Ko par Eiropas naudu izdosies sakārtot Latvijas dabas parkos? 1
Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ieguldīs 2,75 miljonus eiro dabas tūrisma infrastruktūras attīstīšanai dabas aizsardzības teritorijās. Pašlaik projekta ietvaros pakāpeniski tiek veiktas iepirkuma procedūras par darbiem katrā projekta reģionā visā Latvijā. Jāpiebilst, ka līdztekus projekta 4. kārtas darbiem turpinās 1. un 2. kārtas darbi, kas dažādu iemeslu dēļ aizkavējušies. Ieguldījumu mērķis ir dot iespēju apmeklētājiem iepazīt un baudīt dabu sakārtotā, labiekārtotā vidē, vienlaikus nekaitējot dabai.
Inese Pabērza, Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja: “Ķemeru nacionālajā parkā projekta ietvaros tiks izbūvētas kāpnes pie Zaļās kāpas. Šur tur taps jauni tiltiņi un laipas, tiks izvietotas atkritumu urnas, informācijas stendi, norādes zīmes, ceļa zīmes. Tiks ierīkotas dabas takas pie sēravotiem un pie dabas izglītības centra “Meža māja”. Uzstādīti velostatīvi. Tiks rekonstruēts stāvlaukums pie Melnezera, un pie tā uzstādītas norobežojošās barjeras. Taps jaunas skatu platformas un interaktīvs bērnu laukums.”
Dzintars Ozols, DAP Kurzemes reģionālās administrācijas administratīvās daļas vadītājs: “Slīteres nacionālajā parkā plānots atjaunot jau esošos stāvlaukumus. Paredzēts arī izveidot jaunu stāvlaukumu uz baptistu baznīcai piederošās zemes, kas atrodas netālu no jūras. Protams, jāatjauno arī dabas takas, kuras gadu gaitā savu laiku nokalpojušas. Tās ir jākopj un jāremontē. Bet ierīkosim arī jaunas laipas, kas ved uz jūru.”
Iveta Piese, biedrības “Abavas ielejas attīstības centrs” vadītāja: “Man grūti spriest par DAP iecerēm Abavas senlejā. Bet mūsu biedrība šogad plāno atjaunot jau esošo infrastruktūru. Plānojam arī uzlabot pieeju apskates objektiem, bet tam ir vajadzīgs finansējums. Šogad guvām atbalstu no Latvijas Vides aizsardzības fonda un īstenojam projektus. Viens no tiem ir “Abavas senlejas palieņu pļavas”, kurā plānots attīrīt 13,9 hektārus, kas aizauguši ar krūmiem. Attīrot senleju no krūmiem, būs atjaunota ne tikai pļava, bet arī skats uz upi. Otrs projekts ir “Ej droši dabā”, kas turpinās visa gada garumā. Notiks pasākumi ne tikai ar vides ekspertiem un gidiem, bet tiks iesaistīti arī skolēni, lai tie vairāk izzinātu Abavas senleju. Pašlaik tiek izstrādāts dabas aizsardzības plāns sadarbībā ar norvēģiem, tas aptvers vairākas dabas aizsardzības teritorijas. Mēs ceram, ka šajā plānā tiks ierakstītas daudzas labas lietas, piemēram, tiks noteikta “Abavas senlejas” administrācijas izveide, kurā būtu iesaistīta ne tikai sabiedrība, bet arī dabas speciālisti. Mūsu teritorija aptver četrus novadus, tāpēc šādas administrācijas izveide būtu labs modulis, kā apvienot šos četrus novadus.”
Rūta Zepa, DAP Vidzemes reģionālās administrācijas vecākā valsts vides inspektore: “Aizsargājamo ainavu apvidū “Ziemeļgauja” pašlaik top 27 metrus augsts skatu tornis, kā arī vairākas atpūtas vietas pie Gaujas un Kokšu ezera. Ūdenstūristi ir iecienījuši Ziemeļgauju, tāpēc arī vērību pievērsīsim ūdenstūrismam. Kad būs skatu tornis gatavs, tad arī autobraucēji pie tā varēs piestāt, uzkāpt tajā un vērot ne tikai Gauju, bet arī vecupes. Par Dabas aizsardzības pārvaldes piešķirtajiem līdzekļiem tiks labiekārtota infrastruktūra. Taps stāvlaukums, informatīvie stendi, kā arī tualetes. Aizsargājamo ainavu apvidus “Ziemeļgauja” nav tik ļoti populārs tūristu galamērķis kā, piemēram, Gaujas nacionālais parks. Katrā ziņā cilvēki ir laipni aicināti vērot neskarto un mežonīgo vidi “Ziemeļgaujā”.”
UZZIŅA
* Dabas aizsardzības pārvalde noslēgusi līgumu ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju par Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējuma apgūšanu 2 757 650 eiro apmērā.
* Saskaņā ar līgumu tiks īstenota projekta “Antropogēno slodzi samazinošās un informatīvās infrastruktūras izveide “Natura 2000″ teritorijās. 4. kārta”. Projekts paredz tādas dabas tūrisma infrastruktūras izveidi, kas mazinātu apmeklētāju iespējamo ietekmi aizsargājamām sugām un biotopiem.
* Infrastruktūru plānots uzlabot desmit īpaši aizsargājamās dabas teritorijās visā Latvijā: Gaujas nacionālajā parkā; Slīteres nacionālajā parkā; Ķemeru nacionālajā parkā; dabas parkā “Abavas senleja”; dabas parkā “Ragakāpa”; dabas parkā “Salacas ieleja”; Teiču dabas rezervātā; dabas liegumā “Liepājas ezers”; dabas liegumā “Užava”; aizsargājamo ainavu apvidū “Ziemeļgauja”.
Avots: DAP