Barbekjū – kā tas ir latviski? 0

Arī latvietim nereti nākas saņemt ielūgumu uz barbekjū. Daudzi ar to domā vienkāršu šašliku cepšanu un nelielu ballīti dārzā, bet patiesībā tam var būt vismaz divas nozīmes – speciāls gaļas pagatavošanas veids un īpašs pasākums brīvā dabā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Par barbekjū izcelsmi ir dažādas versijas. Tomēr nosaukums ar saīsinājumu BBQ radies ASV, kur ar to tiek apzīmēts ne vien gaļas pagatavošanas veids, bet arī pasākums ar maltīti brīvā dabā visai ģimenei. Galvenais elements šādā izklaidē ir cepšanas ierīce – barbekjū, kas lielākoties ir stacionāra ierīce ar dažādiem papildu elementiem – kūpinātavu, plīts virsmu utt.

Svarīgākā atšķirība no grila – īstajā barbekjū gaļa tiek pagatavota speciālā tvertnē samērā zemā temperatūrā. Tāpēc process var ilgt pat 10 – 12 stundas, bet iegūtais ēdiens ir ļoti veselīgs, jo gatavošanas laikā no gaļas iztek visi liekie tauki. Līdz ar to laiks, ko pavada, gaidot maltīti, izvēršas par īstiem dārza svētkiem.

Konstrukcija

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākotnēji barbekjū bija ļoti vienkārša, pārvietojama konstrukcija – metāla tvertne oglēm, kas novietota uz kājiņām, bet virs tās restes cepšanai. Eiropā to pārveidoja un pilnveidoja, izveidojot stacionāru krāsni, ko iespējams vēl papildināt arī ar kūpinātavu vai žāvētavu. Patiesībā īsts barbekjū ir akmens vai ķieģeļu krāsns ar pavardu. Savukārt vienkāršāki izstrādājumi mūsdienās tiek dēvēti par mangali vai āra kamīnu.

Galvenais krāsns elements ir čuguna kurtuve, kas papildināta ar kasti oglēm, nodalījumu, kas pasargā gaļu no atklātas liesmas, vairākiem uzliekamiem/noņemamiem iesmiemvai vienu grozāmu iesmu. Mūsdienu krāsnīs grozāmais iesms nereti ir aprīkots ar baterijām vai elektropievadu, lai izbēgtu no apnicīgās un nogurdinošās iesma grozīšanas ar roku.

Kā papildu elementi daudzi mūsdienu ražojumi ir barbekjū komplekti, kuros bez kurtuves un dūmvada ietilpst arī darba virsma ar griežamo dēli un dažādi plauktiņi garšvielām. Nereti dārzā šāda ierīce var pārvērsties pat par lauka virtuvi, ko lieto diendienā, ja vasara izdevusies.

Noformēšana

Protams, tas ir gaumes jautājums. Daudziem šāda ierīce asociējas ar lauku dzīvi, tāpēc ļoti bieži gan krāsniņu, gan to papildinošos elementus darina kantri stilā jeb rustikā. Tas nozīmē, ka viss komplekss ieturēts smagnējās formās, bet apdare veidota no plēsta vai mākslīgi vecināta akmens. Pie šāda dārza kamīna/grila labi piestāvēs arī taciņas un laukumi, kas izlikti akmeņiem, un smagnējas dārza mēbeles no masīvkoka vai akmens. Jāpiemeklē arī atbilstošs galda tekstils – lins, kokvilna un raupjāki trauki no neglazētas keramikas un virtuves piederumi ar vara, misiņa krāsas apdari.

No ķieģeļiem darinātas krāsnis nereti komplektē ar metāla kalumiem un sarežģītas formas jumtiņiem. Šādai atpūtas vietai jāpiemeklē kaltas metāla mēbeles, savukārt atpūtas laukumu, terasi vai lapeni var bruģēt, flīzēt. No aksesuāriem piestāvēs puķaini, rakstaini tekstilizstrādājumi, romantiskāki trauki, krāsaina keramika.

Reklāma
Reklāma

Bet pieejami arī pavisam mūsdienīgi izstrādājumi, ko iespējams iegādāties gatavus, dažādā stilā un uzstādīt jebkurā dārza vietā. Tos attiecīgi var papildināt ar nerūsoša tērauda virtuves piederumiem, atturīga dizaina koka vai pītām mēbelēm, interesantas formas un krāsas traukiem u. c. piederumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.