Foto no Zigurda Vidiņa personīgā arhīva

Barikāžu laiks. Bija vērts
 0

Vakar Barikāžu muzejā notika atmodai un 1991. gada janvāra barikāžu notikumiem veltītās jaunās interneta vietnes “barikadopedija.lv” atklāšana, kā arī grāmatas “Barikādes barikāžu aizstāvju acīm” atvēršanas svētki.


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – velotrenažieris, Lauva – balets. Kuras fiziskās aktivitātes tev sagādās prieku pēc zodiaka zīmes? 1
VIDEO. Alojā pazuduši medību suņi tiek atrasti kopā ar… lāci: “Nodomājām, ka nevar būt lācis, gan jau lielāks kuilis” 4
Valsts prezidents izdod pavēli atvaļināt NBS komandieri Kalniņu 35
Lasīt citas ziņas

Ar labām idejām ir tāpat kā ar labu vīnu – arī tām jāpastāv un jānogatavojas, līdz tiek sasniegts labs rezultāts – šādu domu attiecībā gan uz jauno interneta vietni, gan grāmatu pasākumā Barikāžu muzejā izteica akadēmiķis Tālavs Jundzis. Kopš brīža, kad agrākais laikraksta “Padomju Jaunatne” redaktors Andrejs Cīrulis 2011. gada 19. janvārī Zinātņu akadēmijā sarīkotajā konferencē pirmo reizi izteica priekšlikumu veidot barikāžu laikam un atmodai veltītu izzinošu portālu, pagājis gads, un rezultāts patīkami pārsteidzis pat Barikadopēdijas sagatavotājus. Pēc Barikāžu muzeja vadītāja Renāra Zaļā vārdiem, ar “Barikadopēdijas fonda”, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Nacionālā arhīva, 1991. gada barikāžu muzeja, LTF muzeja un LU Matemātikas un informātikas institūta palīdzību tapis viens no tehniski spēcīgākajiem interneta portāliem Latvijā.

“Barikadopedija.lv” hronoloģiski, detalizēti apraksta trešās atmodas notikumus, sākot ar 1985. gadu un noslēdzot ar Latvijas Republikas neatkarības atgūšanu. Materiālu uzkrāšana vietnē ir sākusies un tās krājumu veidos notikumu hronika, avīžu publikācijas, dokumenti, fotogrāfijas, grāmatas, radioraidījumu un TV sižeti, aculiecinieku stāsti. Publicētie materiāli sagrupēti vairākos veidos – pēc vietas, notikumiem, personām, tematiem, nozarēm, organizācijām. Piemēram, ja vēlaties uzzināt, kas tolaik rakstīts par Alfrēdu Rubiku, dodieties uz sadaļu ”Cilvēki” un izvēlieties burtu ”R”.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa, no preses Barikadopēdijā pagaidām ir tikai ”Padomju Jaunatnes” un ”Latvijas Jaunatnes” raksti. Arī radio un TV sižetu vēl nav. Taču vietnes veidotāji sola, ka drīzumā ikviens reģistrēts lietotājs varēs tajā ievietot savas atmiņas, fotogrāfijas un videomateriālus par neatkarības atgūšanas notikumiem.

 

Kā uzrunā potenciālajiem lasītājiem raksta idejas autors un Barikadopēdijas galvenais redaktors Andrejs Cīrulis: ”Barikadopēdija iecerēta kā visas tautas no sirds veidota dāvana Latvijas valsts 100. dzimšanas dienai.”

Atzinīgus vārdus pasākumā tāpat izpelnījās nelielā, taču lakoniskā un bagātīgi ilustrētā grāmata

“Barikādes barikāžu aizstāvju acīm” – 2011. gadā notikušās barikāžu laikam veltītās tāda paša nosaukuma konferences saīsināta stenogramma. Tālavs Jundzis uzsvēra, ka šis nav kārtējais akadēmiski ”sausais” darbs, jo grāmatā ietvertas pašu barikāžu dalībnieku liecības. Pat pieredzējušiem pētniekiem viena otra no tām, īpaši attiecībā uz 1991. gada 21. janvāra asiņainajiem notikumiem pie Iekšlietu ministrijas un to izmeklēšanas gaitu, bijis jaunums.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.