Bēga no pilsoņu kara, tagad startēs Rio – bēgļu skarbais ceļš līdz olimpiādei 0
Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs, startējot zem Olimpiskā karoga, pirmo reizi vēsturē piedalīsies arī bēgļu komanda – desmit atlēti sacentīsies trijos sporta veidos.
Pieci Dienvidsudānas pārstāvji un viens etiopietis startēs vieglatlētikā (visi skriešanas disciplīnās), džudo sacensībās būs divi Kongo sportisti, bet peldēšanā – divi sīrieši. Tikai trim no šiem atlētiem jaunā patvēruma zeme ir Eiropā – Luksemburgā, Beļģijā un Vācijā. Visi dienvidsudānieši mitinās Kenijā, bet džudisti no Kongo – Brazīlijā.
Starptautiskā olimpiskā komiteja martā, reaģējot uz bēgļu krīzi pasaulē, nolēma veidot bēgļu komandu, taču idejas pirmsākumi meklējami jau pirms vairākiem gadiem un nebūt ne visi no desmit olimpiešiem mājas bija spiesti pamest pēdējā gada laikā. Piemēram, Džeimss Čengjeks Dienvidsudānu pameta jau 13 gadu vecumā, lai kaujinieku bandas viņu nesagūstītu un neiesaistītu pilsoņu karā. Kongo augušais džudists Popole Misengā 2013. gadā Brazīlijā pasaules junioru čempionāta laikā pieprasīja politisko patvērumu un kopš tā laika mitinās šajā valstī, tāpat kā Jolande Mabikā. Deviņu gadu vecumā Misengā bēga no kauju vietām un astoņas dienas slēpās džungļos, līdz tika izglābts: “Kopš tā laika savus brāļus neesmu redzējis, neatceros viņu sejas, bet ceru, ka kādu dienu varēšu atvest šeit uz Brazīliju.”
Turpretim Sīrijas peldētāja Jisra Mardini Eiropā nokļuva pagājušā gada augustā – Egejas jūrā ceļā no Turcijas uz Grieķiju laivai salūza motors, tādēļ Mardini ar māsu un vēl vienu cilvēku, kuri mācēja labi peldēt, metās ūdenī un četras stundas stūma laivu, kurā atradās vēl vairāk kā desmit bēgļi, līdz tā sasniedza Lesbas salas krastus. “Ceru, ka mācīsieties no mūsu pieredzes – ir jāiet uz priekšu, jo pasaule neapstājas jūsu problēmu dēļ,” viņa iedrošina nepadoties citus nelaimē nonākušos.
Desmit bēgļi, kas startēs Rio, tika izvēlēti no vairāk kā 40 kandidātiem un viņu treniņu nodrošināšanai Starptautiskā olimpiskā komiteja atvēlēja ap diviem miljoniem ASV dolāru. Par atlētu identitātēm nekādu šaubu nav. Atklāšanas parādē bēgļu komanda iesoļos pirms mājiniekiem brazīliešiem. Medaļu izcīnīšanas gadījumā tiks pacelts Olimpiskais karogs, bet, ja padosies zelts – atskaņota Olimpiskā himna. Tik augsta līmeņa sportisti gan viņi nav.
Irānas taekvendo meistare Rahele Asemani, kura pavasarī izcīnīja Eiropas čempionāta bronzu, bija pirmā bēgle, kas ar sportisku rezultātu kvalificējusies Rio. Pēcāk viņa saņēma Beļģijas pilsonību un olimpiskajās spēlēs pārstāvēs Beļģiju.
Olimpiskās spēles sāksies piektdien.