“Cynteract” cimdā iebūvēti sensori, zilzobis un bezvadu internets, kas kustību ļauj nofiksēt datora ekrānā.
“Cynteract” cimdā iebūvēti sensori, zilzobis un bezvadu internets, kas kustību ļauj nofiksēt datora ekrānā.
Publicitātes foto

Jaunietis izveido gudro cimdu, ar kura palīdzību atlabst cilvēki, kam ir roku traumas un smadzeņu bojājumi 5

Ieva Alberte, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Jaunietis izveido gudro cimdu, ar kura palīdzību atlabst cilvēki, kam ir roku traumas un smadzeņu bojājumi.

Ik gadu Ziemeļreinas pavalsts Vācijā piešķir līdz tūkstoti stipendiju inovācijām – šim gadam jau atlikti 12 miljoni. Svens Ebings, Ekonomikas, inovāciju un digitalizācijas ministrijas pārstāvis, lielo interesi skaidro ar Covid-19, jo cilvēkiem bijis vairāk brīva laika apdomāt, ko gribētos darīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no pirmajiem stipendijas ieguvējiem ir Gernots Zimmermans – jaunuzņēmējs, ar kuru tiekamies Āhenē, pilsētā uz Vācijas un Nīderlandes robežas.

Viņa lolojums ir “Cynteract” – gudrs cimds, ar kura palīdzību atlabst cilvēki, kam ir roku traumas un smadzeņu bojājumi.

Cimdā iebūvēti sensori, zilzobis un bezvadu internets, kas kustību ļauj nofiksēt datora ekrānā. Pirksti faktiski nonāk virtuālās spēles realitātē, jo, piemēram, tos sakļaujot dūrē, bumbiņa ekrānā sāk lidot, bet, pirkstus atlaižot – apstājas.

Pirmos prototipus puiši testēja akseleratorā Nīderlandē, jo tur tas bija izdarāms ātrāk un vienkāršāk nekā Vācijā. “Nīderlandieši bija ļoti atvērti,” atceras Gernots. Lielu interesi tas raisīja fizioterapeitos, kuri kopā ar pacientiem devuši plašas atsauk­smes un ieteikumus. “Ja redzu, kā klients smaida, tas motivē,” saka Gernots.

Ideja par cimdu Gernotam radās 2013. gadā, kad viņš bija 15 gadus vecs un ciemojās pie nedaudz vecāka drauga pēc insulta. Viņam vajadzēja pamazām atjaunot muskuļus un kustības, taču tas bija monotoni un garlaicīgi.

Gernots iedomājās par to, ka cimdā varētu iebūvēt sensorus, sāka pie tā strādāt. Trīs gadus vēlāk viņš kopā ar programmētāju Manu­elu Veseliju nodibināja uzņēmumu “Cynteract”.

“Es viņu nedaudz zināju jau iepriekš, jo īrējām vienā mājā. Kādu dienu uzrunāju autobusā, jo vajadzēja programmētāju,” atceras Gernots, kurš tolaik studēja tehnisko inženieriju Āhenes Tehniskajā universitātē. Savukārt Manuels studēja datorzinātni.

Reklāma
Reklāma

Uz Āheni abus atvedusi šeit virmojošā “start-up” vide. Pilsētas centrā Ziemeļreinas pavalsts ar sponsoru atbalstu jaunuzņēmējiem ir sagādājusi kopstrādes vietu “digitalHUB”. Tā iemitinājusies Svētās Elizabetes baznīcā.

Gernotam pašam ir savs birojs, taču viņš regulāri viesojas digitālajā baznīcā, lai tīklotu ar sev līdzīgajiem.

Arī sestdienās tajā ir rosība: klusi dūc datori, altāra vietā ir kafejnīcas lete un ledusskapis ar aukstām limonādēm.

“Cynteract” ir Ziemeļreinas jaunuzņēmumu lepnums. To novērtējis arī veselības ministrs Jens Špāns, dodot zaļo gaismu cimdu apmaksāt no apdrošinātāju kabatas.

Līdz šim pārdoti 50 cimdi, lielākoties rehabilitācijas klīnikām. Šogad pie pacientiem aizceļos vēl simts. Iespējamie klienti ir pansionāti un bērnu dienas centri, plānots arī eksports. “Piemēram, Ķīna. Tā ir milzīga, bieži vien jāmēro trīs stundu ceļš līdz fizioterapijai, kas ilgst pusstundu. Cimds to atrisinātu,” piedāvā Gernots.

Viņa uzņēmumā ir ieguldījuši vairāki biznesa eņģeļi, un tā vērtība mērāma ar sešciparu skaitli. Kā smejas Gernots: kaut kur pa vidu starp 100 000 un miljonu.

Vai mērķi ir kļūt par vienradžiem (tā dēvē jaun­uzņēmumus, kam izdevies piesaistīt investīcijas un vērtība sasniedz miljardu)? “Nē. Tēlaini runājot, es uzskatu, ka zebras ir svarīgākas un vērtīgākas par vienradžiem. Kāds ir mans mērķis? Es gribu mainīt pasauli. Jā, tik vienkārši!” smaida Gernots.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.