Nīderlandiešu zinātnieki: Baumas ceļ cilvēka pašapziņu 0

Neskatoties uz to, ka Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks savulaik izteicies: baumas piepilda cilvēka sirdi ar rūgtumu, nīderlandiešu zinātnieki izpētījuši – tas ne vienmēr tā ir un baumošana var pat uzlabot cilvēka veselības stāvokli, raksta britu laikraksts “The Daily Mail”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Groningenas universitātes zinātnieces Elenas Martinesku vadītā zinātnieku grupa izpētījusi, ka, aizmuguriski aprunājot citus, cilvēks netieši sevi salīdzina ar viņiem un tādējādi ceļ savu pašvērtējumu un pašapziņu, kas secīgi var atstāt pozitīvu iespaidu arī uz cilvēka veselību. Vienlaikus Martinesku brīdina, ka citu aprunāšana jāuztver “kritiski”. “Piemēram, sievietēm, dzirdot kādu sliktu vārdu par citām sievietēm, ieslēdzas pašaizsardzības mehānisms, jo viņās parādās bailes, ka viņas varētu piemeklēt līdzīgs liktenis kā aprunāto personu,” skaidro zinātniece no Nīderlandes universitātes. “Tikmēr vīrieši, kuri uzklausa pozitīvus vārdus par citiem, piedzīvo baiļu sajūtas, jo sociālo salīdzināšanu ar sāncenšiem var uztvert kā bīstamu.”

Neskatoties uz baumu raksturu, Martinesku aicina cilvēkus pieņemt baumas kā “dabisku mūsu dzīves sastāvdaļu”. Viņas pētījumā secināts, ka baumām ir ļoti liela nozīme sociālajā dzīvē un ka cilvēki allaž gribējuši uzzināt smalkumus par citu sasniegumiem vai neveiksmēm. Tāpat pētījumā noskaidrots, ka kopumā indivīdos, kuri uzklausījuši pozitīvus stāstus par citiem, neapzināti attīstījusies tendence nodarboties ar sevis uzlabošanu, kamēr negatīva rakstura baumas ieslēgušas pašaizsardzības mehānismus. “Pozitīvie stāsti par citiem cilvēkiem var būt informatīvi, jo sniedz mums padomu, kā uzlabot pašiem sevi. Tiklab arī sliktus vārdus par citām personām cilvēks var uztvert kā sev glaimojošus,” citu aprunāšanas ietekmi uz cilvēka pašnovērtējumu apraksta Martinesku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.