vienslīpes jumta bēniņi sastopami diezgan reti. Tajos ir viena slīpa plakne, kas izveidojusies dažādu sienu vai spāru augstuma dēļ. Sakarā ar stāvo slīpumu rāmja pamatnei ir jāiztur liela slodze, tāpēc tā būvniecības laikā ir jānostiprina, un līdz ar to palielināsies finansiālie izdevumi. Šādas bēniņu telpas interjers ir neierasts un mudināt mudina izveidot plašu logu vai pat balkonu, ja tas ir iespējams.
Visizplatītākais variants ir divslīpju jumta bēniņi. Ar salīdzinoši nelielām izmaksām iespējams iegūt komfortablu telpu dzīvošanai. Jārēķinās, ka stūri starp jumta pamatni un grīdu aizņems daļu zonas. Ar divslīpju jumtu istaba var būt trapecveida, bet, ja platība atļauj, var izveidot arī kvadrātveida telpu. Logi parasti tiek izbūvēti gan jumtā, gan fasādē.
Lauztu slīpņu jumta bēniņi ir divslīpju jumta paveids. Atšķirība tajā, ka jumta plaknē veidojas stūrveida izvirzījumi un spāres veido pārtrauktu līniju. Tādēļ to būvniecība ir diezgan sarežģīta. Tomēr šajā variantā bēniņu platība ir krietni plašāka un paveras iespējas, kā telpu iekārtot, izveidojot pat atsevišķu mājokli.
Četrslīpju jumta bēniņiem ir vairākas priekšrocības. Pirmkārt, jumts izskatās pievilcīgāk, otrkārt, iespēja iegūt plašu telpu, treškārt, jumts ir izturīgs pret vēja radītām slodzēm. Bet ir arī trūkumi. Šādas konstrukcijas izveidošana maksās vairāk, palielināsies arī izmaksas par iekšējo siltināšanu, kas aizņems papildu vietu.
Kā telpas ierīkot
Lielākoties, ierīkojot bēniņus, vispirms jāparūpējas par papildu dienasgaismu. Visbiežāk papildus jau fasādē esošajiem logiem tiek izbūvēti arī jumta logi, lai ļautu saules gaismai apspīdēt lielāku telpas platību. Nav jāpārdzīvo, ka gaisma būs pārāk spilgta – logus vienmēr iespējams aizklāt ar piemērotām žalūzijām. Mākslīgo apgaismojumu var veidot, gaismekļus, kas rada vienmērīgi izkliedētu gaismu, iebūvējot griestos.
Bēniņu apdarei lieliski noderēs koks, bet var izmantot arī ģipškartona plātnes, ko krāso vai pārklāj ar tapetēm. Sijas var atstāt atklātas, tas piešķirs bēniņu telpām raksturīgo romantiku. Grīdām visbiežāk izmanto koka dēļus. Ja nepieciešams klusāks segums, papildus var ieklāt mīksto segumu.
Nereti tieši bēniņos tiek meklēta vieta darbam vai vaļasprieka nodarbēm. Tam labvēlīga ir arī bēniņu dotā iespēja norobežoties no pārējā mājokļa. Ērtu darbistabu iespējams ierīkot pat nelielā bēniņu platībā. Galvenais, lai šeit būtu labs apgaismojums. Savukārt, ja bēniņos ir izbūvēti plaši logi, tie lieliski derēs mākslinieka darbnīcai.
Gulēšana bēniņos vienmēr saistīta ar nelielu romantiku, īpaši, ja guļot iespējams raudzīties zvaigznēs caur jumtā izbūvēto logu. Tāpēc arī salīdzinoši mazu telpu ar zemiem griestiem var izveidot par visai omulīgu guļamistabu. Turklāt te būs arī klusāk nekā pārējā mājoklī. Ja telpā nav iespējams izveidot skapi, varbūt izdodas iekārtot garderobi ar plauktiem un izbīdāmiem pakaramiem. Zemi griesti nebūs par traucēkli arī papildu guļvietu izveidošanai viesiem. Šādā telpā pietiks tikai ar pašu nepieciešamāko – zemām guļvietām vai pat stilīgiem matračiem, atpūtas krēslu un nelielu galdiņu.
Daudzās bērnu pasaku grāmatās darbība saistās ar bēniņiem. Tāpēc mazajiem iemītniekiem šeit varētu būt īpaši interesanti. Bēniņi var kalpot gan par bērnistabu, gan par atsevišķu telpu rotaļām. Tikai ļoti būtiski ievērot drošību, bērniem nokļūstot bēniņos, – drošas un ērtas kāpnes, norobežotus kāpņu laukumiņus, kā arī neaizsniedzamus logus. Bērniem domāto telpu var iekārtot gan ar standarta mēbelēm, gan ar īpaši veidotām mēbelēm vai rotaļu dekorācijām.
Ja bēniņos iespējams ievilkt ūdensvadu un kanalizāciju un tie ir pietiekami plaši, šeit var izveidot arī kompaktu atsevišķu dzīves telpu, piemēram, ģimenes pieaugušai atvasei, vai arī omulīgu viesistabu ar nelielu improvizētu virtuves zonu. Īpaši, ja bēniņos ir plašs logs vai pat terase, no kuras paveras jauks skats uz dārzu. Stacionārai virtuvei vienīgās neērtības – produktu nogādāšana uz bēniņiem.
Ērti bēniņos ierīkot telpu vingrošanai vai citām sporta nodarbībām, kam nav nepieciešami trenažieri, jo tie ir gana smagi un arī neērti transportējami uz augstākiem stāviem. Bēniņu telpas daļā, kurā ir augstāki griesti, paredz vietu kustībām, bet zem slīpajām spārēm var izveidot ērtas sporta piederumu un apģērba novietnes.
Bet, ja lietderīgās vietas bēniņos ir pavisam maz, arī tad to var pārvērst omulīgā vietiņā, piemēram, lasīšanas stūrītī vai vietā, kur spēlēt galda spēles. Vislabāk to iekārtot loga tuvumā, sēdēšanai izmantojot palodzi vai klubkrēslu.