Kadrs no Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris”.
Kadrs no Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris”.
Publicitātes foto

Latvijas kino piedzīvojis vēsturisku starptautisku notikumu – Kairiša barikāžu stāsts uzvar Ņujorkā 0

Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 lietas, no kurām jāatbrīvojas līdz Jaunajam gadam
Krievijas militārajās bāzēs pie robežām ar Baltijas valstīm un Poliju notiek aktīva rosība. Ko satelītattēlos pamanījuši igauņi?
Veselam
5 pārtikas produkti, kas novērš matu izkrišanu
Lasīt citas ziņas

Latvijas kino piedzīvojis vēsturisku starptautisku notikumu – Viestura Kairiša jaunā filma – studijā “Mistrus Media” uzņemtā  spēlfilma “Janvāris” – tūlīt pēc pasaules pirmizrādes 10. jūnijā Traibekas filmu festivālā (ASV, Ņujorkā) arī ieguvusi šī festivāla galveno balvu starptautiskā konkursa skatē, līdz ar to Latvijas vārdu no jauna spoži iezīmējot pasaules kino kartē. Filmas pirmizrāde Latvijā plānota gada nogalē.

Spēlfilma “Janvāris”  stāsta par astoņpadsmit gadus veciem jauniešiem, kuri tiek ierauti 1991. gada janvāra barikāžu notikumos Rīgā. Filmas varoņi ir bezgala tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi liek nonākt politikas un vēstures krustpunktā. Filmā “Janvāris” lomas atveido jaunie aktieri Kārlis Arnolds Avots, Alise Danovska un Sandis Runge, arī kinojomā jau pieredzējušie Baiba Broka, Artūrs Skrastiņš, Lauris Dzelzītis, Imants Strads, Kaspars Dumburs, igauņu aktieris Juhans Ulfsaks un lietuviešu aktieris Alekss Kazanavičs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Filmas starptautiskajā komandā strādāja režisors Viesturs Kairišs, operators Voiteks Starons, māksliniece Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece Rūta Lečaite, grima māksliniece Ilze Trumpe, komponiste Juste Janulīte, skaņu režisors Jonas Maksvīts. Filmas producenti ir Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe.

Barikāžu stāsts atmodina pagātni

Traibekas kinofestivālam ir īpaša vieta pasaules festivālu vidē.

To 2002. gadā dibināja aktieris Roberts de Niro, producente Džeina Rozentāla un filantrops Kregs Hatkofs, lai pēc 2001. gada septembra terorakta atdzīvinātu kultūras dzīvi Ņujorkas prestižajā Traibekas rajonā Manhetenā. Šajos gados Traibekas kinofestivāls kļuvis par vienu no prominentākajiem pasaulē, tā programmā tiek iekļauti spilgtu, oriģinālu pasaules autoru kinodarbi.

Šogad no desmit filmām, kas atlasītas starptautiskā konkursa programmā, divi ir Latvijas autoru darbi – V. Kairiša filma “Janvāris” un Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filma “Mans laulību projekts”, kas pirmizrādi piedzīvoja 11. jūnijā.

Lai arī filma “Janvāris” stāsta par notikumiem pirms 30 gadiem, Traibekas festivāla kritiķi vairākkārt norādījuši uz stāsta aktualitāti.

“Starp ārzemju filmām šīgada Traibekas festivālā man vissimpātiskākais bija kinomānijas piesātinātais Latvijas pieteikums, Viestura Kairiša “Janvāris”,” raksta Maikls Atkinsons izdevumā “The Village Voice”.

Viņš turpina: “Akadēmijas formātā uzņemtā lente iedziļinās 1991. gada janvāra cīņā ar vēlīnās Padomju Savienības okupācijas spēkiem, skatot notikumus ar eksistenciālu bažu mākta, taču allaž jauniem piedzīvojumiem gatava kinematogrāfijas studenta acīm. Puisi (galvenajā lomā Kārlis Arnolds Avots), kurš apsēsts ar Hercogu, Džarmušu un Bergmanu, pamet viņa pirmā meitene. Ballītes, pankroka plates, pirmais sekss, uz jumtiem filmēti videoklipi, narkotiku kaifs, ierastajā vidē piepeši izveidojušās kara zonas ‒ šai filmai par padsmitnieku nedienām raksturīgs gluži nobriedis vēriens, tajā nav ne drusciņas čīkstulīga toņa.”

Reklāma
Reklāma

“Filma uzrunā no pirmā kadra līdz pēdējam,” atklājot “Janvāra” pirmizrādes seansu, teica Traibekas festivāla mākslinieciskais direktors Frederiks Boijers. Zināms, ka Traibekas festivāla starptautiskās konkursa programmas žūrijā strādāja aktrise Lūsija Bointona, aktieris un kinorežisors Entonijs Edvardss, kinorežisors Azazels Džeikobss un aktrise Rozanna Ārkete.

“Filmas aktualitāte un režisora redzējums piesaistīs pasaules festivālu programmētāju interesi,” atzīmējis prestižais ASV izdevums “Variety”.

“Kairišs atmodina pagātni, dzīvojot 90. gadu Latvijā, kur jutās tā, it kā nebūtu ne grīdas, ne griestu tam, kas notiek. Filma ir piepildīta ar enerģiju, kas to ļoti ievelk tagadnē,” raksta izdevums “The Moveablefest.com”.

“Filmas “Janvāris” uzvara Traibekas festivāla starptautiskajā konkursā ir īpašs notikums Latvijas kino pieredzē un arī vēsturē – pirmā tāda mēroga balva Latvijas spēlfilmai, un šis panākums apliecina gan režisora Viestura Kairiša, gan radošās grupas un producējošās studijas “Mistrus Media” profesionālo briedumu un starptautisko konkurētspēju,” uzskata Nacionālā kino centra (NKC) vadītāja Dita Rietuma.

Starptautiskā komandā ir spēks

“Janvāris” ir Latvijas, Polijas un Lietuvas kopražojuma filma, ko veido Latvijas filmu studija “Mistrus Media” kopražojumā ar Polijas kompāniju “Staron Film” un Lietuvas kompāniju “ArtBox”. No Latvijas puses filmu finansē Nacionālais kino centrs, Valsts kultūrkapitāla fonds, “LMT”, kā arī Eiropas Padomes kino kopprodukciju fonds “Eurimages”.

Bal­stoties uz pēdējo gadu izplatīšanas un filmu veidošanas datiem, Eiropā lielākā kino izdevuma “Screen International” eksperti Kannu kinofestivāla izdevumā izcēluši filmu studiju “Mistrus Media” kā vienu no 75 Eiropas vadošajām kino kompānijām, kas veido redzamas Eiropas filmu kopprodukcijas un 2022. gadā piedāvā filmas nozīmīgākajos pasaules festivālos. Kannu kinofestivāla 75. jubilejai veltītajā izdevumā atzīmēts arī studijas kopražojums “Janvāris” un tā pasaules pirmizrāde vienā no ASV nozīmīgākajiem filmu festivāliem.

D. Rietuma uzsver: “Nozīmīgi, ka “Janvāris” tapis sadarbībā ar Lietuvu un Poliju kā trīs valstu kopražojuma filma.

Latvijas un Lietuvas sadarbība filmu jomā pēdējos gados ir bijusi intensīva un pamanāma, Traibekas festivāla balva ir tam būtisks apliecinājums. Jāpiebilst, ka filmā iesaistīti arī Igaunijā pazīstamie scenāristi Andris Feldmanis un Līvija Ulmane, kas apliecina, ka “Janvāris” ir būtisks Baltijas sadarbības piemērs. Un, kas nav maznozīmīgi, – mākslinieciski spēcīgs stāsts par jauna cilvēka  personības nobriešanu sarežģītā vēsturiskā situācijā.”

Filmu “Janvāris” pašlaik pasaulē izplata Ņujorkā un Londonā bāzētā skandināvu kompānija “The Yellow Affair”. Tā ir viena no vadošajām starptautiskajām filmu izplatīšanas aģentūrām Eiropā un Ziemeļamerikā. “Esam pateicīgi, ka mūsu studijas darbs ar filmu kopprodukcijām un  izplatīšanu pasaulē ticis ievērots, par ko paldies visiem kinoprofesionāļiem Latvijā un ārpus Latvijas, ar kuriem pēdējo gadu laikā strādājam,” tā I. Boka-Grūbe.

Traibekas filmu festivāla ietvaros notika četri filmas “Janvāris” seansi, bet vēl līdz 26. jūnijam filma “Janvāris” pieejama tikai ASV skatītājiem festivāla tiešsaistes platformā “Tribeca at home”.

Latvijas vārds izskan pasaulē

Pēc uzvaras Traibekas festivālā filmai “Janvāris” ir ne tikai milzu publicitāte ievērojamos medijos, bet arī vairāki uzaicinājumi no starptautiska mēroga festivāliem, atklāj filmas producents Gints Grūbe. “Latvijas kino pamanāmības ziņā filmas panākumi ir mērķtiecīgs darbs.

Katru gadu pasaulē iznāk tūkstošiem filmu, bet ļoti maz filmu nonāk redzamos festivālos, un vēl mazāk pēc tam nonāk kino izplatīšanā ārpus Latvijas. Arī Eiropas kontekstā konkurence ir milzīga.

Tas, ka Latvijas vārds šobrīd ir kino preses izdevumu virsrakstos, ir ievērojams notikums.

Ir jāsakrīt zināmiem apstākļiem, lai kādu filmu vispār ievērotu,” vērtē producents. G. Grūbe arī norāda, ka “Janvāra” panākumu atslēga ir vairāki faktori.

“Šajā gadījumā no mūsu puses tas bija mērķ­tiecīgs darbs ar filmas izplatītāju, arī mūsu pašu studijas “Mistrus Media” darbs ar festivāliem. Būtisks šajā laikā ir arī filmas stāsts – mūsu vēsture. Zināšanas par mūsu reģionu pasaulē ir viļņveidīgas, kā redzam tagad, Ukrainas notikumu kontekstā tās ne vienmēr ir izprotošas, jo īsti nav šo zināšanu. Filma, protams, nevar aizpildīt zināšanu robus, bet var raisīt interesi par to, kas notiek šajā reģionā. Filmas formāts ir pietiekami interesants – tajā ir gan arhīvu materiāli, gan inscenējumi, turklāt šis ir stāsts par jaunu kinematogrāfistu, kura redzējuma atainojums izrādījās pareizs risinājums.”

“Man tur nekas nav izdomāts”

Režisors Viesturs Kairišs: “Filmā nav tikai stāsts par mūsu varonīgo tautu, kas izcīnīja savu brīvību. Te ir stāsts par šo nekontrolējamo kinematogrāfista enerģiju, kurš nevar saprast, ko šādā pagrieziena brīdī darīt.

Protams, 1991. gada barikādes Rīgā ir svarīga šīs filmas sastāvdaļa, es to ļoti atceros, to izjūtu.

No vienas puses, tā ir ļoti personiska filma. Man tur nekas nav izdomāts. Kaut vai arī viss ir varbūt izdomāts. Filma drīzāk ir emocionāli autobiogrāfiska. Sajūtu ziņā tā ir autobiogrāfiska. Es neuzskatu, ka filmām jābūt ideoloģiskām. Filmām jābūt par brīvību. Par cilvēka iekšējo brīvību.”

SAISTĪTIE RAKSTI