Foto: Fotolia

Baro, pamatīgi apgriež un rušina rozes. Pavasaris dārza karalieņu dobē 0

“Rozes šogad pārziemojušas izcili. Ir cerības, ka sevišķi bagātīga ziedēšana būs arī tām, kuras zied uz pērnajiem dzinumiem. Taču tējhibrīdrozes, floribundrozes un citas ir jāapgriež zemu, pat ja viss dzinums izskatās spirgti zaļš,” iesaka rožkope un rožu paraugdārza saimniece Daila Trubiņa no Sēmes.

Reklāma
Reklāma

Atsedz palēnām

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pavasara saule mēdz būt ļoti stipra un reizēm apdedzina arī rožu stumbrus. Dzinums, kas agri pavasarī bijis skaisti zaļš, spilgtajos saules staros var iebrūnēt un vēlāk pat plaisāt. Lai no tā izvairītos, rozes pēc iespējas ilgāk būtu vēlams paturēt piesegtas. Taču skujas dzeltē, sāk birt, un dobes izskatās neglītas. Seguma noņemšanai izvēlas dūmakainu dienu bez spilgtas saules. Augiem svarīgi vismaz dažas dienas pierast pie citiem gaismas apstākļiem.

Rozēm, kuras netiek segtas, saules apdegumi nav tik bīstami, jo tās ir labi norūdījušās.

Apgriež pamatīgi

CITI ŠOBRĪD LASA
Zarus saīsina – jo zemāk, jo jaunie dzinumi augs spēcīgāki. Augsni uzirdina, mēslo un papildina, ja dobe nosēdusies. Ap krūmu veido seklu grāvīti, lai labāk iesūcas laistāmais ūdens.
Foto: Sandra Ruska


Lai arī dzinumi labi pārziemojuši, rozes apgriež pamatīgi. Atstāj celmiņus, kas nav garāki par sprīdi, diviem. Patlaban esošais krūmiņš ir pērnā gada skaistums. Ar apgriešanu rozi mudina veidot jaunu skaistumu šim gadam. Ja ļaus visiem dzinumiem augt vai apgriezīs tikai nedaudz, ziedi būs tikai veco dzinumu galos. Krūms jaunus dzinumus neveidos, un vasarā rožu krūms izskatīsies pēc slotas. Cera apakšpuse būs neglīti kaila.

Reizēm vieglāk (vismaz psiholoģiski) apgriezt un veidot tos rožu krūmus, kam dzinumi apsaluši gandrīz līdz zemei.

Prakse liecina, ka uz vecā dzinuma lapas un ziedi veidojas vājāk, tos pirmos piemeklē slimības un kaitēkļi.

• Dzinumus nedrīkst apgriezt uz pērnajiem dzinumiem ziedošajām rozēm.

Baro pamatīgi

Rozes ir ēdelīgas un tieši barības trūkuma dēļ mēdz panīkt, un tad arī klāt slimības un kaitēkļi.

Ir īstais laiks mēslot rozes ar slāpekļa mēslojumu. Agrais pavasaris šogad ļauj rozes pat divas reizes spēcināt ar slāpekļa porcijām (amonija nitrātu). Pirmoreiz mēslo šonedēļ, otrreiz – pēc divām nedēļām. Slāpekļa mēslojumu iekašā augsnē vai izkaisa lietainā laikā. Uzbērts un atstāts saulē, tas izkūpēs gaisā.

No maija augus mēslo ar kompleksajiem minerālmēsliem rozēm.

Ja krājumos ir komposts vai kūtsmēsli, tos iestrādā augsnē starp vecajiem krūmiem. Ar tiem var ielabot dobi, kurā vēlāk stādīs jaunās rozes.

• Mēslo tikai tos augus, kam netrūkst mitruma. Ja dobe sausa (smilšainā augsnē, piesaulītē), pirms mēslošanas rozes aplaista.

Stāda tikai divgadīgās

Ar jauno rožu stādīšanu vēl jāpaciešas – to varēs darīt ne agrāk par maiju, kad lielo salnu risks būs beidzies. Pavasara tirgos stādus parasti pārdod jau ar lapiņām, no siltumnīcas, bet tādus ārā nevar stādīt.

Reklāma
Reklāma

Vējš, saule un sals ātri sabojās lapas, stāds apstāsies attīstībā. Iespējams, bojā neaizies, taču būs dabūjis nevajadzīgu stresu.

• Patlaban droši var stādīt divgadīgās rozes, kas ziemojušas ārā pieraktas. Tām ir tāda pati attīstības stadija kā dobē augošajām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.