Batuts… elektrizējies! Ko darīt? 0
“Pirms pāris gadiem nopirktais batuts pa ziemu ir tā elektrizējies, ka bērni atsakās tam pat pieskarties, kur nu vēl lēkāt. Lūdzu, iesakiet, kā neitralizēt šo statisko elektrību!” Lauris Priednieks Lubānā
Statisko elektrību rada elektriskās ierīces, sintētiski audumi un citi materiāli, kas sastopami katrā mājā, darbavietā, lielveikalā, automašīnā, jebkur… Saskarē ar tiem rodas berze, uz cilvēka ķermeņa uzkrājas viena veida lādiņš, bet uz krēsla, grīdas, paklāja, iepirkuma ratiņiem veikalā vai batuta (kā šajā gadījumā) – otra veida lādiņš. Tā kā daudziem apģērbs ir no dažādiem sintētiskiem materiāliem, kuriem piemīt labas elektroizolācijas īpašības, tie neļauj lādiņiem no ķermeņa noplūst zemē.
Uz ķermeņa var uzkrāties pietiekami liels elektriskais lādiņš, cilvēks kļūst par augstsprieguma elektroenerģijas avotu. Ja augstspriegums ir tik liels, lai spētu jonizēt gaisu, cilvēkam, atrodoties tuvu iezemētam vai metāla priekšmetam, no ķermeņa uz šo priekšmetu pārlec elektriskā dzirkstele, kas izraisa elektrotriecienu.
Šādos gadījumos strāva nav liela, bet, tā kā negadījums bijis negaidīts, tās trieciens rada nepatīkamu sajūtu un stresu. Parasti izlādēšanās notiek sausā, aukstā vai karstā laikā. Daži to pat nepamana, bet hiperjutīgam cilvēkam izlāde var būt vidēja vai pat spēcīga stresa avots.
Batuts sastāv no cinkota tērauda rāmja, cinkotām atsperēm, polsterētas malas, polipropilēna lēkājamās daļas, kurai ir ļoti labas elektroizolācijas īpašības. Lai batuts neelektrizētos, SIA “Xnet” tirdzniecības menedžeris Artūrs Amats iesaka to iezemēt.
– Batuta metāla kājas mazliet ierok zemē un ap vienu vai visām aptin pagaru vadu, ko ierok zemē vismaz metra dziļumā. Tā būs aizsardzība, kas palīdzēs novadīt statisko elektrību.
Sazemēšana ir visvienkāršākais aizsardzības pasākums. Vēl speciālists norāda, ka, lēkājot uz batuta, nevajadzētu vilkt kājās sintētiskas zeķes vai citus šādus apģērba gabalus, bet gan no dabiskām šķiedrām ražotus, piemēram, kokvilnas zeķes un T-kreklus. Lai izvairītos no statiskās elektrības rašanās, ieteicams lietot arī matu kopšanas līdzekļus, kas paredzēti sausiem matiem, izmantot antistatiskus šķīdumus mēbeļu virsmu apstrādei, arī briļļu tīrīšanai.
A/s “Rautakesko” mārketinga speciāliste Maija Kalnciema pieļauj, ka batuts ir nepareizi uzglabāts, iespējams, šo sporta rīku bojājis mitrums un sals.
– Batutu var mēģināt apstrādāt ar līdzekļiem pret statisko elektrību. Tāpat jāpievērš uzmanība, lai lēkātāju apģērbs būtu iespējami dabīgāks.
A. Amats spriež, ka lēkājamās daļas virsmu var nomazgāt arī ar ūdeni vai ar kādu mazgāšanas līdzekli, obligāti nav jāizmanto līdzeklis pret statisko elektrību. Vēl viņš iesaka nopirkt pārklāju, ko uzsedz batutam, kad pa to nelēkā:
– Tas virsmu pasargās no lietus, koku lapām, dažādiem gružiem un netīrumiem.