Foto – Karīna Miezāja

Baznīca radikalizējas tāpat kā sabiedrība kopumā. Saruna ar mācītāju Kasparu Simanoviču 17

Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) būs pirmā no Pasaules luterāņu federācijas dalībniecēm, kura savā sa­tversmē paredz ierakstīt, ka ordināciju var lūgt tikai vīrieši. Tā pirms šodien notiekošās LELB Sinodes sacīja Lutera draudzes mācītājs KASPARS SIMANOVIČS. Ja Sinode nobalsos par šo priekšlikumu, tas vēl vairāk attālinās abas latviešu luterāņu baznīcas – LELB un Latvijas evaņģēliski luterisko baznīcu ārpus Latvijas (LELBĀL). Jo LELBĀL ne vien kalpo daudzas mācītājas sievietes, bet arī arhibīskape ir Lauma Zušēvica. Par atklāto vēstuli, kurā K. Simanovičs ar kolēģiem pauda satraukumu par abu baznīcu attiecībām jau pērnruden (skat. “LA” 2015. gada 1. novembrī “Septiņi luterāņu mācītāji: “Sadalītā baznīca atkal jāapvieno.””), LELB arhibīskaps Jānis Vanags pārmeta, ka autoriem vajadzējis ar iesniegumu vērsties pie savas baznīcas, “nevis runāt uz to caur laicīgu presi”. Tagad LELB stratēģijā paredz izveidot darba grupu, kam jāpiedāvā problēmu risinājums, “negaidot izaicinājumu no laicīgo mediju puses”. LELB par sev piederīgiem uzskata ne tikai tos 40 tūkstošus cilvēku, kuri iesaistījušies draudzēs, bet pāri par septiņsimt tūkstošiem luterāņu, ko uzrāda pārskatos Tieslietu ministrijai. Par to visu – sarunā ar Kasparu Simanoviču.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

– Kāpēc sabiedrībai ir svarīgi uzzināt par notiekošo baznīcā arī no laicīgajiem medijiem?

– Medijiem ir jāatspoguļo procesi, kas attiecas uz visu sabiedrību. Pat ja LELB vai Romas katoļu baznīcai, vai Pareizticīgajai baznīcai Latvijā piederētu daži desmiti tūkstoši cilvēku, tad tomēr tajās notiekošie procesi ir būtiski visai sabiedrībai kopumā. Jo baznīca ir sabiedrības mikromodelis un norises tur ir tāda kā esence tam, kas notiek sabiedrībā. Radikalizācijas tendences un pašizolēšanās ir vērojama ne tikai baznīcās, bet sabiedrībā kopumā.

– Piemēram, kā tās 
izpaužas?

CITI ŠOBRĪD LASA

– Paraugieties, ko cilvēki runā par Eiropas Savienību, kā viņi vērtē procesus ES: “Mums to nevajag, tur ir šausmas, briesmas…” Sabiedrībā populāri komponisti runā par to, cik labi ir Krievijā, kāds malacis ir prezidents Putins; dažs dziesminieks lūdz Dievu, lai Krievijas armija atnāk un atbrīvo no sātanistiem šeit Latvijā. Tā ir radikalizēšanās un vēlme izolēties – mums nevajag Eiropas Savienību, paši spēsim nodrošināt savu neatkarību.

– Un baznīcā tas izpaužas arī kā liegums sievietēm lūgt ordināciju?

– Jā, diemžēl LELB ar lēmumu oficiāli nostiprināt sieviešu ordinācijas aizliegumu baznīcas satversmē sevi pakāpeniski izolē no plašākās luterāņu kopienas pasaulē – no Pasaules luterāņu federācijas (PLF). Uzzinot par šo iniciatīvu veikt izmaiņas satversmē, pirms dažiem mēnešiem Rīgā bija ieradusies PLF delegācija ar lūgumu padomāt, nesteigties ar lēmumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.