Bebru dziedzeru uzlējuma noslēpumi. Kā to pagatavot? 7
Autors: Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Kā pagatavot un lietot bebru dziedzeru uzlējumu? ZANE TUKUMĀ
Uzlējumu gatavo no kaltētiem, bet reizēm arī no svaigiem bebru muskusa dziedzeriem. Jāņem vērā, ka, piemēram, tēviņam ir trīs dziedzeru pāri – dzimumdziedzeri, tauku dziedzeri un muskusa jeb smakas dziedzeri, kas atrodas vistuvāk astes pamatnei. Tieši pēdējos ir liels daudzums bioloģiski aktīvo vielu, kas var labvēlīgi ietekmēt cilvēka organismu.
Kad bebra dziedzeri izņemti, tiem notīra visas plēves un kaltē, vislabāk tumšā, labi vēdināmā, no tiešiem saules stariem pasargātā vietā. Kad tie pilnībā izkaltuši, dziedzerus iespējams saglabāt līdz uzlējuma gatavošanai.
Ja pēc kaltēšanas dziedzeri šķiet aizdomīgi – ir tumši, jūtams neraksturīgs aromāts –, uzlējuma gatavošanai tos labāk neizmantot. Drošāk sagādāt citus un visu izdarīt, kā nākas.
Uzlējumam parasti lieto pašbrūvētu 55 grādus stipru alkoholu vai atbilstoša stipruma degvīnu. Vienam dziedzerim nepieciešami 500 ml alkohola.
Izkaltētos dziedzerus sasmalcina, iepilda pudelē un pārlej ar alkoholu. Uzlējums tumšā vietā jātur vismaz trīs nedēļas. Tad to izkāš un pārlej citā traukā, vislabāk, kur tas pasargāts no gaismas.
Tautas medicīnā šo uzlējumu lieto organisma imunitātes un tonusa paaugstināšanai, tāpat pēc operācijām, lai veicinātu rētu dzīšanu un atveseļošanos. Dziednieki to iesaka izmantot arī uroloģisko un ginekoloģisko slimību ārstēšanai, profilaktiskos nolūkos uzlējums noder asinsvadu sieniņu stiprināšanai un elpošanas sistēmas slimību ārstēšanai.
Viens lietošanas kurss (tējkarote uzlējuma no rīta) ilgst vidēji no viena līdz trim mēnešiem, pēc tam jāietur vismaz mēnesi ilga pauze. Uzlējumu var lietot arī ārīgi.
SVARĪGI!
Lai gan tiek apgalvots, ka bebru dziedzeri palīdz daudzu saslimšanu gadījumos, nedrīkst aizrauties un pārspīlēt ar to lietošanu. Ja saslimšana ir nopietna, noteikti jāmeklē ārsta palīdzība.
UZZIŅA
• Vēstures avotos atrodamas ziņas, ka polāro apgabalu ziemeļu tautas kaltētus bebru dziedzerus izmantojušas jau izsenis kā pretsāpju, pretiekaisuma un arī kā kontracepcijas līdzekli.
• No X līdz XIX gadsimtam tos lietoja arī Irākas un Irānas medicīnā.
• 1911. gadā Eiropas bebri atradās uz izmiršanas sliekšņa, jo Lielbritānijas Farmaceitu kodeksā bija aprakstīta kaltētu bebra dziedzeru spēja iedarboties kā pretsāpju, pretiekaisuma un pretdrudža līdzeklim. Pastāvēja pētījumi par to, ka tiem ir līdzīga iedarbība kā aspirīnam.
KONSULTĒJIS PIEREDZĒJIS BEBRU MEDNIEKS NO KURZEMES MĀRIS DIMANTS