Bārbeles: vērtīgais tajās. Kā pagatavot līdzekli pret plaušu un nervu kaitēm, sieviešu slimībām 0
Bārbele ir iecienīts koks, citkārt krūms, jo visas tā daļas – ziedi, lapas, stumbra un sakņu miza, kā arī augļi raduši pielietojumu gan tautas medicīnā, gan konditorejā un kulinārijā. Bārbeles produkti palīdz pazemināt asinsspiedienu, sekmē asins recēšanu, nedaudz palēnina sirdsdarbību, veicina žults sekrēciju, nomierina nervus, stiprina dzemdes muskulatūru, tā mazinot spontānā aborta risku. Augļi spēcina organisma spējas turēties pretī radioaktīvo vielu iedarbībai, tiem piemīt pretmikrobu aktivitāte, kas palīdz organismā iznīdēt daudzas baktērijas un sēnītes. Zināms arī bārbeles pretaudzēju efekts.
Skaistās un vērtīgās ogas, kas vēl palikušas nenovāktas, ilgi turas pie zariņiem.
Jāsteidz tās likt lietā virtuvē – pievienojot zupām, mērcēm un gaļas ēdieniem, žāvējot, spiežot sulā, kas ir atsvaidzinoši garda un spilgti sarkana, pārvēršot ievārījumā, sīrupā vai citos kārumos.
* Bārbeļogu sulas sīrupu gatavo, litram sulas pievienojot kilogramu cukura. Lēni maisot, to izkausē, uzvāra līdz pirmajam burbulim, lej burkās un pasterizē. Tas ir gan našķis, gan līdzeklis pret plaušu kaitēm un sieviešu slimībām, ieteicams nervozajiem, vārgajiem un augstas temperatūras mocītajiem, arī tiem, kuriem slikts asins sastāvs.
* Pastilai kilogramu gatavu augļu vāra 700 mililitros ūdens, caurdurī izspiež, pievieno pusi no paredzētā cukura daudzuma (400 gramus) un sakuļ. Pēc tam pieber atlikušo cukuru (400 gramus), kuļ atkal, tad vāra uz lēnas uguns līdz pastilas konsistencei. Masu sagriež gabaliņos, pārkaisa ar pūdercukuru.