Nevajag nonākt atkarībā no komercbarības. Baro suni dabiski! 0
Granulu maiss no veikala nav vienīgā suņu un kaķu barība – tas ir saimnieka slinkuma apliecinātājs. Dzīvnieku veselībai ir vajadzīga arī īsta pārtika. Turklāt tas ir arī ekonomiskāk, jo tiek ietaupīta nauda un izlietoti produkti, kas cilvēkam neder.
“Pavisam atteikties no tā sauktās sausās veikalu barības nevajadzētu, taču nonākt pilnīgā atkarībā no tās arī nevajag,” skaidro veterinārārste Solvita Zvirgzdiņa.
Viņa uzskata, ka aplam ir ļauties ražotāju sludinātajam uzskatam, ka mājdzīvniekam jāpārtiek tikai no veikalu produkcijas. Speciālo barību noteikti ir vērts pirkt kucēniem, jo tiem sarūpēt sabalansētu barību ir visgrūtāk.
Ieteicams būtu ēdienkartē iekļaut 2/3 komercbarības, ko papildina ar gaļu (labāk liellopu, jo cūkas gaļa ir pārāk trekna un var radīt alerģiju), biezpienu, olu. Ko un cik dot vai nedot, jāizrunā ar veterinārārstu, jo barošanas nianses atkarīgas no šķirnes īpatnībām.
Kad dzīvnieks paaudzies, svaigās un pašgatavotās barības proporciju palielina. Barojot suni vai kaķi, svarīgi padomāt, lai būtu dažādība. Tas nodrošina kalcija, fosfora un mikroelementu līdzsvaru.
Ja dzīvnieku baro tikai ar gaļu vai daudz dod zivis (daudz fosfora), pamazām var rasties apmatojuma, vēdera izejas, zobu problēmas. Uzreiz parādās alerģiskas reakcijas pret kādu produktu.
Populāri ir svētku grēki – sabarot dzīvniekus ar saldumiem, kauliem, asiem ēdieniem, pārpalikušajām cepešu mērcītēm. Kaulus sunim var dot, taču ne vārītus. To struktūra kļūst kā smilšpapīrs, sunim var rasties problēmas ar gremošanu.
Vistu kaulus labāk nedot nemaz. Lielie, jēlie cukurkauli lielam sunim būs laba izklaide, vērtīgu vielu un zobu trenēšanas objekts. Arī šķietami vērtīgie sīpoli un ķiploki, kā zinātnieki pierādījuši, sunim ir kaitīgi.
Protams, visi dzīvnieki nav vienādi un dažiem gremošanas trakts tiek galā ar jebko.
Pēta komercbarības sastāvu
No vietējas izcelsmes produktiem gatavota pārtika ir arī videi draudzīgāka – veikalos pērkamās sausās barības ražošana ir sarežģīts process, papildu resursus patērē pakošana, nogādāšana tirdzniecības vietās u. c.
Turklāt sausajā barībā velti meklēt gaļas gabalus. Tie top no dažādiem koncentrātiem, ekstraktvielām, vitamīnu u. c. piedevām. Veikalos iegādājamā kvalitatīvākā sausā barība ir dārga, kas ļauj cerēt arī uz cenai atbilstošu sastāvu.
Taču nesamērīgi “dārgs ūdens” ir visi konservi. Par naudu, ko iztērē mazai kārbiņai, var iegādāties daudz vairāk svaigas produkcijas (gaļu, zivi). Ja pērk lētu barību, nevajadzētu sevi mānīt ar ilūzijām par to, kas tajā iekšā.
Viena no populārākajām piedevām dzīvnieku pārtikai ir vistas gaļa. Teorētiski tā ir veselīgs un diētisks produkts. Taču dzīvnieku barībai pievieno to, kas cilvēku pārtikai nav lietojams.
Gatavo ēdienu paši
Mājas mīluļiem nenotiks nekas slikts, ja papildus tie reizēm ēdīs arī no saimnieku katla. Piemēram, uz sausās barības var uzliet normāla stipruma zupu.
Ja saimniecībā tiek turēti un kauti lopi vai saimnieks ir mednieks, lieliska barība suņiem un kaķiem ir kaulu, cīpslu un citu atlieku novārījums. Der arī zooveikalos nopērkamā saldētā barība no subproduktiem.
Papildus virumam pievieno graudaugus. Šāda barība ir tieši tas, kas dzīvnieka kauliem, apmatojumam u. c. ir vajadzīgs. Ekonomiski ir izvārīt lielu katlu un sadalīt pa atsevišķu ēdienreižu lieluma trauciņiem un salikt saldētavā. Kad vajag, atkausē.