“Bauska, Sigulda, Limbaži…” Latvijas Bankas prezidents Kazāks uzsver, ka bankām būs jāpalielina savu klātbūtni reģionos 0

TV24 raidījumā “Latvijas labums”, diskutējot par aktuālo problēmu – banku filiāļu trūkumu – Latvijas reģionos, Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks apgalvoja, ka ne tikai Kuldīgā, bet arī citās Latvijas mazpilsētās drīzumā bankas atkal kļūs pieejamākas Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

Reklāma
Reklāma
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Vai Laura Grēviņa ir Guntara Rača meita? Iesaistītās puses komentējušas skandalozās runas 4
Kokteilis
7 ēdieni, kas sniegs līdzīgu efektu kā “Ozempic” un liks taukiem no vēdera atkāpties
Lasīt citas ziņas

“Būs!” apstiprināja Kazāks, sakot par Kuldīgu. “Bauska, Sigulda, Kuldīga, Limbaži, Madona un arī Jūrmala. Ar ko šīs vietas ir interesantas un, iespējams, vēl virkne? Tur banku klātbūtnes nav. Vai tas ir pareizi? Manuprāt, nē,” pārliecināts ir Latvijas Bankas prezidents, runājot TV24 raidījumā par banku filiāļu trūkumu reģionos.

“Tas, ka bankām ir jākļūst arvien digitālākām, tas ir skaidrs. Tehnoloģijas ir jāizmanto, bet ko mēs redzam? Mēs redzam, ka bankas ir digitalizējušās krietni straujāk nekā iedzīvotāji un uzņēmumi, īpaši mazie un vidējie, lai spētu tikt līdzi. Tā plaisa ir par lielu! Tad veidojas tas negatīvais, apburtais loks, ka banka nezina, kas notiek reģionā, savukārt cilvēki neiet uz banku, jo viens otru nesatiek, tādēļ ekonomika cieš,” intervijā pauda Kazāks par situāciju banku nozarē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī te situācija mainīsies, piebilda Kazāks. Šā gada novembra beigās Latvijas banka padome esot apstiprinājusi jaunus noteikumus, kas paredz, ka “bankām savu klātbūtni reģionos būs jāpalielina”.

Kazāks TV24 raidījumā “Latvijas labums” skaidroja sīkāk gaidāmās pārmaiņas: “Tur pēc būtības ir divu veidu risinājumi. Viens ir permanenti risinājumi – 16 stundas nedēļā bankām ir jābūt, vai nu tā ir atsevišķa filiāle vai telpas pašvaldībā, vai arī sadarbībā ar “Altum” vai “Latvijas pastu”. Vienalga kā, lai to bankas pašas atrisina! Tās būs tādas permanentas vietas, kur cilvēki konkrēti zinās, kurā laikā banka tur atrodas.”

Savukārt otrs veids, kā nodrošināt banku pieejamību reģionos, būs izsaukums. “Bankai būs piecu dienu laikā šis klients arī jāapkalpo. Tas nenozīmē, ka obligāti būs jāgaida piecas dienas. Rinda var veidoties, bet varbūt cilvēks var dabūt pakalpojumu jau rīt. Bankas būs tuvāk! Tā ir viena lieta, pie kā mēs strādājam. Manuprāt, tas viennozīmīgi nāks par labu iedzīvotājiem reģionos un arī uzņēmumiem,” sacīja Latvijas Bankas prezidents Kazāks intervijā TV24 raidījumā “Latvijas labums”.

Jau vēstīts, ka Latvijas Banka ir izstrādājusi un apstiprinājusi “Finanšu pakalpojumu sniegšanas klātienē noteikumus”, kas nodrošinās banku plašāku klātbūtni Latvijas reģionos, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankas pārstāvji šā gada 27.novembrī.

Ņemot vērā, ka Latvijā pēdējo 10 gadu laikā banku klātienes klientu apkalpošanas vietu skaits samazinājies visstraujāk no eirozonas valstīm, šīs iniciatīvas mērķis ir saglabāt līdzsvaru starp finanšu pakalpojumu digitalizāciju un klātienes atbalstu tiem Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem reģionos, kuriem klātienes pakalpojumi aizvien ir nepieciešami, bet attālums līdz pakalpojumu sniegšanas vietai ir pārāk liels, tāpēc to pieejamība ir apgrūtināta, norāda centrālajā bankā. Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks skaidroja, ka šis lēmums nodrošinās labāku finanšu pakalpojumu pieejamību reģionos.

Latvijas Bankā informē, ka 2013.gada beigās Latvijā bankām bija 319 klientu apkalpošanas vietas, savukārt 2024.gada oktobrī – 69.

Latvijas Banka apkopos un publiskos savā tīmekļvietnē informāciju par banku reģionālo klātbūtni.

Noteikumos ietvertās prasības bankām būs jānodrošina no 2026.gada 1.janvāra.

Pilnu TV24 raidījumu “Latvijas labums” variet skatīties video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.