Begonijas modina martā. Dārznieces padomi to kopšanā 0
“Nokarenajām begonijām gumi jau februāra beigās pamodās. Kā pareizi rīkoties, lai izaudzētu stādus?” MAIRITA RĪGĀ
“Ja begonijas tik agri modušās, tās ir turētas siltā telpā. Lai augi strauji nedzītu asnus un neizstīdzētu, gumi jāliek podos vai kastītēs un tālāk jāaudzē gaišā, pēc iespējas vēsākā vietā,” skaidro daiļdārzniece Ināra Aire.
Salaspiliete atgādina, ka ziemā begonijas vislabāk būtu uzglabāt kastēs, apbērtas ar kūdru, tumšā pagrabā, kur ir konstanta 5–6 °C temperatūra. Begonijas sāk modināt martā. Gumus liek kastītēs, apakšā tiem paberot mitru kūdras substrātu (gumus nevajag nosegt ar substrātu). Novieto gaišā, siltā telpā, piemēram, virtuvē. Palaikam gumus apsmidzina ar pulverizatoru.
Aptuveni divās nedēļās izveidojas asni. Tad, pirms augi sākuši dzīt saknes un tās netiktu traumētas, stāda podos (parasti marta vidū), kas piepildīti ar bagātinātu kūdru (pH 6–6,5). Ināra Aire šim nolūkam izmanto iekarināmos Plantopia podus, katrā ievietojot piecus augus, – šādi iegūst iespaidīgāku augumu un ziedu daudzumu. Taču, ja gumi ir spēcīgi, tos var stādīt arī pa vienam podā ar trīs litru ietilpību. Pēc iepodošanas sāk laistīt diezgan bagātīgi. Labi, ja nokarena auguma begonijas no marta vidus var turēt apkurināmā siltumnīcā, tad augi spēcīgāk sakuplo, uzzied maijā. Ja tādu iespēju nav, audzē telpās. Ārā tās iznes, kad vairs nedraud salnas. Novieto viegli noēnotā vietā, kas pasargāta no lietus un vēja. Augi regulāri (1–2 reizes mēnesī) jāpiebaro, dodot nelielas koncentrācijas (0,2%) mēslojumu. Audzēšanai balkona kastēs un iekarināmos traukos bieži izmanto begonijas ‘Illumination’, ‘Rosana Champagner’ un citas.