Foto: AFP/Scanpix/LETA

Drošas laika ziņas, kas der konkrētajai vietai, labi prognozē barometrs no egles zariņa 0

Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vai rīt, uz skolu ejot, ņemt lietussargu? Drošas laika ziņas, kas der konkrētajai vietai, labi prognozē barometrs no egles zariņa.

“Kad dvieļi sāk krist no pakaramā, tad zinu – būs lietus,” joko amatniece Ginta Kalniņa. Viņas gatavotie barometri pakaramie ir arī skaisti telpas dekori tad, kad nepareģo laiku vai nav apkārti ar lietām.
CITI ŠOBRĪD LASA
No visām pusēm skatāma barometra gatavošanai labi der jaunu eglīšu galotnītes.
Foto: Inita Šteinberga

Augi lieliski sajūt gaisa spiediena maiņas. Kad laiks būs jauks, egles mežā paceļ savus zarus uz augšu – barometrs mājās veido šaurāku leņķi ar stumbru. Ja tuvojas lietus, egles zarus sakļauj, lai ūdens (vai sniegs) netraucēti notecētu – laikrādis pie mājas sāk iet uz leju, leņķis kļūst plašāks.

Padoms aizdurvē

Egles barometram nav lietošanas noilguma. Pašai meistarei pie mājas vēl nekļūdīgi kalpo vectēva darināts un pielikts zariņš. Lai labāk pieliktu egles barometru pie sienas, stumbra daļu pārcērt.

Tam barometram, ko liek pie durvīm, zariņu atstāj garāku (apmēram 30 cm), lai labāk varētu vērot tā kustību. Katrs koks ir unikāls, tādēļ, lai precīzāk prognozētu gaidāmo laiku, vērts veikt atzīmes.

Piemēram, uz durvju stenderes var iezīmēt, ko tieši šis zariņš rādījis dažādos laika apstākļos.

No visām pusēm skatāma barometra pakaramā gatavošanai labi der jaunu eglīšu galotnītes.

Gatavojot pakaramos, sagādāto egles gabaliņu nomizo. Kamēr tas vēl svaigs, tam vieglāk izurbt caurumiņu.

Tajā iever auklu, kurā iekar praktisko dekoru. Var arī stumbriņā iegriezt gropīti un auklu aptīt ap to. Sevišķi labi izskatās vairāki šādi pakaramie kopā, piemēram, priekšnamā vai virtuvē.

Tulko pareizi

Svarīgi egles zariņu iekārt vai piesist pareizi. Egles stumbra gabalam ar zaru jābūt tā, kā tas audzis mežā. Nereti cilvēki kļūdaini iedomājas, ka eglēm zari iet uz leju (tā arī mēdz shematiski zīmēt eglītes).

Taču tā tas nav, jo visiem kokiem zari stiepjas pret sauli, tikai vēlāk no sava svara noliecoties uz leju. Tātad pie stumbra egles zari veido V veida leņķi uz augšu.

Ar egļu dzīvīgumu jārēķinās arī dārzkopībā. Dažkārt mēdz eglītes iespraust dobēs kā balstus vīteņaugiem – puķzirnīšiem, kāršu pupām (dažkārt šim nolūkam sataupa pat Ziemassvētku eglītes).

Taču tad, ja ilgstoši iestājas sauss laiks, egle savus zarus var tik ļoti celt uz augšu, ka izrauj no zemes ap to augošos stādiņus.

Citi palīgi

Ja egles zara kustība nešķiet gana uzticama, papildus var iegādāties viedus telpaugus. Piemēram, zantedešijām (vasarā var audzēt dārzā vai visu gadu telpās) un arī parastajām kallām ir īpašība, jūtot lietus tuvošanos, lapu galos izveidot jaukas rasas lāsītes.

Līdzīgi rīkojas arī tāds populārs augs kā dīfenbahija. Šādu augu uzvedību sauc par gutāciju. Savukārt vaska puķes ziedi, lietum tuvojoties, sāk “raudāt”.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.