Maize ir svētība 0

Viesojoties Aglonas maizes muzejā pie Vijas Kudiņas, kas ar sirsnīgu vienkāršību un vieglumu šovā “Īstās latvju saimnieces” pierādīja, ka latgalietes patiešām ir ļoti viesmīlīgas saimnieces, kas ciemiņiem nekad neizrādīs, ka aiz šī šķietamā viegluma slēpjas smags darbs, un “maize vienmēr ir ar garozu”. Ciemojoties pie Vijas, ļaudis mājup dodas ne tikai ar izceptu maizes doniņu, bet ar atziņu, ka maize ir katras mājas svētība un pret to jāizturas ar pietāti, tamdēļ, ja maizīte nokritusi zemē, tā jāpaceļ un jānobučo. Viļakas novada Susāju pagasta kultūrvēstures sētā “Vēršukalns” ciemiņus pārsteidz ar kviešu baltmaizes cepšanu. Te ir iespēja nogaršot īstas latgaliešu rupjmaizes spēka riku, kas nogriezta no branga maizes kukuļa. Cits maizes stāsts ir Daugavpils novada Sventes pagasta viesu mājas “Rudzupuķes” enerģiskajai jaunajai uzņēmējai Ingai Čazovai. Pēc desmit Lielbritānijā nostrādātiem gadiem Inga atgriezusies mājās, sākot darboties tūristu mītņu biznesā un atverot maizes ceptuvīti, kurā cep gardu bezrauga maizi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas
Publicitātes foto

Latgales vīns, alus un sieri
Preiļu novada Pelēču pagastā Kotleru vīna ciemā saimniece Irēna Koleda iekārtojusi mājas vīna ražotni “Kalni”. Pašas audzētās ogas pārtop aveņu un upeņu vīnā, arī marmelādē. Saimniecībā iekārtots jauks dārzs, un pēc nesteidzīgas pastaigas pa to saimniece piedāvā pakavēties pie vīna glāzes. Daugavpils novada kokaudzētavā “Sēlija” saimnieku Mendriķu ģimene audzē dažādus augļkokus. Viesojoties pie Alberta Mendriķa, ceļotājus gaida aizrautīgs stāstījums par ābola mūžu no stāda līdz ābolu ražai, ekskursija pa ābeļdārzu, ābolu noliktavām, pārstrādes cehiem un noslēgumā – gatavās produkcijas degustācija – bērniem – sula un pieaugušajiem – vīns. Balvu pusē, Bērzpils pagasta “Kolnasātā”, ciemojoties pie alus darītāja Daiņa Rakstiņa, var iepazīties ar īsta Latgales alus darīšanas procesu un tradīcijām pēc sentēvu metodēm. D. Rakstiņš ar alus darīšanu nodarbojas vairāku gadu garumā, un viņa pašbrūvētais alus aizceļo uz dažādām tuvām un tālākām vietām Latgalē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Akciju sabiedrība “Preiļu siers” Latvijas mērogā ir lielākā siera ražotne un eksportētāja, kurā top iecienītais “Čedars” u.c. siera šķirnes. Gardos Latgalē ražotos sierus tau-
jājiet Latgales veikaliņos un tirdziņos. Sa-
vukārt Latgales siera galavaspilsētā – Preiļos, jaunajā āra terasē Preiļu pludmales aktīvajā zonā, ceļotāju grupiņas var doties nogaršot “Čedara” siera saldējumu un trīs šā siera šķirnes. Esot Latgalē, jānobauda īstens mājās siets siers. Katrai siera gatavotājai savi noslēpumi un “knifiņi”. Netālu no Aglonas, Riebiņu novada Rušonas pagastā, zemnieku saimniecībā “Juri” sierus gatavo no bioloģiskā piena un sien pašu rokām. Viesmīlīgie saimnieki Lidija un Juris Lubāni piedāvās nogaršot visdažādāko garšu sierus un dos iespēju iejusties patiesi latgaliskā atmosfērā.

Publicitātes foto

Latgalisko identitāti meklējot

Preiļos, tirdzniecības centrā “Ūga” (Oga), pircējus sagaida uzraksti latgaliešu valodā. Vietējo ražotāju produkcija vienmēr svaiga un garšīga, lūk, te – sīrs i svīksteņš (siers un sviestiņš), tur – kampetys i šykalads (kon-
fektes un šokolāde). Te var nopirkt visu, sā-
kot ar sipisņīku (biezpienu) un ogurkim (gurķiem), beidzot ar dažādiem Latgales suvenīriem. Īstu bērnības garšu var izjust, iegādājoties Preiļu uzņēmuma “Sātys” (Mājas) gardos mājas kūpinājumus, kas top ar īstu dūmiņu pēc sentēvu metodēm.

Latgalei raksturīgu gaisotni var izjust mākslas salonā un bārā “Mōls” (Māls), kur galdā īpašā mākslas atmosfērā melnās keramikas traukos tiek celti vietējie tradicionālie ēdieni, kā arī latgaliešu mūzika, kas neparastās gaisotnes izjūtu tikai paspilgtina.

Savus ēdienus – gaļas kūpinājumus, sieru un speķi ar nosaukumu “Latgolys špeks ar casnākim” jeb speķis ar ķiplokiem kā latgalisko zīmolu pa gadatirgiem visā Latvijā un arī ārpus tās ved Rēzeknes novada biedrība “Latgolys golds”. Tās enerģisko vadītāju Andri Mejeru pastāvīgie pircēji dažādās Latvijas malās pat pamanījušies nosaukt par “speķa vīru”. Tirgošanās Andrim iet no rokas, šogad pat tūrisma gadatirgū “Balttour” nācās novērot, ka saimnieks palika nepārspēts, jo visu izstādes laiku pie “Latgolys golds” tirdzniecības vietas neizsīka pircēju rinda.

Reklāma
Reklāma

No vīngliemežiem līdz 
melonēm un arbūziem

Preiļu novada Preiļu pagasta vīngliemežu audzētavas “Ošu mājas” saimnieks Ainis Noviks, uzņemot ceļotāju grupas, izsmeļoši izstāstīs par vīngliemežiem. Gardēžiem piedāvās vīngliemežu salātus ar puraviem vai papriku un potences eliksīru “Valna glymiezs” (Velna gliemezis). Tas šķiet neticami, bet Zilupes novada Zaļesjes pagasta Saveļenku ciema “Bitēs” var nogaršot turpat audzētas melones un arbūzus. Ja vēlaties redzēt, kā mūsu platuma grādos iespējams tikt pie šiem saldajiem dienvidu augļiem, jāapciemo Ilgas un Jurija Ivanovu saimniecība. Te ne tikai pamielos ar dārza veltēm (pēc 6. augusta), bet piedāvās arī priežu čiekuru ievārījumu. Ģimenes mājas pagalmā mājvietu radušas daudzas putnu sugas, un saimnieki īpaši lepojas ar pupuķu saimi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.