Mīklaini zvani par dzeramā ūdens kvalitāti! Vai uzdarbojas krāpnieki? 37
Pēdējā laikā mājās atskan fiksētā tālruņa zvani ar piedāvājumiem pārbaudīt dzeramā ūdens kvalitāti. Uz jautājumu, no kurienes zvana, piedāvātājs atbild kaut ko nesaprotamu, it kā no “Rīgas ūdens”, it kā no kaut kādas valsts aģentūras. Par kvalitāti gan nekad nekādas bažas nav radušās, jo ūdeni saņemam no Baltezera. Vai šādas pārbaudes notiek mājās un kurš vispār tās veic? Kā rīkoties, atskanot šādiem zvaniem? A. Ozoliņa Rīgā
Visticamāk, Rīgā un citur Latvijā atkal uzdarbojas krāpnieki, mēģinot iekļūt mājokļos, lai apzagtu to iemītniekus. Tāpat iespējams, ka, cerēdami uz ļaužu lētticību, zvanītāji ir kādu firmu pārstāvji, kuri tā mēģina pārdot ūdens filtrus vai citas ūdens attīrīšanas ietaises.
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra laboratorijas vadītāja Valentīna Maļecka paskaidro, ka no viņas pārstāvētā valsts uzņēmuma neviens iedzīvotājiem uz mājām nav zvanījis un nezvana. Šādas pārbaudes nekad nav veiktas ne dzīvokļos, ne privātmājās, tāpat nekas tamlīdzīgs netiek plānots nākotnē. Ja kādam cilvēkam rodas šaubas par dzeramā ūdens kvalitāti, ūdens paraugu, iepildītu tīrā 1,5 litra tilpuma plastmasas pudelē, viņš var nodot ķīmiskai pārbaudei, nogādājot laboratorijā Rīgā, Maskavas ielā 165 (tālr. 67032021) vai Jūrmalā, Ošu ielā 5. Iepriekš vienojoties pa tālruni 67751409, paraugu var arī nodot laboratorijas pārstāvim. Ja pasūtītājam nav kādu īpašu prasību, tad par šādu pārbaudi jāmaksā 16,10 lati, neskaitot pievienotās vērtības nodokli.
Dzeramā ūdens kvalitāti par maksu var pārbaudīt arī citur. Piemēram, pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” laboratorijās Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, valsts uzņēmuma “Latvenergo” vides un darba aizsardzības funkcijas ķīmijas laboratorijā, Rīgas pašvaldības uzņēmuma “Rīgas ūdens” apvienotajā ūdens kvalitātes kontroles laboratorijā un citās. Ar akreditēto laboratoriju sarakstu var iepazīties Latvijas Nacionālajā akreditācijas birojā vai tā mājas lapā www.latak.lv.
Valsts policijas pārstāve Sigita Pildava iesaka nekādā gadījumā neielaist mājā vai dzīvoklī nevienu svešinieku. Vispirms būtu vēlams noskaidrot zvanītāja vārdu un uzvārdu, viņa tālruņa numuru, viņa pārstāvētā uzņēmuma vai iestādes nosaukumu un adresi. Pēc tam būtu jāpārbauda, vai šim uzņēmumam vai iestādei vispār ir tiesības nodarboties ar šādām pārbaudēm, turklāt iedzīvotāju mājokļos. Ja rodas šaubas par šo zvanītāju nodomiem, ieteicams ziņot par to Valsts policijai, zvanot pa 110.