Beidzot atklāts e-veselības “frankenšteina” uzlabotājs 7
Saeimas deputāti aizvadītās nedēļas plenārsēdē veselības ministrei Andai Čakšai (ZZS) vaicāja, kuri ārvalstu eksperti iesaistīti, lai novērstu nepilnības e-sistēmā, ko viņi tieši ir atklājuši un cik tas valstij izmaksājis. Ministre uz šo jautājumu neatbildēja, vien lielos vilcienos atgādināja par ieilgušā e-veselības projekta gaitu. Bet pirms tam Čakša LTV “Rīta panorāmā” (14. maijs) stāstīja, ka starptautiski eksperti ir atraduši galveno kļūdu vienā no e-veselības moduļiem, kas bremzē visas sistēmas darbību. Viņa arī e-veselību nosauca par sīkām daļām salipinātu “frankenšteinu”. Par sistēmas labošanas darbu izmaksām Čakša skaidri neatbildēja, vien piebilda, ka darbi tiekot veikti Veselības ministrijas (VM) budžeta ietvaros un ekspertiem par darbu tiekot maksāts pēc stundu likmes.
Čakša informēja, ka pēc e-veselības sistēmas divu līdz trīs mēnešu darba ticis pamanīts, ka dienu vidū sistēmas darbs bremzējas, tāpēc piesaistīti starptautiski eksperti, kuri pagājušajā nedēļā ir atraduši galveno kļūdu, kas vienā no e-veselības moduļiem visu aizkavējusi, un eksperti solījuši divu mēnešu laikā visu sakārtot.
Pēc divu dienu meklējumiem Nacionālajā veselības dienestā tomēr izdevās noskaidrot, ka NVD ir noslēdzis līgumu ar starptautisku uzņēmumu SIA “Santa Monica Networks”. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Uģis Bērziņš pastāstīja, ka uzņēmums ir piedalījies valsts elektronisko iepirkumu konkursā (EIS.gov.lv) par ekspertu pakalpojumiem un uzvarējis un ka e-veselību neuzlabo kāds viens ārvalstu eksperts, bet gan komanda, kurā ir pašmāju speciālisti un ārvalstu kolēģi. Bērziņš informēja, ka “Santa Monica Networks” starptautiskās grupas uzņēmumi veic informācijas tehnoloģiju (IT) infrastruktūras integrācijas darbus, kas ietver datu tīklu, serveru, datu glabātavu un drošības risinājumu arhitektūras izveidi un risinājumu piegādi.
U. Bērziņš: “Mūsu starptautiskā ekspertu komanda IT vidē ir plaši pazīstama kā augstākā līmeņa profesionāļi, un mēs ieviešam vissarežģītākās tīkla un drošības tehnoloģijas. Mūsu klientu un sadarbības partneru vidū ir vairāk nekā puse Latvijas uzņēmumu, kuriem ir savi pakalpojumu sniedzēja vai korporatīvā līmeņa datu tīklu un datu centri. Mēs arī konsultējam esošās infrastruktūras turētājus, kuri no mums nav iegādājušies šo infrastruktūru.
Lai arī mums ir sava augsti novērtēta ekspertu komanda, mēs nekautrējamies sarežģītās situācijās pieaicināt ražotāju ekspertus, piemēram, “Microsoft”, “Hewlett Packard Enterprise”, “Cisco”, “Palo Alto Networks” un citus.”
Valdes priekšsēdētājs apstiprināja, ka NVD 2018. gada maijā elektroniskajā iepirkumu sistēmā ir iegādājies “Santa Monica Networks” ekspertu pakalpojumus. Bērziņš precizēja, ka e-veselībai piesaistītie ārvalstu speciālisti kopā ar Latvijas speciālistiem nelabo kļūdas e-veselībā, bet gan optimizē esošās aparatūras resursus, lai sistēma strādātu ātrāk un neveidotos sastrēgumi. “Tas ir visas komandas darbs, un šeit es nevēlos uzsvērt kāda viena konkrēta ārzemju eksperta pienesumu, jo ir iesaistīti vairāki.
Es nevēlos sīki un smalki skaidrot, kā notiek aparatūras resursu optimizācija, vien paskaidrošu, ka eksperti nestrādā par milzīgām naudas summām, tie nav simtiem tūkstošu eiro, tie ir saprātīgi cipari, un nauda netiek tērēta nelietderīgi,” sacīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs, piebilstot, ka pakalpojumi, ņemot vērā publisko iepirkumu likumu, esot iegādāti par konkurējošām cenām.
U. Bērziņš nevarēja pateikt, cik ātri tiks pabeigts darbs, lai pilnveidotu e-veselību, jo tā “ir ļoti kompleksa sistēma ar sarežģītiem serveriem”. Daudz kas jau esot paveikts, taču sistēma ir attīstības stadijā un tās slodze visu laiku pieaugot, un tai ir jāseko līdzi.
“Lursoft” datu bāzē var uzzināt, ka uzņēmuma “Santa Monica Networks” peļņa 2017. gadā bijusi 1 miljons eiro.
Rīt Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisija uzaicinājusi Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta pārstāvjus, lai turpinātu aizvadītās nedēļas plenārsēdē uzsākto izmeklēšanu par ārvalstu ekspertu piesaisti.