Barkāns par demogrāfijas problēmu: “Kas ar cilvēci uz pasaules ir noticis tāds, kāpēc mēs esam izvēlējušies nedzemdēt?” 0

“Latvijā nav lielākas problēmas par demogrāfijas problēmu. Ja es kādreiz startētu politikā, tad man pirmā tēma būtu demogrāfija, otrā būtu izglītība un trešā – atbalsts uzņēmējiem,” tā atzina “Abavas vīna darītava” saimnieks Mārtiņš Barkāns TV24 raidījumā “Preses klubs”, diskutējot par izskanējušo ziņu, ka pērn Latvijā iedzīvotāju skaits samazinājās par 11 100 cilvēkiem jeb 0,6%, kas ir vislielākais kritums starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Arī dzimušo skaits uz 1000 iedzīvotājiem Latvijā sarūk straujāk nekā vidēji ES. Pērn Latvijā bija 7,7 dzimušo uz 1000 iedzīvotājiem, kamēr ES – 8,2.

Reklāma
Reklāma
Interpols lūdz sabiedrības palīdzību 46 mirušu sieviešu identificēšanai – viņu mirstīgās atliekas atrastas Eiropā 3
Kokteilis
“Ardievu, Liepāja!” Mūziķis un koncertu rīkotājs Luijs Fonteins pametis vēju pilsētu, veltot tai skumjus atvadu vārdus 25
Kokteilis
Nosauktas četras zodiaka zīmes, kuras ir izplatītākās pasaules bīstamāko sērijveida slepkavu vidū 12
Lasīt citas ziņas

“Tikai šādas lietas saliekot kopā – pietiekoši daudz cilvēki, pietiekoši gudri, kas māk un prot nodarboties ar biznesu, spēj izveidot valsti, kurā ir labklājība. Pretējā gadījumā mēs vienkārši izbeidzamies! Un mēs šobrīd lēnām izbeidzamies. Es saprotu, ka statistiski ar šo pašreizējo dzimstības koeficientu pēc 100 gadiem mēs esam 80% pazaudējuši. Tur paliek tikai bišķi kāds cilvēks,” komentēja uzņēmējs Barkāns. Viņš gan uzreiz piebilda, ka dzimstības samazināšanās nav tikai Latvijas problēma vien. “Īstenībā tā problēma ir globāla. Tur mēs nevaram ignorēt faktu, ka ļoti turīgas valstis, kas ir tērējušas naudu visādās atbalsta programmās, arī nespēj atrisināt šo jautājumu,” norādīja viņš.

Barkāns TV24 raidījumā “Preses klubs” aktualizēja kādu būstisku jautājumu: “Kas ar cilvēci uz pasaules ir noticis tāds, kāpēc mēs esam izvēlējušies nedzemdēt? Ja mēs paskatāmies tikai vienu faktoru, kas ir mainījies pēdējos simts gados kopš visa šī tendence ir sākusies, manuprāt, ir tikai viena tēma – tā ir kontracepcija un sievietes izvēle lemt par savu ķermeni, par savu nākotni un tā tālāk, jo visu tūkstošiem gadus lielo cilvēces attīstības vēsturi šādas izvēles iespējas praktiski nebija.” Tādēļ uzņēmējs domā, ka dzimstības samazināšanās ir visas cilvēces problēma, nevis tikai Latvijas problēma vien.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau vēstīts, ka Pērn Latvijā iedzīvotāju skaits samazinājās par 11 100 cilvēkiem jeb 0,6%, kas ir vislielākais kritums starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) publicētais informatīvais apskats “Demogrāfija”, vēstīja LETA šā gada 2.oktobrī.

Iedzīvotāju skaits pērn samazinājās septiņās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Polijā, Grieķijā, Ungārijā, Slovākijā, Bulgārijā un Itālijā iedzīvotāju skaita samazinājums 2023.gadā bija mazāks par 0,5%. Turpretim lielākais iedzīvotāju skaita pieaugums bija Maltā (par 3,9%), Luksemburgā (par 1,7%), Īrijā un Kiprā (katrā par 1,4%).

Pēdējos gados iedzīvotāju skaits Latvijā galvenokārt samazinājās negatīva dabiskā pieauguma rezultātā, mirušo skaitam pārsniedzot dzimušo skaitu, skaidro CSP. Lai gan 2023.gadā bija pozitīvs migrācijas saldo, negatīva dabiskā pieauguma (-0,7%) rezultātā iedzīvotāju skaits atkal samazinājās.

Arī dzimušo skaits uz 1000 iedzīvotājiem Latvijā sarūk straujāk nekā vidēji ES. Pērn Latvijā bija 7,7 dzimušo uz 1000 iedzīvotājiem, kamēr ES – 8,2. Vēl 2021.gadā dzimušo skaits uz 1000 iedzīvotājiem Latvijā bija vienāds ar ES vidējo rādītāju, taču ar katru gadu tas turpina samazināties. Pēdējo 10 gadu laikā augstākais Latvijas rādītājs bija 2016.gadā, kad dzimušo skaits paaugstinājās un bija ceturtais labākais rādītājs starp ES dalībvalstīm.

2023.gadā Latvijā piedzima 14 490 bērnu, kas ir par 1464 jeb 9,2% mazāk nekā gadu iepriekš. Tas ir zemākais rādītājs pēdējo simts gadu laikā, atzīmēja CSP.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.