Eksperta padoms pavasara darbiem dravā 0
Kā stimulējošo barību vai ja saimē barības trūkst var izbarot pērno vai aizpērno medu, gatavot cukura masu. Tā ar savām bitēm rīkojas biškope un Santas dravas saimniece Santa Biļinska.
Bites pavasarī var piebarot stimulējoši (māte sāks dēt) vai bada dēļ. Taču piebarošanu nevajag veikt tikai prieka pēc. Ja barības pietiek, saimēm vēl nevajag dot papildbarību, ko tās uztvers kā stimulējošu ienesumu. Biteniekam jāapdomā, ko darīs tā lielā saaudzētā bišu masa stropā, ja ienesuma dabā vēl nebūs. Var arī agri sākties spietošanas noskaņojums.
Kad bites būs izlidojušās, tām var dot stimulējošu barību un silti sasegt. Ja bites sāk stimulēt pārāk agri, māte dēs, bišu kļūs vairāk. Tad, pēksņi iestājoties sliktam laikam, tās netiks iztīrīties un aptraipīs kāres, var sākties nozematoze.
Nevajadzētu bites agri stimulēt biteniekiem amatieriem, kuriem ir stacionāri stropi un tuvumā nav agri ziedošu augu, krūmu plantācijas.
Novērš badu saimē
Tagad barība būtu jādod tām saimēm, kurām tās trūkst, kurām ir bads. Kā pirmajām barība jādod tām, kuras, paceļot sedziņu, uzvedas nervozi, skraidelē. Ja bites uzvedas mierīgi (pat ja vairs nav kamolā), tām patlaban visa pietiek un papildbarību nevajag.
Santas dravā Ziemeļvidzemē bites vēl ziemo mierīgi atšķirībā no Kurzemes reģiona, kur tās pat jau izlidojušas. Tāpēc vienu padomu, ko kurā brīdī dravā darīt, visai Latvijas teritorijai nevar dot.
Svarīgi laikus piebarot
Biteniece uzskata – pat siltos gados un garos rudeņos paliek spēkā tradicionālais likums, ka barošanu beidz ne vēlāk kā septembra vidū un dod tik daudz, lai rāmji būtu pilni. Tad bitenieks var neuztraukties par barības trūkumu stropā, lai arī kādi ir laika apstākļi.
Pēdējo gadu kļūda – siltajos un garajos rudeņos bišu piebarošanu atliek uz vēlāku laiku. Taču bites vairs nespēj pilnvērtīgi sagatavot barību (uz rudeni kļūst gausākas), turklāt nostrādājas jaunās bites, kurām jāziemo.
PADOMS
Bišu piebarošanai var iegādāties speciālas cukura masas, taču var gatavot arī pats. Laba un vienkārša recepte – kilogramu pūdercukura samīca ar 100 gramiem maizes rauga. Masu liek maisiņā (to sadursta) vai ietin marlē. Liek zem sedziņas virs rāmjiem.