Foto: SHUTTERSTOCK

Uz mūsu mājas jumta vēlas ierīkot telekomunikāciju bāzes antenu. Vai tā var ietekmēt manu veselību? 59

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Uz mūsu mājas jumta vēlas ierīkot telekomunikāciju bāzes antenu. Vai tā var ietekmēt manu veselību? Vai nepieciešama mājas iedzīvotāju piekrišana, lai šādu antenu ierīkotu? EVIJA DAUGAVPILĪ

Mājas jumts ir visu dzīvokļu īpašnieku kopīpašums, skaidro VAS Elektroniskie sakari sabiedrisko attiecību vadītāja Inese Janova. Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 14. panta otrās daļas 5. punktu vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumu par lietošanas tiesību aprobežojumu noteikšanu, ievērojot normatīvo aktu prasības, to skaitā attiecībā uz ūdensapgādes, kanalizācijas, publisko elektronisko sakaru tīklu, siltumenerģijas, elektroenerģijas un gāzes apgādes iekārtu un ietaišu ierīkošanu, būvniecību vai pārvietošanu. Šis jautājums noteikti jāizlemj dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselības inspekcijas vides veselības nodaļas vecākā speciāliste vides veselības jautājumos Daina Sudraba-Livčāne skaidro, ka mobilo sakaru operatora antenas uzstādīšana uz mājas jumta nevar nelabvēlīgi ietekmēt apkārtējo iedzīvotāju veselību.

“Mobilo sakaru apraidē tiek izmantoti elektromagnētiskie viļņi spektra diapazonā, kas ir nejonizējošais starojums. Tas nozīmē, ka šāda veida starojums nespēj izjaukt ķīmiskās saites organisko vielu molekulās un izraisīt šūnu bojājumus cilvēka organismā,” uzsver speciāliste.

Nejonizējošais starojums mijiedarbojas ar cilvēka ķermeni un tiek absorbēts audos, radot īslaicīgu audu temperatūras paaugstināšanos, taču datu apraides iekārtās izmantotā starojuma jauda ir tik maza, ka temperatūras paaugstināšanās ir nebūtiska. Līdz ar to var apgalvot – balstoties uz vispārējiem fizikālajiem apsvērumiem, nav pamata bažām par mobilo sakaru tīkla izmantošanas ietekmi uz cilvēku veselību.

Turklāt, paplašinot bāzes staciju tīklu, katra individuālā mobilo sakaru bāzes stacija var darboties ar mazāku jaudu, nekā tas būtu nepieciešams, ja to skaits būtu ierobežots.

“Atsaucoties uz Eiropas Komisijas Zinātniskās komitejas viedokli par elektromagnētiskā lauka (EML) starojuma esošo un jaunu veselības risku izvērtēšanu un Pasaules Veselības Organizācijas viedokli par elektromagnētiskā lauka starojuma iedarbību uz cilvēka veselību, nav pierādījumu par vidē pastāvošo elektromagnētiskā lauka draudiem sabiedrības veselībai,” turpina Daina Sudraba-Livčāne.

“Ņemot vērā Veselības inspekcijas ilggadīgo pieredzi saistībā ar mobilo sakaru bāzes staciju antenu EML līmeņu aprēķiniem un mērījumiem, kā arī citu Eiropas valstu datus, EML izstarojuma iespējamie līmeņi ir 100–1000 reižu zemāki, nekā pieļauj normatīvi. Pat ja tuvumā atrodas vairāku mobilo sakaru operatoru antenas, izmērītās vērtības sasniedz tikai nelielu procenta daļu no noteikto mērķlielumu vērtībām,” uzsver speciāliste.

Reklāma
Reklāma

Der zināt

Latvijā iedzīvotāju aiz-sardzībai pret EML iedarbību tiek ievēroti Ministru kabineta (MK) noteikumi nr. 637 Elektromagnētiskā lauka iedarbības uz iedzīvotājiem novērtēšanas un ierobežošanas noteikumi. Pirms katras mobilo sakaru bāzes stacijas nodošanas ekspluatācijā saskaņā ar MK 2014. gada 19. augusta noteikumiem nr. 501 Elektronisko sakaru inženierbūvju būvnoteikumi tiek veikti EML mērījumi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.